Ogórki w szklarni to jedno z najpopularniejszych warzyw, które stosuje się w wielu letnich daniach. Ich uprawa w szklarni jest stosunkowo prosta, choć wymaga odpowiedniego podwiązania.
Ogórki w szklarni odpowiednio prowadzone mogą odwdzięczyć się znakomitym i obfitym plonem. Choć pod osłoną można uprawiać zarówno klasyczne ogórki gruntowe, do najpopularniejszych zalicza się szklarniowe potocznie zwane długimi lub wężowymi.
Jakie ogórki w szklarni są najlepsze?
Za najlepsze ogórki szklarniowe uważa się ogórki wężowe odmiany chinese slangen. Charakteryzują się one obfitym plonem i wyjątkowym smakiem, ponieważ nigdy nie są gorzkie.
W Polsce dużą popularnością cieszą się także klasyczne ogórki gruntowe, które w warunkach szklarniowych szybciej dojrzewają, a zatem pierwsze plony można zbierać już na początku czerwca, podczas gdy sadzone tradycyjnie dojrzewają dopiero pod koniec lipca.
Jak prowadzić ogórki w szklarni?
Podstawą obfitych plonów jest odpowiednie prowadzenie ogórków. Ponieważ są to pnącza, aby zapylacze miały odpowiednie dojście do kwiatów powinny być od początku prowadzone po sznurkach, dzięki którym owoce szybciej dojrzewają za sprawą większego dojścia do światła, jak i zdecydowanie łatwiej jest je zebrać, ponieważ są widoczne z pomiędzy zielonych liści.
W uprawie ogórków duże znaczenie ma też forma zapylenia – choć można zrobić to samodzielnie, najefektywniejsza jest praca trzmieli, dlatego też w okolicach wejścia do szklarni, jak i samych ogórków warto jest posadzić w donicach kwiaty miododajne, do których zalicza się kocimiętka, lawenda czy szałwia.
Przycinanie ogórków w szklarni
Aby zwiększyć plony istotne jest także przycinanie pędów bocznych na gładko, do czego stosuje się ostry nóż do tapet. Ta regularna pielęgnacja nie tylko zapobiega rozwojowi chorób grzybowych, ale dodatkowo pozwala roślinie na oszczędzenie energii na transport wody i wartości odżywczych do nowo wytworzonych pędów.
Ogórki warto także zrywać na bieżąco, dzięki czemu roślina nie pompuje w poszczególne i pojedyncze owoce wartości odżywczych, co prowadzi do kolejnego kwitnienia i zwiększenia plonów.
Nawożenie ogórków w szklarni
Ogórki w szklarni należy co 2–3 tygodnie nawozić. Najlepszym preparatem jest tradycyjna gnojówka z pokrzywy, acz można posiłkować się także nawozami mineralnymi bogatymi w azot, potas oraz wapń. Szczególnie ważne jest dostarczanie składników odżywczych w pierwszym etapie wzrostu, ale by nie doszło do przenawożenia można stosować tylko biohumus odpowiednio rozcieńczony z wodą.
Zwiększenie plonów ogórków następuje także dzięki odpowiedniemu sąsiedztwu, a w przypadku ogórków jest to koper. Olejki eteryczne kopru przyczyniają się do odstraszenia szkodników oraz zapobiegają chorobom grzybowym, dzięki czemu roślina ma więcej energii na kwitnienie, jak i wydanie kolejnych owoców.
Ogórki w szklarni są stosunkowo mało wymagające – nawet bez odpowiedniego cięcia i nawożenia wydają wystarczające plony. Zapewnienie im właściwych warunków prowadzi natomiast do zwiększenia wydajności rośliny, a co za tym idzie do smaczniejszych i bardziej aromatycznych zbiorów. W przypadku ogórków – zarówno szklarniowych, jak i gruntowych, ważne jest umiarkowane stosowanie nawozów, szczególnie obornika kurzego czy końskiego, bowiem zbyt intensywne nawiezienie ziemi może skutkować gorszymi walorami smakowymi owoców.
Powiązane artykuły:
- Warzywa w szklarni – domowy i aromatyczny warzywniak na wyciągnięcie ręki!
- Nawadnianie szklarni – podstawa udanych plonów
- Ziemia do szklarni – jakie podłoże będzie najlepsze?
- Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?
- Lampy do szklarni – pomoc w całorocznej uprawie