Jest kilka ważnych pytań dla uprawiających aronię. Kiedy zbiory owoców, które wyglądem przypominają jagody czy borówki, są najbardziej obfite? Jak zrywać aronię? Czy na koniec lata liście aronii zwiastują, że owoce są gotowe do zbioru? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Aronia zalicza się do rodziny różowatych. W środowisku naturalnym występuje na wschodnich terenach Ameryki Północnej. Roślina wykorzystywana jest głównie do przetworów, dżemów czy deserów. Ci, którzy chcą ją hodować, zastanawiają się, jaki jest pierwszy termin zbierania owoców. Kiedy zbiory powinny zostać przeprowadzone i co na to wskazuje? Podpowiadamy w dalszej części przygotowanego przez nas tekstu.
W jaki sposób należy zrywać aronię?
Termin zbiorów owoców jest istotną informacją, szczególnie dla osób rozważających rozpoczęcie uprawy. Wcześniej jednak warto zastanowić się, jak zbierać aronię. Istnieje tylko jeden sposób zbiorów aronii – ręczny, prosto z krzewów. Gdy upewnisz się, że owoce są dojrzałe i nadają się do spożycia lub dalszej obróbki, zerwij całe ich gronko – nie musisz zrywać pojedynczych kulek aronii.
Skąd możesz mieć pewność, że owoce są już w pełni dojrzałe i można je zrywać? Dojrzałość owoców wywnioskujesz przede wszystkim po kolorze liści rośliny. Stają się one pomarańczowe lub żółte, a jagody będą zauważalnie ciemniejsze. Gdy zauważysz te zmiany, śmiało możesz brać się za zrywanie.
Aronia – gdzie i w jaki sposób przechowywać owoce?
Wiesz już, jak zrywać aronię. Kiedy zbiory będą mogły dojść do skutku, dowiesz się nieco później. Zanim poznasz odpowiedź, przybliżymy kwestię przechowywania. Ten etap jest bardzo istotny, ponieważ złe warunki przechowywania owoców, mogą prowadzić do ich zepsucia, zniszczenia lub zwiększenia podatności na choroby. Zastanów się więc, zanim posadzisz krzak aronii, czy będziesz w stanie odpowiednio ją przechować.
Aronia to roślina, która lubi zimno i wilgoć. Najlepszym miejscem na jej przechowywanie po zbiorze w stanie surowym będzie lodówka, a nawet zamrażarka. Jeśli zebranych owoców jest zbyt dużo, aby można było je tam pomieścić, można przechowywać je w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. Takie miejsce, w połączeniu z dużą ilością garbników, sprawia, że owoc nie psuje się szybko i może być przechowywany do dwóch tygodni.
Aronia – kiedy zbiory? Najlepszy moment na zbiór aronii
Wartości odżywcze i właściwości aronii – co warto o niej wiedzieć?
Wiesz już, kiedy przeprowadzić pierwsze zbiory aronii. Masz już informacje, jeśli chodzi o dojrzałość owoców. Tych ostatnich będzie dotyczył ten akapit, ponieważ ze względu na swoje walory są szeroko wykorzystywane. Owoce to bogactwo witamin z grupy B, a także witaminy A, E, C i K. Ponadto, w jednej jagodzie znajduje się mnóstwo makro- i mikroelementów, m.in.:
- wapń;
- żelazo;
- fosfor;
- sód;
- cynk;
- magnez.
Regularne spożywanie aronii wspomaga pracę organizmu, wzmacnia odporność oraz pomaga przezwyciężyć infekcję, gdy już zostaniesz zaatakowany przez wirusy.
Zastosowanie aronii – jak najlepiej ją wykorzystać?
Owoce aronii, jak już wspominaliśmy, znajdują zastosowanie przede wszystkim w gastronomii. Choć na surowo nie każdy je lubi, istnieje wiele możliwości przeróbki. Jedną z nich jest suszenie aronii, która może być wykorzystana do naparu. Ponadto wszelkie przetwory – dżemy czy kompoty. Jest to również idealny dodatek do deserów. Popularnością cieszy się również nalewka z owoców aronii.
Jagody aronii swoje miejsce mają także przy leczeniu różnych schorzeń – pomagają zapobiegać i pozbyć się nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy chorób oczu. Niektórzy specjaliści uważają, że regularne spożywanie aronii zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór.
Nalewka z aronii – krok po kroku
Warto wspomnieć, że prozdrowotne działanie aronii można wykorzystać w postaci nalewki, łącząc przyjemne z pożytecznym. Owoce powinny być wypłukane i odcedzone. Sprawdź, co robić w kolejnych etapach!
Składniki:
- 1 średnia cytryna;
- 1 kg owoców aronii;
- 0,5 kg cukru;
- 1 szklanka wody;
- 0,5 litra spirytusu.
Korzystając z podanych proporcji, otrzymasz ok. 1,5 litra trunku. Szklanka ma pojemność 250 ml, kaloryczność kieliszka nalewki (50 ml) wynosi 100 kcal.
Przepis – przygotowanie nalewki krok po kroku
- Do przygotowania nalewki przygotuj duży słoik, najlepiej o pojemności co najmniej 3 litrów. Owoce od razu po zbiorze trzykrotnie płucz pod zimną wodą.
- Dokładnie odcedź umyte owoce na durszlaku i wstaw do zamrażarki, gdy dobrze wyschną i przestaną ociekać. Pozostaw je zamrożone na 3 dni.
- Po kilku dniach wyjmij zmrożoną aronię i od razu wysyp ją partiami do słoika, posypując jednocześnie cukrem.
- Słoik lekko zakręć, w taki sposób, aby nie zassał i kilkukrotnie wstrząśnij nim, aby cukier rozprowadził się po każdym owocu. Tak przygotowaną mieszaninę pozostaw na 2 dni w ciepłym i ciemnym miejscu.
- Po 2 dniach (wówczas owoce puszczą sok), wlej do słoika sok z cytryny i szklankę wody. Lekko kołysz słojem, aby składniki się ze sobą wymieszały. Następnie wlej spirytus i – bez mieszania – szczelnie zamknij naczynie. Kolejność składników nie jest przypadkowa – pamiętaj, aby ją zachować.
- Tak przygotowaną mieszaninę pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 8 tygodni. Przez pierwsze 2 tygodnie co jakiś czas możesz potrząsać słojem w celu mieszania składników. Czas odstawienia mikstury może być dłuższy – im dłużej będzie stać nalewka, tym mocniejszy kolor i smak osiągnie.
- Po tym czasie wyjmij ze słoika owoce aronii i dokładnie odsącz je za pomocą gazy kuchennej. Nalewkę przelej do butelek i odstaw w chłodne, ciemne miejsce na co najmniej 4-6 miesięcy.
Jak widzisz, można na różne sposoby wykorzystać właściwości aronii. Kiedy zbiory będą zakończone, masz możliwość przygotować konfitury czy nawet nalewki!
Powiązane artykuły:
- Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja
- Aronia – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Uprawa Jagody Kamczackiej – jak przycinać, sadzić i nawozić krzew owocowy
- Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?
- Jagoda – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze