Trzoda chlewna w Polsce cieszy się dużą popularnością wśród hodowców. Schorzenia wirusowe i pasożytnicze są sporym problemem dla większości gospodarstw. Sprawdź, jakie są choroby świń i jak im skutecznie zapobiegać.
Choroby świń często powodują nawet całkowicie wyginięcie hodowli ze względu na duży procent śmiertelności. Jednym ze schorzeń, które powoduje całkowite wyniszczenie trzody chlewnej jest ASF, czyli afrykański pomór świń. Chcesz poprowadzić swoją hodowlę tak, aby zwierzęta były zdrowe i silne? Do uzyskania jak najlepszych efektów potrzebujesz kompleksowej wiedzy oraz pomocy lekarza weterynarii. Jeśli dobrze zorganizujesz swoją pracę i zadbasz o wysoki poziom higieny, zwalczysz najpopularniejsze bakterie wywołujące choroby.
Choroby świń – jak uniknąć choroby trzody chlewnej w swoim gospodarstwie?
Chcesz zapewnić swoim zwierzętom jak najlepsze warunki hodowlane? W takim razie dowiedz się, jakie są optymalne warunki dla trzody chlewnej. Tylko w ten sposób stworzysz idealne środowisko pozwalające na rozwój nawet najmniejszych osobników w hodowli. Czynniki, które umożliwiają posiadanie zdrowej hodowli trzody chlewnej, to:
- odpowiednia temperatura;
- dobrze dobrany sposób wentylacji stajni;
- właściwy poziom wilgotności powietrza;
- optymalne zagęszczenie zwierząt w zagrodzie;
- zbilansowana dieta.
Zadbaj o powyższe elementy, a choroby świń nie będą problemem w twojej hodowli. Pamiętaj, że zupełnie odmiennych warunków wymagają świnie karmiące luźne oraz prosięta. Zanim stworzysz optymalne warunki, dowiedz się, jak zwalczać choroby świń. Wiedza na temat utrzymywania właściwych warunków w stacji okazuje się kluczowa podczas hodowli trzody chlewnej. Unikaj nadmiernego brudu, stosuj pożywne pasze i karmy dla zwierząt i dbaj o własną higienę pracy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko występowania chorób świń.
Wirusowe choroby świń – jakie rodzaje schorzeń występują w Polsce?
Choroby świń związane z zakażeniem wirusowym to najpopularniejsza grupa dolegliwości dla tych zwierząt. Przy produkcji trzody chlewnej obowiązują ściśle określone zasady dotyczące utrzymywania czystości, a także odżywiania zwierząt. Chorobą, która powszechnie występuje w stadach u hodowców trzody chlewnej, jest grypa. Na szczęście według każdego powiatowego lekarza weterynarii oraz opinii specjalistów grypa nie generuje poważniejszych konsekwencji dla zwierząt. Wystarczy, że przeprowadzisz kurację antybiotykową i leczenia z użyciem leków bez dodatku sterydów. Pamiętaj, że lochy prośne zainfekowane grupą mogą nawet poronić ciążę.
Nieco większe straty ekonomiczne oraz problemy ze zdrowiem zwierząt powoduje tzw. obrzękowa choroba świń. Zakaźna dolegliwość atakuje trzodę niezależnie od wieku, choć najczęściej dotyczy młodych przedstawicieli gatunku. Na szczęście choroba nie jest zaraźliwa. Nie musisz stosować kwarantanny i odosobnienia dla chorych świń. Pamiętaj, że choroba wywołana przez toksyny werotoksyczne bakterii E cechuje się wysokim poziomem śmiertelności. Prawdopodobnie tylko pogorszysz sytuację, gdy zmienisz pokarm tuż po odsadzeniu prosiąt. Na tę dolegliwość cierpią zazwyczaj największe osobniki w hodowli.
