Winogrono to pyszny, słodki owoc sezonowy. Warunki klimatyczne panujące w Polsce pozwalają na jego uprawę. Jeśli chcesz je posadzić, musisz odpowiednio przygotować się na zbiory winogron. Kiedy należy się za nie zabrać? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Winogrono to owoc winorośli – rośliny należącej do rodziny winoroślowatych. Sezon na winogrona przypada w jesień i trwa przez dwa miesiące – wrzesień i październik. Jest to główny składnik większości win. Najlepiej znana jest odmiana czarna i biała, choć jest ich znacznie więcej. Jednym z ważniejszych elementów są ich zbiory, jednak mało kto wie, kiedy zbierać winogrona.
Odzież na winobranie – odpowiednie przygotowanie to podstawa
Zanim o zbiorach winogron i o tym, kiedy powinno się je rozpocząć, zacznijmy od podstaw – odpowiedniego przygotowania.
Bez względu na to, czy zajmujesz się uprawą, czy jedynie dorabiasz sobie przy ich zbiorze, najważniejsze jest dobre przygotowanie. Zwracamy szczególną uwagę na odzież – sezon trwa w czasie jesieni, gdy pogoda bywa nieprzewidywalna. Przy zbiorach zwykle spędza się kilka godzin dziennie, więc odporność na warunki atmosferyczne to wymóg podstawowy.
Zaopatrz się w wygodne, luźne ubranie robocze, którego nie będzie szkoda ci zniszczyć lub pobrudzić. Pamiętaj o regularnym praniu i zmienianiu odzieży minimum co 3 dni.
Owoce wypełnione są sokiem i mogą sklejać dłonie, utrudniając pracę. Aby temu zapobiec, sugerujemy wykorzystać rękawiczki.
Gdy już przyszykujesz odpowiednie ubranie, czas znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie. Zbiór winogron – kiedy go rozpocząć?
Zbiór winogron – kiedy się za nie zabrać?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać gotowe winogrona. Jeśli zamierzasz spożywać je w pierwotnej postaci i nie masz planu żadnej ich obróbki, moment zbioru nie jest tak istotny. Zwykle jednak rozpoczyna się on w drugiej połowie września.
Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli z zebranych owoców zamierzasz przyrządzić domowej roboty wino. Wówczas rośliny powinny być jak najdojrzalsze. Zbiór rozpocznij pod koniec lub w połowie sezonu – w październiku. Dojrzałe winogrona dodadzą twoim trunkom przyjemnej słodyczy i unikalnego smaku.
Pielęgnacja winogron – najważniejsze zagadnienia
Wiesz już, kiedy zbierać winogrona i jak się do tego przygotować. Czy jednak wiesz, czego potrzebują twoje winorośle, aby mogły się prawidłowo rozwijać i wydać najwyższej jakości owoce?
Podlewanie jest istotne, ale tylko w przypadku suchej gleby. Jeśli podłoże jest wilgotne i możliwe do ugniatania, nie trzeba dodatkowo w nie ingerować.
Inaczej jest z nawożeniem – zalecamy wzbogacać rośliny w dodatkowe substancje odżywcze, najlepiej z wykorzystaniem obornika. Optymalna ilość to 50-60 ton na hektar powierzchni, z częstotliwością nawożenia raz na dwa lata.
Pamiętaj również o tym, aby w każdą zimę oraz wiosnę przyciąć rośliny. W przypadku zimy najlepiej, jeśli będzie to listopad lub grudzień, natomiast w wiosnę – druga połowa lutego, bądź początek marca. Zabierając się za przycinanie, zwróć uwagę na warunki pogodowe – unikaj mrozu. Ingerencja w winorośl w czasie jego trwania może skutkować jej uszkodzeniem.
Powiązane artykuły:
- Winogrono – owoc ceniony od tysiącleci
- Kiedy sadzić winogrona? Terminy, stanowisko, wymagania
- Domowy nawóz do winogron – z czego i jak można go zrobić?
- Oprysk z drożdży na winogrona – właściwości i zastosowanie. Naturalne środki ochrony roślin ogrodowych
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl