Ogórek ma działanie moczopędne, pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu i tym samym zapobiega pojawieniu się obrzęków, zwłaszcza nóg. Jak jeszcze wpływa na nasz organizm? Jakie ma witaminy? Wyjaśniamy w naszym artykule!
Ogórek jest bardzo popularnym warzywem w polskiej kuchni i jednocześnie trochę niedocenianym pod względem wartości odżywczych. Jest niskokaloryczny, zawiera sporo witamin i ma pozytywny wpływ na cały organizm. Oczyszcza go z toksyn, przyspiesza metabolizm i działa przeciwzapalnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o innych właściwościach tego warzywa!
Ogórek – podstawowe informacje
RODZAJ GLEBY: | próchnicza |
ODCZYN GLEBY: | lekko zasadowy |
WILGOTNOŚĆ: | gleba umiarkowanie wilgotna |
STANOWISKO: | słoneczne |
KWITNIENIE: | odmiany wczesne – miesiąc po wschodach, odmiany późne – nawet dwa miesiące |
Ogórek – jakie ma wartości odżywcze?
Wartości odżywcze w 100 g:
KCAL: | 12 |
BIAŁKO: | 0,59 |
WĘGLOWODANY: | 2,16 |
CHOLESTEROL: | 0 |
SÓD: | 0,002 |
POTAS: | 0,136 |
Ogórek to orzeźwiające i wszechstronne warzywo. Jest nie tylko pyszny w sałatkach i na kanapkach, ale ma też wiele zalet zdrowotnych. Ogórki mają mało kalorii i tłuszczu, za to dużo wody i błonnika. Zawierają także wiele witamin i składników mineralnych, w tym witaminy C i K, potas i magnez. Ponadto ogórki są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami komórek.
Choć większość ludzi kojarzy ogórki z kolorem zielonym, w rzeczywistości występują one w różnych kolorach, w tym żółtym, białym, a nawet czarnym. Bez względu na kolor, ogórki są pożywnym i smacznym dodatkiem do każdej diety.
Ogórek – wartościowy dodatek do posiłków
Ogórek to zdrowy dodatek do każdego posiłku. Można go jeść na surowo, kiszonego lub gotowanego, a ponadto stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów. Wybierając ogórka, szukaj takiego, który jest jędrny i ma gładką, równomiernie zabarwioną skórkę. Unikaj ogórków, które są miękkie lub mają siniaki. Aby przygotować ogórka do jedzenia, wystarczy umyć go pod chłodną wodą. Następnie można go pokroić w plastry lub kostkę, wedle uznania.
Jeśli zamierzasz jeść ogórka na surowo, możesz usunąć z niego nasiona. Krój warzywo wzdłuż na pół i wydłub nasiona łyżką. Ogórki można spożywać jako składnik sałatki lub kanapki, a także jako orzeźwiającą przekąskę. Niezależnie od sposobu spożycia, ogórki to pyszny i zdrowy sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i ochłody w letnie upały.
Ogórek – najpopularniejsze odmiany
Bardzo popularnymi odmianami ogórka są: Hermes (wczesne ogórki zielone, lekko błyszczące z jasnymi smugami), Cezar (średnio wczesna odmiana przeznaczona do przetworów), Parys (średnio wczesna odmiana, dobra do przetworów i sałatek), Izyd (bardzo dobrze nadaje się do konserwowania) i Odys (średnio wczesna odmiana o silnym wzroście, odporna na chłody). Odmiany te są bardzo polecane do uprawy na działce.
Skąd pochodzi ogórek?
Ogórek jest pnączem, które zwykle osiąga długość od 3 do 4,5 m. Jest to pnącze rozłogowe, które zakorzenia się w ziemi i rozrasta się na kratkach lub innych konstrukcjach wsporczych, owijając się wokół nich w miarę wzrostu. Roślina wytwarza żółte kwiaty o średnicy ok. 2,5 cm, które mają pięć płatków. Ogórek jest mieszańcem dwóch gatunków z rodziny dyniowatych: Cucurbita pepo i Curcurbita lagenaria. Roślina pochodzi z Indii, gdzie jest uprawiana od ponad 3000 lat. Do innych części Azji, a następnie do Europy, wprowadzili ją wcześni kupcy i odkrywcy.
Obecnie ogórek jest uprawiany w wielu częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce i Australii. Największym producentem ogórków na świecie są Chiny. Innymi ważnymi producentami są Iran, Turcja, Hiszpania i Egipt.
Kiedy sadzić ogórki?
Ogórek jest rośliną ciepłolubną, którą należy sadzić w ogrodzie po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków i ogrzaniu się gleby. Nasiona można wysiewać bezpośrednio w ogrodzie lub w pomieszczeniach zamkniętych na 3–4 tygodnie przed wysadzeniem na zewnątrz. W przypadku wysiewu w pomieszczeniach zamkniętych należy używać doniczek torfowych, które można wysadzać bezpośrednio do ogrodu, aby nie naruszyć korzeni. Rośliny ogórka powinny być rozmieszczone w odległości 30–45 cm w rzędach oddalonych od siebie o 1,5–1,8 m.
Aby uzyskać ciągłe zbiory, ogórki należy sadzić co 2–3 tygodnie do połowy lipca. Rośliny ogórka zaczną kwitnąć po 60–70 dniach od posadzenia. W kwiatach żeńskich u podstawy kwiatu znajduje się mały, niedojrzały ogórek, natomiast w kwiatach męskich nie ma go wcale. Aby doszło do zawiązania owoców, muszą być obecne zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Ogórki są gotowe do zbioru, gdy mają 15–20 cm długości i wciąż głęboki, szmaragdowozielony kolor.
Z domowych ogródków warzywo warto zbierać co 2–3 dni, aby zapobiec nadmiernemu dojrzewaniu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób. Gdy ogórki zaczynają żółknąć, są przejrzałe. Takie ogórki są często łykowate i mają duże pestki. Świeżo zebrane ogórki należy przechowywać w lodówce.
Ogórek to doskonale znane i bardzo często używane warzywo w polskiej kuchni, jednak nie wszyscy wiedzą o jego korzystnym wpływie na zdrowie. Jest on bardzo dobrym źródłem witamin oraz minerałów, a przy tym wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Warzywo to między innymi zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, reguluje ciśnienie krwi, korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy i wspomaga odchudzanie. To tylko niektóre z powodów, które powinny cię przekonać do włączenia ogórka do diety na stałe!
Powiązane artykuły:
- Rzodkiewka – najważniejsze informacje o warzywie
- Marchew – popularny składnik polskiej kuchni
- Kalarepa – niedoceniane źródło witamin
- Rzeżucha – najważniejsze informacje o warzywie
- Czosnek zimowy harnaś – jak sadzić tę ozimą odmianę