Zapobieganie występowaniu obrzękówki jest znacznie skuteczniejsze, aniżeli jej leczenie. Nie dopuszczaj do błędów w żywieniu trzody chlewnej, a choroby świń prawdopodobnie nie dotkną twojego gospodarstwa. Oprócz powyższych do popularnych zaraźliwych chorób wirusowych zaliczamy:
- PRRS, czyli zespół wirusa rozrodczo-oddechowego;
- afrykański pomór świń;
- chorobę Aujeszkiego.
Choroba Aujeszkiego to inaczej choroba zakaźna zwierząt gospodarskich, która powoduje gorączkę, duszności, biegunkę, a nawet spadek ciężaru ciała. Niestety jest to choroba nieuleczalna dla trzody chlewnej.
Pasożytnicze choroby świń – czy są groźne dla trzody chlewnej?
Choroby świń jak najbardziej mogą mieć podłoże pasożytnicze. W tym przypadku najpopularniejszym typem schorzenia jest glista świńska. Pasożyt rozwija się przez 2 miesiące. Samica podczas rozwoju produkuje nawet do 200 tys. jaj dziennie. Glisty przedostają się do organizmu świni poprzez jaja znajdujące się w paszy oraz odchodach. Po wylegnięciu się larw te przedostają się bezpośrednio do jelita cienkiego, krwi i ostatecznie do narządów wewnętrznych. Glisty w ciele świni powodują zaburzenia trawienia i mniejsze przyrosty wagi. By wyeliminować ten problem, zastosuj odrobaczanie. To skuteczna metoda pozwalająca na pozbycie się źródła zakażenia.
Bakterie a trzoda chlewna. Jakie choroby świń wywoływane są przez bakterie?
Chorobą, która najczęściej występuje w trzodach chlewnych, jest tzw. różyca. Ta dolegliwość wywoływana jest przez tzw. włoskowca różycy. Bakteria przedostaje się do ciała świni warchlaka poprzez spożycie skażonej wody lub paszy. Pamiętaj, że choroba bakteryjna w tej postaci pojawi się jeśli na ciele zwierzęcia znajdują się otwarte rany. Największym problemem tego wirusa jest czas, w jakim ten może przetrwać w środowisku. Obecnie specjaliści wskazują, że jest to nawet 35 dni w swoich naturalnych warunkach. Doraźnym środkiem leczenia różycy jest podawanie preparatów z penicyliną. Choremu zwierzęciu podawaj też leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe, jeśli wiesz, że doskwierają mu takie dolegliwości.
Przykładem choroby bakteryjnej jest także dyzenteria. Choroby świń tego typu są wysoce zakaźne i często powodują zapalenia żołądka i okrężnicy. Bakteria do rozwoju potrzebuje tylko krwi zwierzęcia. Objawem występowania dyzenterii jest biegunka ze sporą ilością śluzu.
Profilaktyka chorób świń – o czym koniecznie trzeba pamiętać?
Choroby świń jak najbardziej wymagają stosowania czynności profilaktycznych. Liczne szczepienia zalecane przez lekarzy weterynarii oraz suplementy zawierające witaminy to działania poprawiające odporność trzody chlewnej. Jeśli prowadzisz własną hodowlę, pamiętaj o regularnych badaniach oraz obserwacji stanu zdrowia prosiąt, macior oraz dorosłych przedstawicieli gatunku. Znasz już najpopularniejsze choroby świń. Zadbaj tylko o to, aby odpowiednio wcześnie reagować przy wykryciu pierwszych objawów występowania choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytniczej.
Powiązane artykuły:
- Choroby owiec – jakie są rodzaje chorób zwierząt hodowlanych? Jak rozpoznać objawy i leczyć problemy zdrowotne owiec?
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Kolczykowanie świń – zasady identyfikacji i rejestracji trzody chlewnej. Jakie kolczyki dla świń?
- Choroby indyków – na jakie schorzenia cierpią indyki hodowlane? Jakie są sposoby leczenia chorób zakaźnych drobiu?
- Afrykański pomór świń. Co to za choroba? Skąd się wzięła? Jak zapobiegać ASF w Polsce?