Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić winogrona, to w poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje. Nie tylko dotyczące optymalnych terminów, ale również odpowiedniego stanowiska, a także prawidłowego sposobu sadzenia winogron.
Winorośl to nie tylko szansa na pyszne, słodkie owoce, ale również piękne uzupełnienie ogrodu. Te wielosezonowe rośliny, oczywiście odpowiednio pielęgnowane i przycinane, mogą tworzyć wspaniałe kompozycje. Żeby jednak to się udało, trzeba zacząć od podstaw, czyli doboru odpowiednich szczepek, a także ich posadzenia w dobrze wyselekcjonowanym miejscu. Choć nie jest to zagadnienie skomplikowane, warto dowiedzieć się o całym procesie nieco więcej. No i ostatecznie potwierdzić, kiedy sadzić winogrona.
Kiedy sadzić winogrona? Dwie możliwości, ale…
Podobnie jak z większością krzewów i drzew owocowych, w polskim klimacie możliwe jest sadzenie wiosną lub jesienią. Tak też jest w przypadku winorośli, ale nie jest to pełna odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić winogrona. Wszystko bowiem zależy od kilku zmiennych, które powinieneś brać pod uwagę.
Najważniejszym aspektem, który musisz brać pod uwagę, jest rodzaj gleby. W lekkim podłożu sadzonki przyjmują się lepiej, a także szybciej zakorzeniają – oznacza to, że możesz umieścić winogrona w ziemi zarówno wiosną, jak i jesienią. Większym problemem jest ciężka ziemia. W tym wypadku zdecydowanie lepiej sadzić rośliny wcześniej, a optymalny jest termin wiosenny (oczywiście już po porannych przymrozkach).
Jeśli masz dostęp do krzaków z odsłoniętym korzeniem, również optymalnym rozwiązaniem będzie sadzenie winogrona wiosną – od połowy kwietnia do maja. Musi mieć ona więcej czasu na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Sadzonki w doniczkach możesz umieszczać w ziemi przez cały sezon aż do jesieni. Oczywiście pamiętać musisz o wcześniej wspomnianej zmiennej i sprawdzić ciężar gleby.
Wydajna uprawa winogron – jak prawidłowo sadzić winorośl?
Wiesz już, kiedy sadzić winogrona, ale żeby cały proces przebiegł bez komplikacji, musisz również znać odpowiednią technikę. Na początku musisz przygotować podłoże – jeśli masz w planie wiosenne sadzenie, zrób to przed zimą. Jeśli jednak nie miałeś takiej możliwości, przygotuj ziemię zaraz przed sadzeniem. Usuń chwasty i przekop grządkę, odpowiednio spulchniając glebę.
Następnym etapem jest wykopanie dołków dla winogron. Ich głębokość dopasuj oceniając ukorzenienie sadzonek, którymi dysponujesz – zwykle to od 25 do 40 cm. Sadzonki ze szkółki wymagają wcześniejszego przygotowania, które zakłada moczenie ich w letniej wodzie (do kilkunastu godzin), a także przycięcie korzeni do około 5 cm.
Do dołków do sadzenia na winorośl najlepiej wsypać kilkunastocentymetrową warstwę podłoża wymieszanego z kompostem lub obornikiem. Rośliny zasyp żyzną glebą. Po całym procesie podlej rośliny. Pamiętaj, że jeśli sadzisz winogrona obok płotu lub muru, rośliny muszą znajdować się w odległości około 70 cm. Zwracaj uwagę na miejsce szczepienia sadzonki – powinno wystawać nieco nad ziemią.
Najlepsze stanowisko dla winogron – gleba, nasłonecznienie itp.
Aby winorośl ładnie się rozwijała, musi zostać posadzone w odpowiednim miejscu i w odpowiadającej jej glebie. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej, gdy jest ono próchnicze (od 5 do 7 pH). Jeśli dysponujesz jedynie kwaśnym podłożem, musisz zwapnować go co najmniej pół roku wcześniej. Winorośl będzie rosła również w niesprzyjających warunkach, ale będzie to wzrost zauważalnie gorszy, dlatego lepiej wcześniej przygotować stanowisko. Dobrym pomysłem jest podsypanie gleby, do której mają trafić sadzonki, obornikiem (minimum dwa miesiące wcześniej, najlepiej dłużej).
Winogrona lubią miejsca dobrze nasłonecznione i ciepłe, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru. Roślina najlepiej rośnie przy stabilnych podporach – specjalnie zbudowanych, czy też murach lub płotach. Wystawa południowa i południowo–zachodnia są optymalne dla tych roślin. Słońce ma największe znaczenie w procesie owocowania. Jeśli zależy ci, że owoce były dorodne, smaczne i słodkie, koniecznie wybieraj miejsca, gdzie dochodzi bardzo dużo promieni słonecznych.
Pielęgnacja winorośli – przycinanie i podlewanie
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie, czyli w tym wypadku usuwanie słabych pędów. Dzięki temu pozostałe będą miały więcej miejsca na rozrost i będą mocniejsze. Cięcie należy przeprowadzać regularnie – wiosną oraz zimą. Nie można zapominać również o przywiązywaniu pędów. Tak, aby roślina rosła w odpowiednim kierunku.
Winogrona należy regularnie podlewać – szczególnie w pierwszych tygodniach po posadzeniu oraz w okresie suszy. Roślina co prawda jest odporna na brak wody, ale gdy nie ma jej choć trochę, dużo słabiej się rozwija i owocuje. Winorośle posadzone przy murach oraz płotach potrzebuje więcej wody, ponieważ ta szybciej wsiąka. Raz na jakiś czas zasilaj krzewy nawozem mineralnym wieloskładnikowym oraz kompostem (jesienią).
Uprawa winorośli obejmuje również przygotowanie krzewów na nadejście pierwszych mrozów oraz zimy. Rośliny należy przysypywać około trzydziestocentymetrowym kopczykiem ziemi, ewentualnie trocin, kory lub torfu. W mroźniejszych regionach kraju zaleca się również okrycie całej rośliny (najlepiej sprawdza się włóknina). Jeśli zauważysz, że pojawiły się młode pędy i pąki, przygnij je do podłoża i zasyp. Dzięki temu przezimują – będą owocowały już w następnym roku. Uprawa winogron to przede wszystkim wsparcie i ochrona roślin, nawet tych wieloletnich, dużo bardziej wytrzymałych i odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Wiesz już nie tylko, kiedy sadzić winogrona, ale również, na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o dobór miejsca czy pielęgnację. Musisz obserwować i sprawdzać roślinę – jej pnącza, liście, owoce. Dbać również o to, żeby ziemia była odpowiednio wilgotna, a sama winorośl dobrze odżywiona. Gdy jest taka potrzeba, używaj palików, które będą stanowiły podparcie dla wzrastającej rośliny. Jednocześnie sadzonki rozstawiaj odpowiednio daleko od siebie, żeby winorośl miała odpowiednio dużo miejsca. Wszystkie te zmienne są ważne i powinieneś o nich pamiętać, jeśli planujesz zjeść pyszne winogrona ze swojego ogrodu.
Powiązane artykuły:
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl
- Zbiory winogron – kiedy najlepiej je rozpocząć?
- Domowy nawóz do winogron – z czego i jak można go zrobić?
- Popiół jako nawóz pod winogrona – sekrety winnic
- Winogrono – owoc ceniony od tysiącleci