Choroby królików występują w wielu różnych odmianach. Zapewnij im odpowiednie warunki do życia, a zwierzęta na pewno pożyją długo i bez problemów zdrowotnych. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie choroby królików są najgroźniejsze.
Duże znaczenie w przypadku hodowli królików ma typ klatki oraz poziom jej czystości. Utrzymuj miejsce hodowli tych zwierząt w należytej czystości. Ograniczysz w ten sposób ryzyko rozwoju drobnoustrojów oraz patogenów wywołujących choroby. Spore znaczenie ma też wielkość klatki dla królika. Im ta będzie większa, tym lepiej. Pamiętaj, że liczy się też temperatura, o czym powie ci każdy lekarz weterynarii. Króliki nie lubią przeciągów, zmiennych temperatur i braku higieny. Dodatkowa zbilansowana dieta jest pomocna w sytuacji, kiedy chcesz wyeliminować choroby królików ze swojej hodowli.
Dlaczego choroby królików nie wolno zbagatelizować? Podpowiadamy!
Choroby królików często mogą wywoływać wiele negatywnych skutków, które są nawet zagrożeniem życia dla zwierzęcia. Niektóre objawy i skutki należą do grupy tych łagodniejszych, które ustępują samoistnie. Inne choroby królików przebiegają o wiele ostrzej i rozwijają się znacznie szybciej. Kiedy masz króliki w swojej hodowli, obserwuj je bacznie. Tylko w ten sposób odpowiednio wcześnie zauważysz pierwsze objawy występowania danego schorzenia. Zachowanie królika budzi twój niepokój? Koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by nie leczyć zwierzęcia na własną rękę. W ten sposób możesz wyrządzić mu więcej szkody aniżeli pożytku. Najczęstsze choroby królików wywołują takie objawy, jak:
- brak apetytu;
- biegunka;
- duszności;
- zapalenia spojówki;
- krwawienia z układu pokarmowego lub odbytu;
- i inne.
Wiele zależy od tego, na jaki typ choroby królików cierpi zwierzę. Jeśli to choroba wirusowa i dotyka narządów płciowych, nie obejdzie się bez stosownego antybiotyku. Na ogół leki są wystarczające, o ile zareagujesz odpowiednio szybko. Szybka reakcja jest ważna, gdyż choroby królików dotykają nie tylko narządów płciowych, ale także innych części ciała, jak np. uszy, oczy, skóra i inne.
Najpopularniejsze choroby królików – jakie występują w hodowlach?
Jesteś opiekunem królików hodowlanych? Pamiętaj, że choroby królików mogą mieć różne przyczyny i objawiają się na wiele sposobów. Schorzenia najczęściej są wywoływane przez wirusy oraz bakterie. Te przenoszone są przez inne zwierzęta lub nawet pokarm. Do najpopularniejszych chorób królików zaliczamy:
- myksomatozę;
- nosówkę;
- kokcydiozę;
- kłopoty z uzębieniem;
- encephalitozoonozę;
- kwasicę ketonową.
Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne choroby? Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, czym jest encephalitozoon cuniculi i inne schorzenia, które są często spotykane u dzikich królików, jak i tych hodowlanych.
Myksomatoza – jak rozpoznać i leczyć chorego królika?
Śmiertelność w tym przypadku wynosi od 25 do nawet 100% zakażonych zwierząt. Ta choroba zakaźna diagnozowana jest najczęściej latem. Specjaliści uznają myksomatozę za jedną z najgroźniejszych chorób królików, jakie zostały dotychczas rozpoznane. Do głównych objawów zaliczamy np. obrzęk nosa, uszu oraz narządów płciowych. Niestety w tym przypadku nie wynaleziono jeszcze skutecznej metody leczenia. Istnieją tylko szczepienia i inne formy leczenia, które tylko zapobiegają zakażeniu.
