Wirus ASF dotyczy gospodarstw hodujących świnie, ale obejmuje też dziki. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym jest afrykański pomór świń? Czy ASF jest niebezpieczne dla człowieka? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.
Afrykański pomór świń, czyli inaczej ASF, ma w Polsce już ponad 30 ognisk. Specjaliści weterynaryjni stale podejmują działania, które mają na celu zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Zakażenie ASF powoduje, że wyginąć może nawet całe stado świń lub dzików. Kontakt z zakażonym zwierzęciem dla człowieka nie jest groźny. Pamiętaj jednak, że śmiertelność zwierząt w przypadku afrykańskiego pomoru świń jest równa niemalże 100%. To tragiczne dane, które tylko wskazują jak dużym problemem dla gospodarstw hodowlanych i dzikiej zwierzyny jest wirus ASF. Czytaj dalej!
Afrykański pomór świń – jak przebiega choroba? Możliwe drogi zakażenia
Dla wirusa ASF okres inkubacji wynosi około 15 dni. Dodatkowo afrykański pomór świń jest wysoce odporny na oddziaływanie niskich temperatur. Wirus obecny we krwi zachowuje wszystkie swoje właściwości. Dodatkowo obecny jest w kale i tkankach surowych. W niedogotowanym mięsie ASF utrzyma się nawet do 6 miesięcy. Na szczęście ludzie nie są w żaden sposób narażeni na zakażenie tym wirusem.
W jaki sposób zwierzęta mogą zakazić się ASF?
Zakażenie trzody chlewnej lub dzikich zwierząt (dzików) możliwe jest poprzez kontakt z innymi zwierzętami, które np. są nosicielem wirusa. To jednak niejedyna możliwość, gdyż afrykański pomór świń szybko rozprzestrzenia się też za pośrednictwem:
- osób odwiedzających gospodarstwo hodowlane, a także ich pojazdów;
- sprzętu rolniczego;
- zwierząt ze swobodnym dostępem do hodowli;
- skażonego zboża i paszy dla zwierząt;
- wody;
- odpadków kuchenne, którymi dokarmiane są zwierzęta.
Jak widzisz, ASF występuje w wielu miejscach i nie sposób zastosować właściwe środki ochrony. Dezynfekcja obuwia, odzieży i sprzętów rolniczych to podstawowa kwestia, która pozwala wyeliminować obecność ASF.
Jak rozpoznać afrykański pomór świń u zwierząt hodowlanych? Najważniejsze wskazówki
Afrykański pomór świń można zwalczać na wiele sposobów, ale czy wiesz, w jaki sposób go rozpoznasz? Oto kilka najpopularniejszych objawów, jakie występują u zwierząt podczas zakażenia ASF:
- upadki podczas chodzenia;
- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała;
- drobne wybroczyny na skórze;
- duszności;
- pieniste wypływy z nosa;
- biegunka z krwią;
- wymioty;
- niedowład zadu;
- podniecenie, drgawki mięśni i skurcze kończyn;
- ronienia.
Kiedy zaobserwujesz tego typu objawy u swoich zwierząt hodowlanych, koniecznie powiadom o tym fakcie Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Jeśli nie chcesz, aby wszystkie twoje zwierzęta padły ofiarą afrykańskiego pomoru świń, działaj natychmiast!
Gdzie zgłosić ryzyko wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń?
Masz w swojej hodowli zwierzęta, które zachowują się dość nietypowo? Podejrzewasz u nich ASF? Choroba zakaźna tego typu cechuje się dużym poziomem śmiertelności szczególnie wśród świń i dzików. Masz ustawowy obowiązek zgłoszenia tego faktu do powiatowego lekarza weterynarii lub lekarza, który opiekuje się twoją trzodą. W przeciwnym razie narazisz całą swoją hodowlę na wyginięcie. Lekarz weterynarii ma prawo objąć obszar twojej hodowli i miejsce jej przebywania kwarantanną. Ma to na celu uniemożliwienie rozprzestrzeniania się zabójczego wirusa do innych gospodarstw hodowlanych i zmniejszenie liczby zwłok zwierzyny. Rozporządzenie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych jasno określa zasady zgłaszania ryzyka zarażenia ASF do organów samorządu terytorialnego np. wójta lub burmistrza.
Jakie działania podejmuje się po wykryciu ASF w hodowli?
Kiedy zgłosisz ryzyko potencjalnego zarażania wirusowego swojej hodowli, licz się z licznymi ograniczeniami. To jednak koniecznie, aby utrzymać ognisko wirusa w jednym miejscu bez ryzyka jego rozprzestrzenienia. Zanim urzędowy lekarz weterynarii pojawi się na miejscu, jesteś zobowiązany do:
- izolacji i strzeżenia w gospodarstwie hodowlanym wszystkich zwierząt;
- powstrzymania się od wywożenia i wynoszenia produktów poza obręb gospodarstwa;
- niepobierania próbek nasienia i innych materiałów biologicznych od zwierząt na własną rękę.
Pamiętaj, że do czasu objęcia gospodarstwa kwarantanną nie masz prawa wpuszczać nikogo z zewnątrz na teren gospodarstwa. Zwiększyłoby to ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa na kolejne hodowle. Wszelkie informacje na temat zapobiegania kolejnych zakażeń wirusem afrykańskiego pomoru świń znajdziesz bezpośrednio na stronie krajowego rolnictwa lub w punkcie weterynaryjnym swojej miejscowości. Afrykański pomór świń to bardzo niebezpieczny wirus, dlatego zminimalizuj ryzyko jego występowania do zera. Utrzymuj wysoki poziom higieny w hodowli, a z wysoką skutecznością unikniesz ASF u świń.
Powiązane artykuły:
- Pryszczyca bydła — groźna choroba wirusowa
- Choroba niebieskiego języka — czym jest i jak ją zwalczać?
- Choroby świń – na jakie choroby narażone są świnie? Jak rozpoznać zakażenie wirusem? Czy stosować profilaktykę chorób świń?
- Choroby owiec – jakie są rodzaje chorób zwierząt hodowlanych? Jak rozpoznać objawy i leczyć problemy zdrowotne owiec?
- Choroby kur – co warto o nich wiedzieć? Czy choroby bakteryjne kur niosek są groźne? Jak zbadać o zdrowie ptaków hodowlanych?