BSE jest schorzeniem, które dotyka bydło domowe. Niestety, to choroba zakaźna, którą może zarazić się nawet człowiek. Chcesz wiedzieć, czym jest choroba szalonych krów? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat. Czytaj nasz tekst!
Choroba szalonych krów to nic innego, jak gąbczasta encefalopatia bydła hodowlanego. Pierwsze oznaki występowania tego schorzenia wykryto już w 1986 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce na szczęście od tamtego czasu pojawiło się zaledwie kilkadziesiąt przypadków choroby BSE. W praktyce dolegliwość najczęściej wywoływana jest przez priony zakaźne. Te występują w wersjach niegroźnych oraz chorobotwórczych. Przebieg tego schorzenia u krów jest dość złożony. Najczęściej powoduje odkładanie się białka o błędnej konstrukcji w układzie nerwowym. W tym przypadku okres inkubacji jest bardzo długi, a nasilające się objawy najczęściej skutkują śmiercią. Dowiedz się, jak choroba wściekłych krów wpływa na światowe hodowle i w jaki sposób można jej zapobiegać.
Choroba szalonych krów – co to takiego?
Gąbczasta encefalopatia bydła jako choroba zakaźna zwierząt powoduje ostatecznie śmierć. Objawy tego schorzenia są bardzo zróżnicowane i zaliczamy do nich głównie:
- strach;
- agresję;
- światłowstręt;
- problemy z koordynacją ruchową;
- problemy oddechowe.
Czy człowiek także może być zagrożony?
Ta choroba pironowa jak najbardziej może przenosić się na człowieka. W tym przypadku wariant choroby nazywany jest schorzeniem Creutzfeldta-Jakoba. To również odmiana encefalopatii gąbczastej, ale występuje aż w czterech kolejnych odmianach. Kiedy wirus przejdzie z bydła na człowieka, najczęściej występuje wówczas vCJD. BSE jest tzw. chorobą pasażowalną, czyli przenosi się z jednego gatunku na drugi. Choroba szalonych krów może doprowadzić nawet do powstania epidemii ze względu na łatwość jej przenoszenia. Człowiek najczęściej zaraża się BSE poprzez zainfekowane mięso, które sprzedawane jest w sklepach lub przez hodowców.
Ogólnie rzecz biorąc, choroba szalonych krów stanowi ogromne zagrożenie dla bydła hodowlanego. Kiedy pojawi się, chociażby jedno ognisko BSE, prawdopodobnie cała hodowla zostanie objęta kwarantanną. W skrajnych przypadkach konieczny będzie jej całkowita likwidacja.
Wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba a choroba szalonych krów. Jak to wpływa na człowieka?
Spożywasz produkty mięsne ze sklepów lub od lokalnych dostawców? W skrajnych przypadkach narazisz się na ryzyko zakażenia BSE. U człowieka praktycznie każdy przypadek BSE powoduje replikację czynnika w narządach limfatycznych, czyli wątrobie, śledzionie i węzłach chłonnych. Najczęstszą drogą zakażenia chorobą szalonych krów będzie spożycie niepewnej jakości mięsa pochodzącego z zakażonej hodowli. Prawdopodobnie masz w swoim genotypie dodatkową mutację jako osoba zakażona wariantem choroby wściekłych krów.
Pamiętaj, że vCJD przenosi się też z człowieka na człowieka np. poprzez transfuzję krwi. Na szczęście gąbczaste zwyrodnienie mózgu w tej odmianie występuje u człowieka dość rzadko. W latach 2002-2004 specjaliści odnotowali tylko kilka przypadków zakażenia chorobą prionową w ten sposób. Niestety choroba prionowa wymaga niezwykle długiego okresu inkubacji. U człowieka wynosi on często ponad 6 lat.
