Zboża i kwiaty, odgrywają ważną rolę w gospodarstwach. Rośliny te nie tylko je ozdabiają – mają również zastosowanie. Istnieją jednak szkodniki, które mogą ci w tym przeszkodzić – jednym z nich jest łokaś garbatek. Przeczytaj artykuł, by poznać go lepiej.
Łokaś garbatek (zabrus tenebrioides), choć występuje dość rzadko, potrafi wyrządzić ogromne szkody, znacznie zmniejszając tym samym wielkość plonów. Jego celem są różne kwiaty oraz zboża, a dokładniej ich miękkie ziarniaki. Czytając dalej przygotowany przez nas artykuł, dowiesz się więcej o tym szkodniku oraz o sposobach pozbycia się go z upraw.
Łokaś garbatek – charakterystyka szkodnika
Zabrus tenebrioides – w jaki sposób żeruje na twoich uprawach?
Łokaś garbatek żywi się kwiatami, ich liśćmi oraz, w przypadku zbóż ozimych – miękkimi ziarniakami. Objawy żerowania tego szkodnika to widoczne, postrzępione rośliny i liście, a także połamane źdźbła. Są wówczas dwie możliwości – roślina może zginąć bądź zacznie wytwarzać nadmierną liczbę źdźbeł bocznych. Niekiedy na tych rozgałęzieniach wyrastają kolejne kłosy. W ten sposób na polach z daleka widać tzw. łysiny. Właśnie po tym zjawisku jesteś w stanie rozpoznać ingerencję łokasia w twoje uprawy.
Pamiętaj jednak, że szkodniki te, choć powszechnie występują w naszym kraju, nie atakują roślin zbyt często. Ostatnie ślady na polach masowo były widoczne w 2021 roku, jednak wcześniejszy ich atak zaobserwowany został dopiero w 2001 roku. Jeśli zajmujesz się uprawą zbóż, nie musisz się więc zbyt mocno martwić tymi organizmami. Mimo wszystko warto znać sposoby na zabezpieczenie się przed nimi lub całkowite pozbycie się ich. Na co należy zwrócić uwagę?
Jak zwalczać łokasia garbatka? Najlepsze sposoby ochrony roślin
- zmniejszenie nawożenia organicznego plonów, które w zbyt dużych ilościach ułatwia organizmom drążenie w ziemi norek i tuneli,
- głębokie pranie ziemi przed rozpoczęciem siewu,
- zwalczanie na bieżąco chwastów, które stanowią jedno z głównych źródeł pożywienia wśród szkodników,
- płodozmian – pozwoli ograniczyć przemieszczanie się organizmów na inne pola,
- regularne talerzowanie resztek pożniwnych pozwalające na usuwanie i niszczenie larw lub jaj.
Wymienione wyżej czynności to tylko jedna z dwóch grup sposobów na poradzenie sobie z atakami szkodników. – są to tzw. sposoby mechaniczne. Druga grupa to sposoby chemiczne, które polegają na wykorzystaniu środków chemicznych powszechnie dostępnych. Zarówno w internecie, jak i również w sklepach fizycznych znajdziesz środki do walki z łokasiem garbatkiem.
Powiązane artykuły:
- Jak zwalczać bielinki kapustniki – szkodniki upraw kapustnych?
- Opuchlak – czym jest i jak go zwalczać?
- Choroby porzeczki czarnej – jak zwalczać szkodniki, antraknozę i inne choroby grzybowe czarnych porzeczek oraz agrestu
- Choroby cytrusów, które atakują uprawy cytryn w domu – uprawianie roślin cytrusowych oraz szkodniki atakujące rośliny
- Malina moroszka (rubus chamaemorus) – co warto o niej wiedzieć?