Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Choroby roślin

    Choroby pigwy pospolitej. Uprawa drzew owocowych w przydomowym ogrodzie i walka z chorobami i szkodnikami

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski26 czerwca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    choroby pigwy

    Choroby pigwy stanowią zagrożenie dla plonów i całych roślin. Atakują one bez ostrzeżenia i bardzo ciężko skutecznie się chronić. Aby podjąć próbę leczenia roślin, należy dokładnie rozpoznać schorzenie. Dowiedz się więcej o patogenach i chorobach.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Pigwa w ogrodzie oraz jej zastosowanie
    2 Uprawa i pielęgnacja pigwy
    3 Choroby pigwy – plamistość liści
    4 Brązowa zgnilizna
    5 Brązowa plamistość pigwy
    6 Zaraza ogniowa pigwy
    7 Zapobieganie zarazie ogniowej

    Choroby pigwy mogą zniszczyć twoje rośliny. Jeżeli uprawiasz pigwę lub myślisz o jej uprawie, to powinieneś poznać potencjalne zagrożenia. Dzięki temu, że zapoznasz się dokładnie z patogenami, będziesz w stanie podjąć właściwe działania. Pigwie zagrażają nie tylko choroby, ale również szkodniki. Uszkadzają one rośliny i zwiększają prawdopodobieństwo infekcji. Często same przenoszą różnego rodzaju grzyby i bakterie. Poniższy artykuł pozwoli ci lepiej poznać choroby pigwy.

    Pigwa w ogrodzie oraz jej zastosowanie

    Pigwa jest rośliną, która jest spokrewniona z dobrze wszystkim znaną gruszą. W naszym kraju nie jest zbyt mocno rozpowszechniona. Owoce pigwy świetnie nadają się do produkcji różnego rodzaju przetworów. Wykorzystuje się je również do przyrządzania nalewki o licznych właściwościach prozdrowotnych. Jest to roślina, którą możesz uprawiać w swoim ogrodzie, ponieważ dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Dodatkowo możesz wybierać spośród licznych odmian. Warto wybrać takie, które wykazują większą odporność na choroby.

    Uprawa i pielęgnacja pigwy

    Uprawa pigwy w ogrodzie jest stosunkowo prosta. Roślina preferuje gleby żyzne oraz dobrze zdrenowane. Lubi siedliska lekko kwaśne. W zbyt zasadowej ziemi, na liściach widoczna jest chloroza. Pigwa jest wrażliwa na zimno. Preferuje stanowiska ciepłe oraz dobrze osłonięte. Jest niestety dość wrażliwa na przemarzanie, dlatego dobrze zapewnić jej stanowisko, gdzie będzie osłonięta przez inne rośliny. Nie musisz intensywnie nawozić pigwy. Szczególnie szkodliwe może być stosowanie nawozów o dużej zawartości azotu. Dobrze sprawdzą się natomiast nawozy potasowe i fosforowe.

    Zobacz też:
    Brunatna plamistość liści pomidorów - objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby pigwy – plamistość liści

    Choroby pigwy dają bardzo często objawy widoczne na liściach. Świetnym tego przykładem jest ta choroba, która wywołana jest przez grzyb Diplocarpon mespil. Co ciekawe, ten patogen atakuje wiele różnych roślin, szczególnie z rodziny różowatych. Choroba objawia się ciemnymi plamami, które pojawiają się na powierzchni owoców i liści. Na samym początku widoczne są wyłącznie małe czarne kropki. Wraz z rozwojem choroby zwiększają swoją powierzchnię. Następnie liście przybierają żółty kolor, a później obumierają. Owoce dotknięte zarazą przyjmują nieregularny kształt, znacznie się odkształcając.

    Brązowa zgnilizna

    Zgnilizna brązowa dotyka pigwy przez grzyby rodzaju Monilinia. Charakterystyczną cechą tej choroby jest mumifikacja roślin. Zaatakowane owoce usychają na drzewie. Stają się twarde oraz pomarszczone. Pomimo obumarcia nie opadają, a pozostają w takim ciekawym stanie na gałęziach. Kwiaty, które dotknęła zgnilizna, zamierają. Na gałązkach kwiatowych często pojawiają się rany, przeważnie niewielkiej wielkości. W przypadku deszczowych lat, gdy poziom wilgoci jest stosunkowo wysoki, to na owocach oraz liściach możesz zaobserwować zarodniki. Przybierają one postać brązowej warstwy pokrywającej tkanki.