Choroba Creutzfeldta-Jakoba i jej objawy
Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba szalonych krów w odpowiedniej odmianie u człowieka objawia się najczęściej u osób w średnim wieku wynoszącym 28 lat. Niestety, w wyniku zakażenia i ciężkich objawów często dochodzi nawet do śmierci. Zastanawia cię, co się dzieje z ciałem po śmierci? Dowiedz się sam! Kliknij: https://memoriam.pl/co-sie-dzieje-z-cialem-po-smierci. A może chcesz wiedzieć, jak wykryć występowanie BSE u człowieka? Oto kilka popularnych objawów, z jakimi wiąże się choroba Creutzfeldta:
- urojenia;
- obsesje;
- myśli samobójcze;
- depresje, lęk;
- bezsenność;
- ból bez możliwości określenia jego źródła;
- zaburzenia równowagi;
- problemy z pamięcią.
Specjaliści wskazują także, że wystąpienia BSE powodują często dezorientację, halucynacje, a nawet problemy z mówieniem. Kiedy dochodzi do zakażenia drogą pokarmową, prawdopodobnie nie zauważysz od razu objawów choroby Creutzfeldta i Jakoba. U zwierząt choroba szalonych krów diagnozowana jest najczęściej pośmiertnie. U ludzi choroba szalonych krów wykazuje dość specyficzne objawy i wymaga kompleksowych badań.
Choroba wściekłych krów u ludzi i zwierząt – diagnostyka i jej skutki
Zdiagnozowanie choroby wściekłych krów u człowieka lub zwierzęcia niesie ze sobą skutki epidemiologiczne. Chcesz wiedzieć jakie? Encefalopatia gąbczasta bydła, którą zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, nawet po wykryciu wymaga długiego okresu inkubacji. To powoduje, że działania profilaktyczne są po prostu nieskuteczne.
BSE u zwierząt tak samo, jak wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba, nie podlega żadnemu skutecznemu leczeniu. Niestety u ludzi początki choroby bywają bardzo trudne i mogą prowadzić nawet do występowania psychozy. BSE jest śmiertelną chorobą, która jest wywoływana przez priony. Przebieg schorzenia jest długi, atakuje tkanki mózgowe i rdzeń kręgowy. Z powodu epidemii choroby szalonych krów w latach 90. zginęło wiele chorych zwierząt.
Jak chronić sie przed BSE? Czy choroba szalonych krów jest możliwa do zatrzymania?
Leczenie choroby BSE niestety jest niemożliwe. Stan chorego i poziom uszkodzenia komórek nerwowych z czasem ulega znacznemu pogorszeniu, a ostatecznie prowadzi do śmierci. To samo tyczy się zwierząt. BSE w Polsce na szczęście nie jest często występującą chorobą. O wiele więcej przypadków na przestrzeni lat odnotowano w Wielkiej Brytanii. Rząd jednak opracowuje stale metody zapobiegania występowaniu BSE u bydła hodowlanego, jak i nowych wariantów u ludzi. Najważniejszy jest aktywny nadzór poprzez regularne badanie bydła powyżej 48 miesięcy życia. Kiedy objawy w postaci choroby szalonych krów zostaną wykryte, należy objąć określone tereny kwarantanną, by ta nie rozprzestrzeniała się na inne zwierzęta lub ludzi.
Jak widzisz, choroba szalonych krów to niezwykle groźne schorzenie. W Polsce nie jest często spotykana, ale warto być świadomym jej przebiegu i konsekwencji.
Powiązane artykuły:
- Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – jakiego zakażenia trzeba się obawiać? Jakie choroby przenoszą gryzonie na ludzi?
- Myksomatoza królików – czym się objawia? Jak zapobiegać występowaniu choroby? Czy istnieje szczepionka na tego wirusa?
- Pryszczyca bydła — groźna choroba wirusowa
- Choroba niebieskiego języka — czym jest i jak ją zwalczać?
- Choroby kur – co warto o nich wiedzieć? Czy choroby bakteryjne kur niosek są groźne? Jak zbadać o zdrowie ptaków hodowlanych?