Zazwyczaj podczas przygotowywania smarowideł czy soków sięgamy po owoce, które dobrze znamy. Nie ma w ich gronie takich gatunków jak pigwa. Przetwory z tego owocu są nie tylko wyjątkowe pod względem smaku, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Trzeba tylko wiedzieć, jak je zrobić. Sprawdź to!
Pigwa – przetwory smaczne i zdrowe
Dlaczego pigwę w przetworach warto stosować? Głównie z uwagi na jej właściwości. Zawiera sporo pektyn, dlatego działa pobudzająco na apetyt. Wspiera też działanie układu pokarmowego i może redukować bolesne zaparcia. Zawiera dużo witaminy C i innych witamin, dlatego wspiera odporność. Jak jeszcze na ludzki organizm działa pigwa? Oto kilka przykładów:
- przeciwdziała rozwojowi stanów zapalnych;
- chroni przed anemią;
- działa przeciwgrzybicznie i bakteriostatycznie;
- łagodzi dolegliwości takie jak wymioty czy wzdęcia;
- chroni przed intensywnym rozwojem komórek nowotworowych;
- działa wspomagająco w przypadku chorób wirusowych, np. grypy czy przeziębienia.
Charakterystyka pigwy
Na początek warto powiększyć swoją wiedzę na temat pigwy jako takiej. Jest to owoc pigwowca, rośliny różowatej naturalnie występującej przede wszystkim w Azji. W Polsce owoce pigwy można spotkać jedynie w formie zbiorów z celowo posadzonych drzew. Z tego powodu gatunek ten wybiera się do ogrodów, sadów, a także na nasadzenia w parkach czy na terenach zielonych. Ma formę niewielkiego drzewa albo krzewu, zależnie od odmiany oraz sposobu prowadzenia. Jej charakterystyczną cechą są jajowate liście o lekko błyszczącej powierzchni. Z kolei od maja do czerwca pigwa kwitnie. Kwiaty mają barwy od białej do różowej.
Owoce pigwy pojawiają się zwykle jesienią. Do złudzenia przypominają miniaturowe jabłka o średnicy do ok. 6 cm. Pigwy nie zjada się jednak, w odróżnieniu od jabłek, w formie surowej. Dlaczego? Ma nieprzyjemny, dość ostry i cierpki smak, dlatego wymaga przetworzenia w odpowiedni sposób. Co więcej, usuwa się z niej najczęściej gniazda nasienne, bo nasiona pigwy działają przeczyszczająco. Jeśli chcesz wykorzystać w kuchni pigwę, przetwory są dobrym kierunkiem.
Nalewka z pigwy – przepis
Pigwówka jest świetnym remedium na zimowy chłód. Można przygotować ją bezpośrednio z wytłoków pozostałych po robieniu soku albo ze świeżych owoców pigwy. Przetwory tego rodzaju muszą postać przez dłuższy czas, aby nabrały smaku i mocy – pamiętaj o tym podczas przygotowania!
Oto co będzie potrzebne do zrobienia pigwówki:
- 1 litr spirytusu 95%;
- 0,5 litra wódki lub innego alkoholu 40%;
- 1 kg owoców pigwy.
Owoce należy umyć, oczyścić i usunąć z nich gniazda nasienne, a następnie pokroić je w mniejsze kawałki. Następnie wystarczy w szklanym słoju zalać je alkoholami i zamknąć. Tak muszą stać przez ok. 6 tygodni. Pamiętaj, aby mieszać zawartość słoja bez jego otwierania przynajmniej dwa razy dziennie.
Pigwa – przetwory do kanapek, czyli dżem
Dżem jest chyba najbardziej podstawowym z przetworów, które przygotowuje się z pigwy. Aby dżem z pigwy miał odpowiednio słodki smak, musi być w nim właściwa ilość cukru. Musisz zdecydować, czy wolisz bardziej kwaśny, czy słodszy wariant. Oto niezbędne składniki:
- 0,7 kg dojrzałych owoców pigwy;
- sok z połówki cytryny
- 1 kg cukru;
- opcjonalnie szczypta wanilii;
- 0,5 l wody.
