Z problemem owadów w domu mierzy się każdy. Szczególnie chodzi tu o małe muszki. Wystarczą owoce, słoik z dżemem, a za chwilę pojawiają się one. Dlatego tak konieczna może okazać się pułapka na muszki owocówki.
Pułapka na muszki owocówki – co warto wiedzieć o muszkach?
Są nazywane meszkami. Mają 2-3 mm wielkości i żyją stosunkowo krótko. Niestety przy tym rozmnażają się dosyć szybko. każdego dnia samice składają 20 jaj, a po 10 dniach mamy kolejne pokolenia. Dlatego za to, jak pozbyć się muszek owocówek, najlepiej zabrać się jak najszybciej.
Przeważnie meszki przylatują przez okno zwabione przez dojrzałe lub nadpsute owoce i warzywa. Wyczuwają bowiem ocet jabłkowy. Siadają na żywności, przenoszą groźne drobnoustroje. Dlatego pułapka na muszki owocówki powinna powstać jak najszybciej.
Domowa pułapka na muszki owocówki
Wbrew pozorom stworzenie domowej pułapki na muszki owocówki nie jest wcale trudne. Gdy szukamy, jak pozbyć się muszek owocówek, znajdziemy wiele porad i skutecznych rozwiązań. Najlepiej jednak pójść w klasykę.
Przyda się miska, folia spożywcza i owoce lub ich skórki. Do miski wrzucamy owoce, zakrywamy dokładnie folią i nakłuwamy ją w kilku miejscach. Muszki, które wlecą, nie będą w stanie potem się wydostać. To prosta i skuteczna pułapka na muszki owocówki.
Jak pozbyć się muszek owocówek – inne domowe pomysły
Istnieje jednak wiele innych sposobów na to, jak pozbyć się muszek owocówek: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-pozbyc-sie-muszek-owocowek/. Wiele z nich wykorzystuje proste składniki, które znajdziemy w domu.
Świetnie jako pułapka na muszki owocówki sprawdza się mikstura z octu jabłkowego i płynu do mycia naczyń. Jeśli nie mamy octu jabłkowego, możemy użyć innego owocowego lub po prostu soku. Oba płyny wlewamy do szklanki i stawiamy na parapecie lub blacie. Już po kilku godzinach znajdziemy w nich pełno utopionych owocówek.
Jeśli mamy w domu świece zapachowe, to je także możemy wykorzystać. Szczególnie dobrze sprawdzają się mentolowe i lawendowe. Muszki po prostu nie przepadają za tym zapachem i zaraz opuszcza nasz dom.
Na to, jak pozbyć się muszek owocówek, może sprawdzić się także odkurzacz i suszarka. Chodzi po prostu albo o potraktowanie ich gorącym powietrzem albo o wessanie ich. przy drugim sposobie trzeba liczyć się z tym, że nie będzie w pełni skuteczny, gdyż muszki dosyć szybko latają.
Pułapka na muszki owocówki – co jeszcze się przyda?
Jeśli domowe sposoby nie sprawdzają się tak dobrze, jakbyśmy chcieli, trzeba sięgnąć po chemiczne środki. Taka pułapka na muszki owocówki powinna się już całkowicie sprawdzić i dać efekt, na którym nam zależy.
Wśród rozwiązań znajdziemy:
-
Lepy – najtańsze rozwiązanie. Wystarczy je rozwiesić lub położyć w kuchni. Owady zetkną się z powierzchnią, przykleją, a potem nie będą w stanie się wydostać.
-
Profesjonalne pułapki – zawierają płyn, który wabi owady. Działa w podobny sposób jak domowa pułapka na muszki owocówki. Ale jest znacznie skuteczniejsza.
-
Aerozole ze środkami owadobójczymi – istotne jest to, że nie są one też obojętne na nasze zdrowie. Dlatego przed ich użyciem chowamy żywność i naczynia. Stosuje się je na owady latające.
Pułapka na muszki owocówki – jak zapobiegać meszkom?
Latem i jesienią przeważnie najbardziej musimy mierzyć się z problemem meszków. Jest to czas, gdy pułapka na muszki owocówki najbardziej się nam przyda. Jednak zamiast od razu ją przygotowywać, możemy zaradzić temu, by w ogóle nie mierzyć się z problemem. Wystarczy:
-
Chować żywność ze stołu i blatu
-
Nie przechowywać resztek żywności
-
Utrzymywać porządek w zlewie i jego okolicach
-
Zakrywać kosz na śmieci
-
Dokładnie myć wszelkie naczynia, by nie zostawały tam resztki jedzenia
-
Korzystać z siatek ochronnych na okna i drzwi
-
Nie trzymać roślin w kuchni
-
Regularnie sprzątać owoce spod drzewa owocowego
-
Kompostownik trzymać jak najdalej od domu, a szczególnie kuchni.
Gdy będziemy trzymać się powyższych zasad, pułapka na muszki owocówki może nie być nam tak często konieczna. A jeśli już pojawią się u nas muszki owocówki, to działajmy natychmiast, a nie czekajmy, aż pojawi się ich więcej.
Powiązane artykuły:
- Domowy nawóz do poziomek – prosty sposób na nawożenie roślin
- Czarny bez – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Dynia olbrzymia może ważyć nawet 300 kg! Tajniki uprawy owoców dyni
- Domowy oprysk na mszyce – jak pozbyć się szkodników z roślin naturalnymi sposobami?
- Zboże z Ukrainy – czy jego transport odbywa się przez Polskę? Jak obecna sytuacja wpływa na ceny?