Uprawa pomidorów, ogórków czy niektórych roślin ozdobnych wymaga odpowiednich warunków, które zapewnia szklarnia. Ogrzewanie szklarni zniczami może chronić plantację przed wiosennymi przymrozkami.
Wiosna bywa kapryśna – po kilku upalnych dniach mogą nastąpić przymrozki, a w okolicach 15 maja zdarza się nawet opad śniegu. Niskie przygruntowe temperatury mogą zagrozić uprawie roślin w szklarniach, dlatego też powinny one być ogrzewane. W roli prostych i tanich grzejników sprawdzą się wkłady do zniczy.
Ogrzewanie szklarni zniczami – ochrona uprawy podczas wiosennych nocy
Ogrzewanie szklarni zniczami to metoda popularna i stosowana od dawna, dlatego też nie powinna budzić kontrowersji i obaw o szklarniową uprawę. Większość roślin uprawianych w szklarniach najlepiej rozwija się przy temperaturze dziennej wynoszącej 21o Celsjusza, zaś nocą 17o Celsjusza.
O takie warunki pogodowe trudno w pierwszych tygodniach wiosny, szczególnie że do około 18 maja można spodziewać się znaczących przymrozków, które sięgają nawet –6o Celsjusza. Oznacza to, że pomimo zabezpieczenia uprawy folią, niezbędne jest także dodatkowe ogrzewanie, które uchroni uprawę.
Jak zachować odpowiednią temperaturę w szklarni? Ogrzewanie szklarni zniczami
Decydując się na budowę szklarni nie można pominąć tak istotnych kwestii, jak zapewnienie roślinom źródła ciepła, czyli elementów, które będą oddawać ciepło także po zachodzie słońca. Zalicza się do nich kostkę brukową, kamienie, a także baniaki z wodą, które w ciągu dnia się nagrzewają i powoli uwalniają temperaturę w nocy.
Takie naturalne ogrzewanie sprawdzi się przede wszystkim latem nie narażając roślin na nagły spadek temperatury, ale nie chroni uprawy przed wiosennymi przymrozkami. Tu z pomocą przychodzą proste, ale sprawdzone wkłady do zniczy, które pozwolą na zachowanie właściwej temperatury wewnątrz foliaka.
Ogrzewanie szklarni zniczami – jak to zrobić?
Wkłady do zniczy są stosunkowo tanie, a zatem nie narażają budżetu. Ustawia się je pomiędzy sadzonkami w ziemi, pamiętając by płomień nie miał możliwości dotknięcia elementów łatwopalnych, a także liści sadzonek. Zapala się je gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać – wiele roślin szklarniowych zaczyna zamierać, gdy temperatura spada do 5o Celsjusza.
Znicze należy zgasić rano, gdy temperatura już wzrośnie, ale jeśli jest taka możliwość – szklarnię warto skontrolować także w nocy, aby ocenić poziom temperatury i ewentualnie zapalić kolejne znicze lub część zgasić, jeśli mogą one zagrozić bezpieczeństwu.
Powiązane artykuły:
- Ogrzewanie szklarni – sposób na efektywne ogrzanie roślin przez cały rok
- Lampy do szklarni – pomoc w całorocznej uprawie
- Bakłażan uprawa w szklarni – wskazówki i porady
- Szklarnia całoroczna – doskonałe plony przez cały rok!
- Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?