Pigwę należy obrać, usunąć z niej nasiona i pokroić ją w cienkie paski. Następnie gotować z pozostałymi składnikami oprócz soku z cytryny aż do momentu, gdy całość nie zgęstnieje, a owoce się nie rozgotują. W tym czasie możesz przygotować słoiki i nakrętki. Następnie pod koniec gotowania dodaj sok z cytryny i przełóż dżem owocowy do słoików. W osobnym garnku zagotuj wodę, na dno połóż ścierkę, a potem ustawiaj na niej słoiki z dżemem. Będą tak pasteryzować się przez ok. 10 minut. Potem wyjmij je i postaw do góry dnem.
Pigwa – przetwory do herbaty
Nie ma to, jak wykorzystać jako dodatek do herbaty pigwę. Przetwory tego rodzaju świetnie sprawdzą się na zimne dni. Pigwa do herbaty będzie działała rozgrzewająco. Przepis jest bardzo prosty, bo do naturalnego soku potrzebujesz jedynie 1 kg cukru i dwa razy tyle kilogramów pigwy. Owoce musisz oczyścić, pokroić i usunąć z nich gniazda, a potem zasypywać porcjami cukrem. Zostaw je w słoiku na kilka dni, najlepiej nakryte gazą zamiast zakręcone. Raz dziennie mieszaj, a potem przelej do butelek i zapasteryzuj.
Miodowy syrop z pigwy
Alternatywą dla soku pigwowego jest syrop. Nie musisz do niego wykorzystywać szklanek cukru, bo wystarczy ci miód. Możesz też dodać inne przyprawy, na przykład cynamon. Wtedy syrop będzie działał dodatkowo przeciwzapalnie. Taki zagęszczony sok z pigwy możesz przygotować w proporcjach 20 oczyszczonych, pokrojonych owoców na szklankę miodu. Całość włóż w słoiczek i zostaw na trzy dni, aż pigwa puści sok.
Konfitura z pigwy – przetwory na zimę
Przepisy na przetwory z pigwy nie byłyby kompletne bez tej receptury na konfiturę. Nie należy jej mylić z dżemem czy nawet gęstym sokiem, bo jednak ma nieco inny smak i o wiele szersze zastosowanie. Jeśli chcesz przygotować słodką pigwę, przetwory typu konfitura są doskonałym wyborem. Do przygotowania potrzebujesz właściwie tylko owoców i cukru. Jako że owoce pigwy posiadają dość specyficzny smak, najlepszym rozwiązaniem będzie 700 g cukru na każdy 1 kilogram pigwy.
Owoce umyj, obierz i pokrój. Następnie rozdrobnij, najlepiej na kostkę. Potem zasyp całym cukrem, nieco wymieszaj i odstaw do lodówki na przynajmniej kilka godzin, a idealnie – na całą noc. Następnie gotuj całość w garnku aż do momentu, gdy całość stanie się gęsta. Pamiętaj o mieszaniu, inaczej przywrze do dna! Przełóż gorącą konfiturę do słoików, które wcześniej wyparzyłeś, a potem pasteryzuj przez kwadrans. Gotowe!
Pigwa jest owocem rzadko spotykanym w polskich domach. Tymczasem świetnie sprawdzi się do naleśników czy gorącej herbaty albo w formie aromatycznej nalewki. Będzie idealna w okresie jesienno-zimowym. Stanowi bogate źródło witaminy C i ma wysoką zawartość pektyn. Pigwa w przetworach jest zdrowym dodatkiem do diety.
Powiązane artykuły:
- Pigwa – co warto o niej wiedzieć? Czy warto ją spożywać?
- Kiedy zrywamy owoce pigwy? Poznaj lepiej ten intrygujący owoc
- Choroby pigwy pospolitej. Uprawa drzew owocowych w przydomowym ogrodzie i walka z chorobami i szkodnikami
- Kiedy zbierać owoce dzikiej róży? Co można z nich zrobić? Sprawdź!
- Pułapka na muszki owocówki, czyli jak pozbyć się muszek