Zarówno gryzonie, jak i inne zwierzęta często przenoszą na swoim ciele wiele chorób. Niektóre są groźne dla człowieka. Sprawdź, jakie choroby przenoszone przez króliki na ludzi są szczególnie niebezpieczne.
Wbrew ogólnej opinii króliki są niezwykle bezpieczne dla człowieka. Króliki przenoszą wirusy mogące powodować też pewne schorzenia u ludzi. Zdarza się to niezwykle rzadko. Zoonozy, czyli popularne choroby przenoszone przez króliki na ludzi mogą mieć poważne skutki. Nigdy nie lekceważ pierwszych objawów zarażenia się odzwierzęcym wirusem. Pamiętaj, że ryzyko w tym przypadku jest naprawdę małe. Szanse na wywołanie choroby u człowieka przez królika są równe wygranej na loterii. Przekonaj się, jakie choroby przenoszone przez króliki na ludzi są naprawdę niebezpieczne.
Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – jakie choroby odzwierzęce są groźne?
Pasożyty, wirusy, bakterie, a nawet szkodniki, takie jak np. kleszcze, mogą przenosić groźne choroby zarówno na zwierzęta, jak i na człowieka. Zastanawiasz się, jakie choroby przenoszone przez króliki na ludzi mogą być tragiczne w skutkach? Oto popularne schorzenia bakteryjne i wirusowe, którymi zarazisz się od królika domowego.
- grzybica;
- cheyletielloza;
- tularemia.
Masz w domu królika? Te trzy schorzenia to jedyne, jakie mogą występować po kontakcie ze zwierzęciem. Na szczęście do zakażeń dochodzi bardzo rzadko, a śmiertelność człowieka dla takich chorób jest równa zeru.
Choroby przenoszone przez króliki na ludzi, czyli grzybica
Choroby grzybiczne są popularnym schorzeniem, na jakie cierpią zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Króliki nie są zbyt podatne na grzybicę zwierzęcą, choć zdarzają się przypadki takich zachorowań. Zauważyłeś u swojego królika podstawowe objawy grzybicy takie, jak:
- łuszcząca się skóra;
- zaczerwienienia;
- wyłysienia;
- świąd.
W takim razie koniecznie udaj się do najbliższego lekarza weterynarii. Dla własnego bezpieczeństwa załóż rękawiczki ochronne i nie dotykaj miejsc, na których objawia się choroba u królika. Unikniesz w ten sposób opcji wywołania grzybicy na swoim ciele. Pielęgnacja królika podczas infekcji grzybiczej jest dość prosta. Zawsze pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu. Ryzyko przeniesienia grzybicy na skórę człowieka jest spore. Działa to też na odwrót. Jeśli jesteś nosicielem grzybicy skórnej, istnieje ogromne ryzyko, że zarazisz nią domowego królika.
Grzybica rozwija się u królików średnio do 30 dni. Pamiętaj, że choroby przenoszone przez króliki na ludzi w tej postaci nie są groźne dla życia. To najczęściej łagodna odmiana grzybicy, która nawet w razie zarażenia człowieka jest łatwa do wyleczenia.
Cheyletielloza – czy ta choroba jest niebezpieczna dla człowieka?
Cheyletielloza wywoływana jest u królików przez roztocza i najczęściej objawia się u królików w następujący sposób:
- wyłysienie;
- łupież na karku;
- świąd;
- zaczerwienienia.
Kiedy nie zabezpieczysz się odpowiednio przed kontaktem z zakażonym zwierzęciem, narazisz się na podobne objawy, czyli miejscowe podrażnienia skóry. Obawiasz się, że twój królik choruje na cheyletiellozę? W takim razie zachowaj maksymalną higienę podczas kontaktów ze zwierzęciem. Sprzątaj otoczenie królika i stosuj środki do dezynfekcji. Cały proces oczyszczania powinien trwać do 4 tygodni. Niestety cykl rozwoju pasożytów w tym przypadku jest dość długi. Kiedy zarazisz się tą chorobą, objawy najczęściej miną samoistnie. Wystarczy, że skutecznie pozbędziesz się roztoczy ze swojego otoczenia.
Tularemia – czy tą chorobą można zarazić się od królika?
