Tajemnica smaku wielu potraw związana jest z odpowiednimi przyprawami, dlatego też szklarnia na zioła to nic innego, jak naturalny przyprawnik, który zawsze jest pod ręką. Jakie zioła hodować w szklarni?
Szklarnia na zioła to znakomity dodatek do kuchni – ma wiele zalet zarówno wizualnych, jak i smakowych. W zależności od potrzeb może zajmować tylko parapet, jak i być elementem wyposażenia balkonu, a także ogrodu. Jak zbudować szklarnię na zioła oraz jakie rośliny w niej zasadzić?
Szklarnia na zioła – kupna, czy robiona samodzielnie?
Gotowe sadzonki ziół można znaleźć zarówno w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, warzywniakach, jak i dyskontach sieciowych. Różnią się sposobem uprawy, aromatem, jak i trwałością. Dla wielu osób, które cenią sobie kulinarne eksperymenty są podstawą dobrej i zdrowej kuchni, nie ma zatem nic dziwnego w tym, że o szklarni na zioła marzy każdy, kto lubi gotować.
Szklarnia na zioła może być przygotowana samodzielnie, choć wymaga nie tylko przygotowania odpowiedniego podłoża, ale również i materiałów, które będą niezbędne na etapie kiełkowania. Gotowe szklarnie na zioła są natomiast nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wieloletnie i dedykowane do domów, na balkony, jak i do ogrodów. Obie wersje spełniają te same funkcje, a zatem o wyższości domowej szklarni na zioła nad gotową decydują głównie kwestie estetyczne.
Szklarnia na zioła – zrób to sam!
Budowa szklarni na zioła jest niezwykle prosta – potrzebne są do tego deseczki lub doniczki, a także strecz i kilka patyków. Deski zbija się w prostą skrzynię, którą należy uzupełnić ziemią, w newralgicznych punktach wbija się patyki, tak aby wystawały nad powierzchnią około 7 cm. Po wysianiu nasion doniczkę lub skrzynkę należy owinąć streczem, nakłuć i postawić w słonecznym miejscu aż do wykiełkowania.
Szklarnia na zioła – z nasion czy sadzonek?
Szklarnia na zioła pozwala na eksperymenty. Wczesną wiosną można wsadzić do niej małe sadzonki, które dzięki odpowiedniej temperaturze i wilgotności wejdą w szybki okres wegetacyjny, a dopiero po 15 maja znajdą się w gruncie lub zewnętrznych donicach.
W szklarni na zioła doskonale sprawdzą się także nasiona, które można wysiać w połowie lutego by już wczesną wiosną móc korzystać z aromatycznej mieszanki.
Jakie zioła do szklarni?
Dobór ziół do szklarni zależny jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji, ale do najpopularniejszych należą:
- bazylia;
- oregano;
- majeranek;
- tymianek;
- rozmaryn;
- szałwia;
- kolendra.
Szklarnia na zioła to znakomity sposób na wprowadzenie użytecznej zieleni do kuchni, ale także do ożywienia balkonu. Jest niezwykle prosta w budowie, a gotowe szklarnie na zioła charakteryzują się dużą estetyką. Warto posiadać ją w swoim domu i cieszyć się aromatycznymi potrawami.
Powiązane artykuły:
- Szklarnia całoroczna – doskonałe plony przez cały rok!
- Szklarnia własnej roboty, czyli ogrodowe zrób to sam z aromatem przydomowego warzywniaka!
- Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
- Ziemia do szklarni – jakie podłoże będzie najlepsze?
- Warzywa w szklarni – domowy i aromatyczny warzywniak na wyciągnięcie ręki!