Nosówka, czyli pastereloza
Chcesz zadbać o zdrowie królika? Zaobserwowałeś u niego kichanie lub wyciek z nosa? Być może królik choruje na zakaźny katar, czyli po prostu nosówkę. Ta choroba wywoływana jest przez bakterie z rodzaju Pasterella. W tym przypadku choroba uaktywnia się dopiero przy nadmiernym spadku odporności zwierzęcia lub warunkach stresowych. Do popularnych objawów tego schorzenia zaliczamy ropiejące oczy, mrużenie oczu oraz kichanie i niedrożność noska. Ograniczaj swoim królikom stres, podawaj witaminy, a nowe zwierzęta w hodowli poddawaj kwarantannie. Unikniesz w ten sposób problemów z tzw. nosówką.
Kokcydioza – choroby królików wywoływane przez pierwotniaki
Kokcydioza jest na ogół dość krótką biegunką. Pierwotniaki są najczęściej powodem pojawienia się tej choroby, choć nie wszystkie powodują występowanie objawów biegunki u królików. Nie narażaj królików na sytuacje stresowe, podawaj czystą wodę oraz sprawdzoną karmę, a zwierzęta na pewno nie będą narażone na Kokcydiozę.
Bóle zębów i obrzęki
Zakażenia bakteryjne często wywołują bóle zębów i obrzęki ciała. Choroby królików dotyczą kłopotów z uzębieniem, choć warto wiedzieć, że zęby u tych zwierząt rosną przez całe życie. Kiedy ścieranie zębów nie odbywa się w prawidłowy sposób, zwierzak odczuje spory ból, który spowoduje utratę chęci do jedzenia. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią dietę i kontrolę u weterynarza, a na pewno unikniesz choroby królików związanej z zębami.
Encephalitozoonoza – co to takiego?
Choroby królików, takie jak Encephalitozoonoza, czyli kręcz szyi są niezwykle niebezpieczne. Wywołują ją pierwotniaki, a nawet ponad 80% zwierząt jest mocno narażonych na zakażenie. Kiedy królik zarazi się tym schorzeniem, pierwsze objawy, jakie zaobserwujesz, to:
- kręcz szyi;
- problemy z utrzymaniem równowagi;
- wielomocz.
W skrajnych przypadkach może dochodzić do ataków padaczki, gdyż mocno atakowany jest układ nerwowy zwierzęcia.
Inne popularne choroby królików. O jakich schorzeniach warto wiedzieć?
Dość popularnym schorzeniem u królików jest tzw. kwasica ketonowa. Ta dotyczy zatrucia ciążowego, czyli zaburzenia występującego pod koniec tego okresu. Zapalenie spojówek występuje niezwykle często u większości ras królików hodowlanych. Wystarczy, że zadbasz o ich higienę i ograniczysz oddziaływanie środowiska zewnętrznego na królika. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko występowania zapalenia spojówki. Jako hodowca pamiętaj, że duże ryzyko niesie choroba krwotoczna królików, którą wywołują wirusy zwane Kalicivirus.
Choroby królików mogą mieć różne skutki. Jako hodowca pamiętaj, że komary, kleszcze oraz pchły i inne pasożyty również mogą nieść spore ryzyko dla zdrowia zwierzęcia. Unikaj nadmiernie wysokich temperatur w klatce, gdyż w ten sposób królik narażony jest na udar cieplny. Jeśli zwierzę ma problemy z przemianą materii, prawdopodobnie zaobserwujesz wygryzanie sierści. Dbaj o zbilansowaną dietę zwierząt hodowlanych tego typu i zapewnij im odpowiednie warunki do funkcjonowania. Tylko w ten sposób wyeliminujesz choroby królików, które mogą pojawiać się zarówno w mniejszych, jak i większych hodowlach tych delikatnych zwierząt.
Powiązane artykuły:
- Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – jakiego zakażenia trzeba się obawiać? Jakie choroby przenoszą gryzonie na ludzi?
- Myksomatoza królików – czym się objawia? Jak zapobiegać występowaniu choroby? Czy istnieje szczepionka na tego wirusa?
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Choroby indyków – na jakie schorzenia cierpią indyki hodowlane? Jakie są sposoby leczenia chorób zakaźnych drobiu?
- Choroby owiec – jakie są rodzaje chorób zwierząt hodowlanych? Jak rozpoznać objawy i leczyć problemy zdrowotne owiec?