Choroby przenoszone przez króliki na ludzi są niezwykle rzadkie i w praktyce nie występują. Tularemia to jedno z trzech popularnych schorzeń, które od czasu do czasu pojawia się u właścicieli królików domowych. Do zakażenia tularemią dojdzie poprzez drogi pokarmowe, wziewne, skórę, a nawet spojówki. Czynnikiem wywołującym tę chorobę jest tzw. pałeczka Francisella tularensis. Okres wylęgania się choroby to średnio 16 dni. Człowiek zaraża się tularemią poprzez kontakt z gryzoniami, np. królikiem lub kleszczami. Pamiętaj, że ryzyko wystąpienia choroby w tej postaci jest szczególnie niskie. Objawy tularemii to najczęściej wysoka gorączka, dreszcze, słaby apetyt oraz bóle głowy i mięśni.
Mniej groźne choroby królików, którymi praktycznie nie da się zarazić
Zarówno komary, pchły, jak i króliki domowe mogą przenosić na człowieka choroby zakaźne. Chcesz zapobiegać występowaniu niebezpiecznych sytuacji? Wystarczy, że zadbasz o swoją higienę oraz czystość miejsca, gdzie przebywa królik. Wszelkie zanieczyszczenia, kontakt z odchodami lub moczem mogą być głównym powodem zarażenia się chorobą. Schorzenia, które są praktycznie niegroźne dla człowieka, to:
- encefalitozoonoza – to choroba wywoływana przez pierwotniaki, na którą ludzki organizm jest szczególnie odporny;
- promienica – czynnik chorobotwórczy promienicy występuje niezwykle rzadko, dlatego ryzyko zakażenia jest wręcz znikome;
- pastereloza – w tym przypadku szybciej zarazisz się bakterią Pasteurella multocida od kota niż od królika domowego;
- giardioza – to choroba pierwotniacza, która tylko w teorii może zostać przekazana człowiekowi przez królika.
Choroby przenoszone przez królika na ludzi są uznawane za niegroźne. Nawet jeśli narazisz się na zakażenie dowolną chorobą od królika, nie ma żadnego ryzyka powikłań. Nie odczujesz też żadnych ciężkich skutków chorób grzybicznych czy bakteryjnych. Pamiętaj, że objawy i leczenie chorób przenoszonych przez królików na ludzi są dobrze znane lekarzom. Dzięki temu nawet bezpośrednio kontakt z zarażonym zwierzęciem nie jest dużym zagrożeniem dla człowieka.
Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – czym nie da się zarazić?
Antybiotyki i szczepienia to dobry sposób na zapobieganie zakażeniom i rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak np. wścieklizna. U zwierząt domowych ryzyko jej wystąpienia jest znikome. Obecnie znane są też choroby królików, które nie mają żadnego wpływu na zdrowie człowieka. Zaliczamy do nich takie schorzenia, jak:
- toksoplazmoza;
- świerzbowiec;
- kokcydioza;
- nicienie;
- myksomatoza.
Nigdy nie bagatelizuj objawów choroby u swojego królika domowego. Reaguj tak szybko, jak tylko to możliwe. W niektórych przypadkach może dojść nawet do śmierci zwierzęcia. Zaobserwowałeś utratę apetytu i duszności u chorego królika? Czym prędzej skontaktuj się z weterynarzem. Kontakt z zakażonym zwierzęciem dla ciebie nie jest żadnym niebezpieczeństwem. Wystarczy, że założysz rękawiczki ochronne, zdezynfekujesz okolicę i pozbędziesz się wszystkich bakterii.
Powiązane artykuły:
- Myksomatoza królików – czym się objawia? Jak zapobiegać występowaniu choroby? Czy istnieje szczepionka na tego wirusa?
- Choroby królików – jakie są najpopularniejsze schorzenia królików domowych i hodowlanych? Jak reagować na pierwsze objawy choroby?
- Choroba szalonych krów – czym jest ta choroba bydła? Czy choroba Creutzfeldta-Jakoba jest niebezpieczna dla człowieka?
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Choroby indyków – na jakie schorzenia cierpią indyki hodowlane? Jakie są sposoby leczenia chorób zakaźnych drobiu?