Sałata jest rośliną, którą często sadzi się w szklarniach. Jednak przy uprawie nowalijki trzeba uważać na kilka kwestii, związanych m.in. z optymalną temperaturą, sprzyjającą wzrostowi. Kiedy siać sałatę w szklarni? Przedstawiamy najważniejsze informacje!
Oprócz tego, kiedy siać sałatę w szklarni, warto dowiedzieć się jak to robić. Roślinę najlepiej uprawiać z rozsady. Pomimo że jest to rekomendowany sposób, to uprawa z siewu bezpośredniego również jest możliwa. Co jeszcze warto wiedzieć?
Dowiedz się, kiedy siać sałatę w szklarni
Odpowiadamy na pytania dotyczące tego, kiedy siać sałatę w szklarni. Rozsada nowalijki rozwija się od 3 do 6 tygodni. Za najlepszy czas na posadzenie rośliny uważa się termin marzec-kwiecień lub lipiec-sierpień.
Oprócz tego kiełkowanie sałaty można przyspieszyć, dbając o wyższą temperaturę w środku szklarni, mniej więcej na poziomie 20°C. Z tego powodu zaleca się rozsianie nowalijki do skrzyń lub wielodoniczek, które mają bezpośredni kontakt ze światłem i ciepłem. Kiełkowanie zaczyna się już w temperaturze od 12°C do 15°C. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne przez cały okres wzrostu sałaty.
Sadzenie sałaty w szklarni – porady
W przypadku, gdy ogrodnik chce posadzić roślinę bezpośrednio w gruncie, nasiona trzeba rozsiać wtedy, gdy gleba jest zdatna do użytku. Ma to miejsce na jeden lub dwa tygodnie przed terminem ostatnich, wiosennych przymrozków. Jednak środowisko, jakie jest w szklarni, umożliwia nieco wcześniejsze zasianie sałaty. Nieco wyższa temperatura prawdopodobnie ochroni nowalijkę przed negatywnym działaniem zimna.
Nie tylko to, kiedy siać sałatę w szklarni jest ważne, trzeba też dowiedzieć się więcej o tym, gdzie umieścić nasiona! Niektórzy decydują się na sadzenie sałaty do tacek z nasionami lub pojemników. W takiej sytuacji należy rozłożyć nasiona na glebie umieszczonej w tacce do wysiewu. Kolejny krok to zasypanie ich płytką warstwą ziemi. Na końcu można je delikatnie wepchnąć pod spód.
Jakie odstępy zachować podczas siania?
Inną ważną kwestią w kontekście siana sałaty w szklarni, jest zachowywanie odpowiednich odstępów pomiędzy nasionami. Odległość powinna wynosić od 20 cm do 40 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm.
Odległość pomiędzy nasionami może też zależeć od odmiany nowalijki. Przykładowo, preferowany rozstaw dla sałaty liściastej, to wspomniany dystans równy 20 cm. Z kolei w przypadku typu z luźną lub twardą główką lepszym rozwiązaniem jest zachowanie odstępu odpowiednio 20 i 40 cali.
Ważną kwestią w kontekście siania, jest też przykrycie nasion około 2-centymetrową warstwą ziemi i jej odpowiednie podlanie. W przypadku tego, kiedy siać sałatę w szklarni ważna jest nie tylko data, ale i poziom ciepła. Optymalna temperatura gleby, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi nowalijki, to zakres od ok. 18°C do 20°C.
Powiązane artykuły:
- Bakłażan uprawa w szklarni – wskazówki i porady
- Wyposażenie szklarni – ważny aspekt przy uprawie roślin. Co warto w niej mieć?
- Arbuz w szklarni – informacje o roślinie i uprawie
- Nawadnianie szklarni – podstawa udanych plonów
- Ogrzewanie szklarni zniczami – prosty sposób na ochronę uprawy przed przymrozkami