Głóg to ciekawa roślina wykorzystywana w leczeniu schorzeń. Jej walory lecznicze są świetne, jednak to nie jedyny plus tej rośliny. Idealnie sprawdzi się ona, jako główny składnik nalewki. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj artykuł.
Dziś zdecydowanie najłatwiej znaleźć ją pod postacią płynnych toników, które tak chętnie wręczamy naszym babciom i dziadkom w prezencie na różne okazje. Zatem warto posiadać w swojej apteczce, tym bardziej że jest to naturalny oraz niezwykle bezpieczny lek o różnych właściwościach. Głóg jest rośliną pospolitą, ale wyróżniamy ponad dwieście gatunków. W Polsce najczęściej występuje głóg dwuszyjkowy oraz jednoszyjkowy, oba bardzo podobne trudne w rozróżnieniu, ale mają te same właściwości.
Głóg jest krzewem, który osiąga nawet pięć metrów wysokości. Można go spotkać najczęściej na skraju lasów lub na różnego rodzaju łąkach, w zaroślach sadzono go również w ogrodach i polach, by zapewnić sobie zbiory.
Roślina z pięknymi kwiatkami koloru białego, blado-różowego. Ciekawostką jest fakt, że nie tylko zbierany jest owoc, ale również kwiat i liście. Owoce są źródłem witaminy C z grupy B, soli mineralnych, kwiaty i liście zaś zawierają flawonoidy, procyjanidy, garbniki i fitosterole, które posiadają największe właściwości lecznicze, co ciekawe owoc też je posiada. Warto skorzystać z mocy uzdrawiającej, jaką zapewnia ta wspaniała roślina.
Ciekawostki – owoce głogu do nalewki
Głóg uważany był za szczególną roślinę już w czasach starożytnej Grecji, to właśnie tam stał się symbolem nadziei, wykorzystywano go podczas ceremonii ślubnych i do strojenia ołtarza greckiego boga Hymenaiosa.
Głóg miał także szczególne znaczenie dla Celtów, uważali go za drzewo rosnące przy wejściach do świata mityczno-baśniowego.
Wierzono, że głóg ma właściwości leczenia złamanych serc. Celtowie mieli wprawdzie wyczucie co do leczenia serca, lecz nie złamanego, a wspiera funkcjonowanie serca i układu krążenia. Ponadto głóg ułatwia wyciszenia w stanach napięcia nerwowego oraz przyczynia się do zmniejszenia napięcia, drażliwości i ułatwia spokojny sen.
Kwiatostany i owoce zbiera się z krzewów rosnących dziko, ale osoby bez doświadczenia i znajomości przyrodniczej często mylą głóg z dziką różą. Obie rośliny należą do rodziny Rosaceae, ale łatwo je rozróżnić po kształcie łodyg, kolców i owoców. Owoce róży są większe i wypełnione włochatymi pestkami, a owoce głogu wyglądem przypominają malutkie jabłuszka i mają dwie pestki.
Uprawa głogu – jak zbierać kwiaty
Głóg coraz częściej powraca do łask i chętniej pojawia się w naszych ogrodach. Powodem ponownego zainteresowania jest nie tylko wygląd czy też estetyka tworzenia aranżacji ogrodu, ale coraz większe zainteresowanie ekologicznym żywieniem i leczeniem naturalnym.
Głóg jest rośliną dość łatwą w uprawie, ale pod warunkiem, że zapewni się jej dobre warunki. Najlepsze stanowisko to słoneczne lub lekko zacienione, podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, żyzne. Tak zapewnione warunki pozwolą na obfite zbiory i ułatwioną uprawę. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia, jest w miarę mrozoodporna, młodą roślinę warto zabezpieczyć w okresie zimowym. Nie zaleca się przesadzania starszych okazów, ponieważ system korzeniowy jest dość rozległy i głęboki. Niestety roślina ta jest podatna na szkodniki zwłaszcza grzybne. Warto stosować profilaktycznie preparaty.
Najlepszym podłożem jest gleba żyzna i próchniczna, ale poradzą sobie równie dobrze na słabszym podłożu, nie powinna być to gleba podmokła i kwaśna. Cięcie jest im na ogół nie potrzebne, w razie konieczności przycinać gałązki tuż po kwitnieniu. Głóg jest przyjazny zwierzętom, ich owoce długo pozostające na drzewach stanowią pokarm dla ptaków i drobnych zwierząt łąkowych.
