Pryszczyca bydła określana jest bardzo często jako najgroźniejsza infekcja wirusowa, która może pojawić się u zwierząt parzystokopytnych. Jak można rozpoznać jej objawy? Czy da się jej skutecznie zapobiec? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań znajdziesz, czytając ten tekst.
Hodowcy krów, którzy doświadczyli pryszczycy bydła wiedzą, że jest to choroba, która może doprowadzić do znaczących strat. Szczególnie wrażliwe na infekcję są nie tylko krowy, ale także kozy, świnie i owce. Za zakażenie odpowiedzialny jest wirus z rodzaju Aphtovirus. Niestety patogen wykazuje się bardzo dużym stopniem zarażliwości, a choroba jednego osobnika oznacza często chorobę pozostałych. Na szczęście, nie ma możliwości transmisji wirusa na człowieka.
Pryszczyca bydła — objawy
Pryszczyca bydła przenoszona jest zarówno drogą kropelkową, jak i oralną. Wirus może bytować w wydzielinach, a zatem kale, moczu, krwi, mleku i na nabłonku. Patogen może znajdować się również na narzędziach obecnych w gospodarstwie. Człowiek może przenieść wirusa na bydło na rękach lub ubraniach. Co ciekawe, zwierzęta mogą być nosicielami patogenu nawet przez kilka lat.
Typowymi objawami pryszczycy bydła są:
- posocznica, przebiegająca z pojawieniem się charakterystycznych pęcherzy na języku i wargach, okolicach nosa, a także szparach między racicami,
- obniżenie poziomu laktacji, a co za tym idzie ilości produkowanego mleka,
- gorączka,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zwiększona produkcja śliny,
- kulawizna,
- cmokanie.
Pryszczyca bydła jest jedną z tych chorób, które wyróżniają się wysoką śmiertelnością. Na ogół pada od 3% do nawet 70% osobników. Jest to uzależnione od intensywności objawów i liczebności zakażonego bydła.
Obecność wirusa powoduje dotkliwe straty ekonomiczne. Zwierzęta szczególnie wrażliwe padają, a mięso tych silniejszych jest znacznie gorsze jakościowo. Wiąże się to z koniecznością wstrzymania eksportu i importu bydła.
Pryszczyca bydła — jak zapobiegać i leczyć?
Aby skutecznie zapobiegać pojawieniu się pryszczycy bydła, warto przestrzegać podstawowych zasad hodowli, w tym:
- zakup zwierząt z wiadomego źródła. Muszą one posiadać certyfikat zdrowia,
- częste dezynfekcję sprzętu wykorzystywanego w pielęgnacji i dojeniu bydła,
- zachowanie odpowiedniej higieny w miejscu przebywania zwierząt,
- ubezpieczenie gospodarstwa (pozwoli to zmniejszyć straty ekonomiczne na wypadek zejścia znacznej liczby bydła).
Ponieważ pryszczyca bydła zaliczana jest do najgroźniejszych chorób, usuwane jest z urzędu (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt). Na szczęście Polska jest obecnie krajem wolnym od niebezpiecznego wirusa. Niemniej jednak w przypadku pojawienia się schorzenia, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.
Powiązane artykuły:
- Księgosusz — czym jest i jak się objawia?
- Afrykański pomór świń. Co to za choroba? Skąd się wzięła? Jak zapobiegać ASF w Polsce?
- Choroba niebieskiego języka — czym jest i jak ją zwalczać?
- Choroba szalonych krów – czym jest ta choroba bydła? Czy choroba Creutzfeldta-Jakoba jest niebezpieczna dla człowieka?
- Myksomatoza królików – czym się objawia? Jak zapobiegać występowaniu choroby? Czy istnieje szczepionka na tego wirusa?