    Brązowa plamistość pigwy

    Choroby pigwy takie jak brązowa plamistość pojawiają się w postaci przebarwień. Ponownie jest to choroba powodowana przez grzyby, tym razem są to Diplocarpon mespili. Jak już pewnie zauważyłeś, pigwa jest bardzo narażona na działanie grzybów, które często powodują choroby. Brązowa plamistość objawia się w postaci małych plamek, które stopniowo się powiększają. Rozszerzają się do momentu, aż się połączą, przejmując całą powierzchnię liścia. Roślina zaatakowana przez tę chorobę może nie owocować.

    Zaraza ogniowa pigwy

    Zaraza ogniowa nie jest powodowana grzybem. Występuje w wyniku zarażenia bakterią. Dokładniej Erwinia amylovora. Jest to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która atakuje wszystkie rodzaje roślin. Możesz być jednak spokojny o swoje zdrowie, bakteria nie wywołuje negatywnych skutków u ludzi i zwierząt. Objawy pojawiają się na wszystkich nadziemnych częściach rośliny przez cały cykl wegetacyjny. Liście brązowieją i obumierają. Dodatkowo nabierają często czerwono-brązowego koloru. Przypomina on kolor widoczny przy paleniu. Stąd właśnie nazwa zaraza ogniowa.

    Zobacz też:
    Choroby winogron szara pleśń oraz choroby grzybowe. Poznaj sposób ich zwalczania, aby ochronić uprawy winorośli

    Zapobieganie zarazie ogniowej

    Choroby pigwy są niebezpieczne. Znacznie łatwiej jest im przeciwdziałać niż je leczyć. W związku z tym musisz wiedzieć, w jaki sposób możesz chronić swoje rośliny. Dokładnie obserwuj rośliny. Im szybciej uda ci się zlokalizować objawy, tym lepiej. Jeżeli zauważysz chore gałęzie, natychmiast je wyeliminuj. Zaleca się, aby cięcie wykonać 70 cm poniżej miejsca wykazującego objawy. Po zastosowaniu narzędzi musisz je później zdezynfekować. Nie powinieneś również przesadzać z ilością nawozów azotowych. Podlewaj rozsądnie oraz pozbywaj się flory wtórnej.

    Pigwa pospolita to roślina o bardzo ciekawych owocach. Możesz ją hodować w swoim ogrodzie, aby następnie wykorzystać je do robienia przetworów. Niestety wszystko może zrujnować nagła choroba. Wiesz już, jakie są najczęstsze choroby pigwy. Często pojawiają się one niespodziewanie. Leczenie chorób grzybowych jest bardzo trudne. Czynności, jakie musisz podjąć, to usunięcie zarażonych gałęzi, a następnie zutylizowanie ich. Ważna jest obserwacja roślin. Im szybciej dostrzeżesz objawy choroby, tym szybciej możesz zareagować.

    Powiązane artykuły:

    • Pigwa – co warto o niej wiedzieć? Czy warto ją spożywać?
    • Pigwa – przetwory. Sprawdzone przepisy na nalewkę, sok, dżem, konfiturę
    • Choroby bobu, które atakują uprawy – bób jest narażona na ataki chorób i szkodników. Sprawdź czyhające zagrożenia
    • Kiedy zrywamy owoce pigwy? Poznaj lepiej ten intrygujący owoc
    • Lubczyk choroby, które go atakują, mogą zniszczyć przydomowe ogrody – profilaktyka oraz rozpoznawanie schorzeń

    Archiwum: czerwiec 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Choroby karpia hodowlanego: jak im zapobiegać i leczyć?

    Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby winogron – jak rozpoznać i zwalczać zagrażające winoroślom patogeny

    Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca

    Choroby clematisów: jak dbać o zdrowie powojników

    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać

    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.