Charakterystyka Głogu oraz jego właściwości
Głóg to roślina należąca do różowatych zawiera ponad dwieście gatunków i co najmniej tyle samo mieszańców. Powszechnie występuje w Europie, jak i Azji oraz Ameryce Północnej. Roślina ta posiada zwykle cierniste liście z gładkimi lub piłkowanymi brzegami, które są sezonowe lub półzimozielone. Kwitnie w maju lub czerwcu, owoce są drobne, mięsiste i jabłkowate mają kolor czerwony, pomarańczowy lub czarny. Najbardziej znane dwa gatunki głogu to dwuszyjkowy i jednoszyjkowy.
Głóg dwuszyjkowy wyposazony jest w białe lub różowe kwiaty dorasta do 5 metrów wysokości, najbardziej ceniona odmiana tego gatunku to Paul Scarlet., Rubla Plena, Plena, Candidoplena, Autumn Clory, Gireoudii.
Głóg jednoszyjkowy świetnie nadaje się na żywopłoty, formowany ma większą siłę wzrostu niż poprzedni gatunek, gdyż dorasta nawet do 8 metrów wysokości. Ciekawą odmianą tego gatunku to głóg Stricta, Rosea, Variegata
Zbiór Głogu na nalewkę
Nalewka z głogu doceniana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze, ceni się ją głównie za korzystne oddziaływanie na serce i pomocne działanie podczas leczenia przeziębienia.
Kwiaty głogu potrzebne są do sporządzenia nalewki, musimy się więc w nie zaopatrzyć, aby jej zasmakować. Zbiory kwiatów najlepiej zaplanować na początek kwitnienia, czyli początek maja. Jednak od końca kwietnia trzeba zapoczątkować obserwacje, ponieważ płatki nie mogą być przekwitnięte, co często jest wynikiem warunków atmosferycznych.
Zbiór trzeba zaplanować w suchy dzień, tak aby nie doszło do gnicia.
Owoce głogu natomiast najlepiej zbierać pod koniec września lub na początku października, kiedy są dojrzałe, ale niezbyt miękkie. Zbyt dojrzałe owoce lub przegniłe tracą swoje właściwości prozdrowotne. Zebrane owoce trzymamy na świeżym powietrzu dwa maksymalnie trzech dni, a następnie suszymy w czterdziestu stopniach Celsjusza. Dzięki temu prozdrowotna nalewka będzie słodsza i będzie zawierać dużo witaminy C.
Przepis na nalewkę
- 1 kg dojrzałych owoców
- 4 szklanki spirytusu
- 50 dag cukru
- 8 goździków
- mały kawałek cynamonu
- otarta skórka z jednej małej cytryny
- 4 szklanki przegotowanej i ciepłej wody
Sposób przygotowania:
- Owoce głogu należy dokładnie umyć i lekko rozgnieść, najlepiej w słoju
- Wymieszać spirytus razem ze szklanką wody i zalać mieszkanką głóg
- Dokładnie nakryć oraz odstawić na 2 tygodnie, następnie codziennie potrząsać
- Po 2 tygodniach należy zagotować resztę wody z przyprawami, dodać cukier i gotować przez około 7 minut
- Zdjąć dokładnie całą pianę
- Zlać alkohol z owoców i mieszając wlać do syropu
- Wlać wszystko do słoja, dokładnie zamknąć i odstawić nalewkę z głogu na pełni 3 dni
- Na koniec należy przefiltrować miksturę oraz dokładnie rozlać ją do ładnych butelek. Nalewka powinna leżakować przez minimum 8 miesięcy w piwnicy
Powiązane artykuły:
- Tarnina – czym się charakteryzuje? W jaki sposób jej spożywanie może wspomóc zdrowie?
- Czarny bez – kiedy zbierać? Poznaj go lepiej!
- Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja
- Aronia – kiedy zbiory? Jak zrywać aronię i gdzie ją przechowywać?
- Czarnuszka siewna i czarnuszka damasceńska – jak uprawiać tę roślinę leczniczą o ozdobnych kwiatach w swoim ogrodzie?