Chcesz wiedzieć, jakie są popularne choroby indyków? Prowadzisz własną hodowlę drobiu i chcesz uniknąć strat w razie wystąpienia zakażenia? Sprawdź metody leczenia oraz czynności profilaktyczne, które chronią przed chorobami.
W hodowli drobiu masz do czynienia z wieloma czynnikami, które powodują choroby indyków. Nie da się krótko mówić tego, na jakie infekcje narażone są ptaki hodowlane. Typowe dolegliwości indyków wynikają często z niedoborów składników odżywczych, białek oraz witamin z grupy A, B i D. Zarówno młode, jak i dorosłe osobniki hodowlane są zagrożone zakażeniami wirusowymi oraz pasożytniczymi. Bardzo często okazuje się, że niektóre schorzenia mają charakter krajowy i do ich zwalczania włączają się organizacje rządowe. Prowadząc własną hodowlę w Polsce, pamiętaj o regularnych badaniach ptaków oraz działaniach profilaktycznych wykluczających choroby indyków.
Choroby indyków – najpopularniejsze schorzenia drobiu
Choroby indyków występują w różnych odmianach. Wiele z nich dotyka nóg i skrzydeł, czyli po prostu niedowładu kończyn. Obecnie wyróżniamy kilka popularnych typów chorób drobiu, a mianowicie:
- chlamydofilozę;
- ornitobakteriozę;
- bordetellę;
- mykoplazmozę.
Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się te cztery najpopularniejsze choroby indyków? Chlamydofiloza to znana wśród hodowców choroba, która może przenosić się także na człowieka. W przypadku młodych indyków najczęściej zaobserwujesz takie objawy, jak:
- obrzęk spojówek;
- wycieki ropne z oczu;
- biegunkę;
- spadek wagi.
Pamiętaj, że starsze osobniki w hodowli prawdopodobnie przejdą tę chorobę całkowicie bezobjawowo. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest podawanie antybiotyków. Dodatkowo masz obowiązek rejestracji choroby w razie jej wykrycia w swojej hodowli drobiu.
Ornitobakterioza – co trzeba o niej wiedzieć?
Ornitobakterioza dotyka indyków powyżej drugiego tygodnia życia. W tym przypadku zaobserwujesz spory obrzęk wokół oczu oraz kaszel. Dodatkowym czynnikiem wskazującym na ornitobakteriozę są zapalenia stawów. Oprócz tego chorobie mogą towarzyszyć liczne infekcje. Jeśli wykryjesz schorzenie odpowiednio wcześnie, wystarczy że zastosujesz olejki eteryczne lub antybiotyki od weterynarza.
Bordertella i mykoplazmoza – objawy i leczenie
Bordertella i mykoplazmoza to choroby wywołujące problemy układu oddechowego szczególnie u młodych indyków. Zapalenie zatok i inne choroby dróg oddechowych u indyków występują bardzo często. We wczesnych stadiach choroby indyków zwierzęta są apatyczne oraz nie chcą spożywać paszy. Zapalenie nosa i tchawicy leczy się doraźnie poprzez antybiotyki. Zanim podasz lek, koniecznie skonsultuj to z lekarzem weterynarii.
Choroby indyków a przewód pokarmowy
Martwicowe zapalenie jelit czy drożdżyce to tylko niektóre choroby indyków dotykające przewodu pokarmowego. Długotrwałe leczenie antybiotykami oraz kontakt ze skażoną paszą to główne powody występowania problemów z układem pokarmowym. Salmonelloza również jest chorobą bakteryjną, która wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, jak np. biegunka.
Prowadzisz własną hodowlę drobiu? Zadbaj o to, aby choroby indyków nie spowodowały dużej śmiertelności zwierząt. Stosuj regularne szczepienia i badania kontrolne. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko występowania rozprzestrzeniających się chorób zakaźnych.
Powiązane artykuły:
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Choroby bydła – jakie choroby krów warto znać? Jakie są metody zapobiegania schorzeniom zwierząt mlecznych?
- Choroby kur – co warto o nich wiedzieć? Czy choroby bakteryjne kur niosek są groźne? Jak zbadać o zdrowie ptaków hodowlanych?
- Choroby świń – na jakie choroby narażone są świnie? Jak rozpoznać zakażenie wirusem? Czy stosować profilaktykę chorób świń?
- Choroby owiec – jakie są rodzaje chorób zwierząt hodowlanych? Jak rozpoznać objawy i leczyć problemy zdrowotne owiec?