Marzenie każdego ogrodnika to hodowla z rzędami zdrowych roślin. Żeby je uprawiać i zadbać o ich rozwój, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie szklarni. Dowiedz się, co warto w niej mieć!
Wyposażenie szklarni powinno spełniać potrzeby zarówno doświadczonych, jak i początkujących ogrodników. Dlatego trzeba sprawdzić, które elementy będą pomocą w uprawie roślin i umożliwią odpowiednie opiekowanie się nimi. Najważniejsze informacje znajdziesz u nas!
Co warto mieć w swojej szklarni?
Ciepło i światło to dwa czynniki, które mają największy wpływ na prawidłowy rozwój roślin. Oprócz tego trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce na wzrost, nawodnienie gleby, a także właściwy poziom temperatury. Jakie wyposażenie szklarni się do tego nada?
Hodowca powinien nabyć doniczki w różnych rozmiarach. Pozwoli to na płynne przechodzenie z etapu rozsadzania nasion do uprawy roślin okazowych. Na początku przydadzą się plastikowe, biodegradowalne pojemniki do rozpoczęcia uprawy lub wspierania sadzonek. Większe można kupić później.
Wyposażenie szklarni powinno też obejmować tace do wysiewu nasion. Dobrym pomysłem jest zamówienie produktu ze zdejmowaną, przezroczystą pokrywą. Umożliwi to kiełkowanie nawet przy niższej temperaturze zewnętrznej i pomoże utrzymać właściwy poziom wilgotności
Mieszanki doniczkowe i narzędzia
Do tego trzeba dodać mieszanki doniczkowe i nawozy. Można je przechowywać w torebkach, w zamkniętym pojemniku, na przykład metalowej puszce z pokrywą. Ochroni to ich zawartość przed szkodnikami i innymi groźnymi czynnikami zewnętrznymi.
Całość można uzupełnić o narzędzia ogrodnicze: sekator, nożyczki, małą kielnię i paliki, sznurki, nienaostrzony ołówek, mały pędzel, etykiety, markery, rękawice ogrodowe, wygodne ubranie, czapkę, mieszankę dezynfekującą sprayu.
Półki i stół roboczy
Półki na odpowiedniej wysokości pozwalają zadbać o doniczki bez konieczności schylania się. Można wykonać je samemu lub skorzystać z gotowych rozwiązań. Oprócz tego warto dodać do wyposażenia szklarni stół roboczy. Wielkość zwykłego biurka powinna wystarczyć do podstawowych prac ogrodniczych.
Wentylacja i odpowiedni poziom temperatury
Wnętrze szklarni powinno być odporne na klimat panujący na zewnątrz. Dlatego należy zaopatrzyć ją w otwory wentylacyjne na suficie, czy lufciki. Można też rozważyć instalację wentylatora. Ostatnią kwestią, jest monitorowanie temperatury. Wyposażenie szklarni powinno obejmować specjalny termometr, który pozwoli ogrodnikowi uzyskać informacje na temat poziomu ciepła, a także wilgotności.
Powiązane artykuły:
- Arbuz w szklarni – informacje o roślinie i uprawie
- Bakłażan uprawa w szklarni – wskazówki i porady
- Kiedy siać sałatę w szklarni – porady i ważne informacje o hodowli nowalijki!
- Ogrzewanie szklarni – sposób na efektywne ogrzanie roślin przez cały rok
- Ogrzewanie szklarni zniczami – prosty sposób na ochronę uprawy przed przymrozkami