Pędraki to popularne szkodniki występujące pod postacią larwy chrząszcza majowego. Mimo, iż są niewielkie to potrafią zniszczyć efekty pracy w każdym ogrodzie. Sprawdź, jak z nimi walczyć!
Ulubione miejsce pędraków to właśnie wszelkiego rodzaju ogrody i strefy korzeniowe roślin. Larwy chrząszcza majowego są przyczyną wielu szkód na trawnikach i całych ogrodach. Wszędzie tam, gdzie jest stosunkowo ciepło oraz pojawia się spora wilgoć praktycznie natychmiast pojawiają się pędraki. Te szkodniki potrzebują do życia stałego dostępu do pożywienia oraz ściśle określonych warunków egzystencjonalnych. Jeśli larwy chrabąszcza majowego pojawią się w twoim ogrodzie zacznij działać jak najszybciej. Tylko w ten sposób zniwelujesz ich problematyczną egzystencję w systemie korzeniowym roślin i nie tylko.
Pędraki w ogrodzie – najważniejsze informacje
Objawy żerowania pędraków w ogrodzie mogą być różne. Zanim przystąpisz do działania, dowiedz się, jak konkretnie wyglądają pędraki i drutowce plądrujące ogródkowe grządki. Pędraki występują w postaci larwy chrząszcza majowego. Składają swoje jaja bezpośrednio w ziemi, z których następnie wykluwają się niewielkie larwy. Po ich przeistoczeniu w pędraki osiągają wielkość około 3 cm. Wyróżniają się dużą, brązową głową. Te cechy sprawiają, że bez problemu poznasz je organoleptycznie nawet bez większego doświadczenia w tym zakresie.
Pędraki bardzo często pojawiają się tam, gdzie swoje kopce stworzyły krety. Zauważyłeś występowanie pędraków w trawniku i nie wiesz, jak je zwalczyć? Do walki z pędrakami przyda ci się kilka podstawowych narzędzi, jak np.:
- kosiarka;
- areator;
- grabie;
- rękawice;
- wertykulator.
Dopiero kiedy zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia lub w skrajnych przypadkach także chemię specjalistyczną, będziesz w stanie zwalczyć pędraki na dobre.
Jak pędraki wpływają na rośliny i krzewy ogrodowe?
Pędraki jako szkodniki występujące w korzeniach roślin i nie tylko są wysoce szkodliwe dla traw, krzewów, roślin uprawnych, a nawet drzew. Wynika to głównie ze względu na fakt, iż w początkowych fazach wzrostu żywią się materią organiczną roślin. Z czasem kiedy szkodnik osiąga rozmiary dorosłego osobnika zaczyna żerować na systemie korzeniowym. To sprawia, że roślina ostatecznie obumiera. Pamiętaj, że pędraki, nicienie i inne problematyczne szkodniki ogrodowe negatywnie wpływają także na rozwój trawników, krzewów, a nawet sporych rozmiarów drzewa.
Pędraki – jak rozpoznać ich obecność?
Pędraki to szkodniki, których obecność np. w trawniku objawia się przede wszystkim suchymi i żółtymi miejscami na powierzchni trawy. W kolejnych etapach rozwoju pędraków w systemach korzeniowych źdźbła trawy zaczną całkowicie obumierać. Uważaj, gdyż pędraki w ziemi mogą żerować nieprzerwanie nawet przez 3 lata, co sprawi, że trawnik uległby całkowitemu rozkładowi. Chcesz uniknąć takiej sytuacji? W takim razie zainwestuj w dobre środki ochrony roślin takie, jak np. opryski. Największe uszkodzenia wywołane przez pędraki zauważysz wiosną w trzecim roku ich rozwoju w konkretnym miejscu. Widzisz zwiędnięte rośliny, a nawet łodygi, które całkowicie obumarły? To objawy, które wskazują, że w twoim ogrodzie od dłuższego czasu żerują pędraki.
Metody walki z pędrakami – jak je zwalczyć i zapobiegać ich występowaniu?
Zwalczanie pędraków nie należy do najłatwiejszych zadań. Owady tego typu w formie larw chrabąszcza majowego są odporne nawet na krótkotrwałe oddziaływanie chemii owadobójczej. Do całkowitego wyeliminowania populacji pędraków ze swojego ogródka konieczne będą systematyczne działania w tym zakresie. Zacznij działać od razu kiedy tylko zauważysz pierwsze objawy ich występowania w swoim ogrodzie np. zamieranie trawy. Pamiętaj! Im dłużej pędraki żerują pod glebą, tym większe uszkodzenia darni będą widoczne.
Zanim zdecydujesz się na chemiczne preparaty dokładanie przeanalizuj stan murawy i sposoby jej pielęgnacji. Larwy chrząszcza majowego, czyli inaczej pędraki pojawiaj się głównie na mocno zaniedbanych terenach. W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się tych szkodników stosuj takie działania, jak:
- regularne przycinanie trawnika;
- sprzątanie skoszonej trawy tak, aby ta nie zalegała jak nawóz;
- od czasu do czasu stosuj aerację i wertykulację.
To skuteczne metody zapobiegania występowaniu pędraków w uprawach ogródkowych i na ozdobnych rabatach z trawami. Jeśli już szkodliwe osobniki na dobre zadomowiły się w ziemi, koniecznie sięgnij po biologiczne lub chemiczne środki do ich zwalczania. Pamiętaj, że pędraki to larwy, dlatego biologiczne środki stosowane regularnie skutecznie eliminują nawet starsze osobniki. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tzw. wyciągu z wrotyczu. Ten kupisz w przefermentowanej formie w większości sklepów ogrodniczych. Wszelkie środki chemiczne zawierają bakterie, które po rozpyleniu na powierzchni trawnika przenikają w głąb ziemi. Następstwem takiego działania jest całkowite wyeliminowanie larw, ale tylko przy regularnym stosowaniu roztworu chemicznego.
Czy chemiczne środki na pędraki są bezpieczne?
Kiedy nie masz już wyjścia, jak najbardziej możesz zwalczyć środkami chemicznymi uciążliwe szkodniki w ogrodzie. Larwy owadów chrząszcza majowego są podatne na długotrwałe oddziaływanie preparatów zwierających bakterie i inne substancje. Profilaktycznie możesz stosować ekologiczne środki, które są w 100% bezpieczne dla środowiska oraz człowieka. Te utrudniają żerowanie szkodnikom np. pod powierzchnią trawy, a także zapobiegają występowaniu chorób. Wystarczy, że rozprowadzisz je po całej powierzchni trawnika raz na jakiś czas.
Skuteczne preparaty owadobójcze kupisz na pewno w sieci lub dobrych sklepach ogrodniczych. Zadbaj o to, aby substancje czynne przeniknęły do głębszych warstw gleby, czyli tam, gdzie żerują pędraki i inne pasożyty roślinne. Sprawdzone preparaty zaczynają działać już po 24 godzinach od czasu ich zastosowania. Kiedy już stosujesz chemiczne środki ochrony roślin spróbuj też delikatnie poruszyć powierzchnię gleby. Dzięki temu wydobędziesz niektóre małe larwy, które staną się świetnym pokarmem dla ptaków. Te, których nie zjedzą ptaki zginą samoistnie poprzez oddziaływanie wysokich temperatur oraz promieni słonecznych. Zwalczanie środkami chemicznymi powinno być zawsze ostatecznością, choć w przypadku pędraków często to jedyna skuteczna metoda.
Walka z pędrakami nie należy do najłatwiejszych i wymaga głównie regularności w wykonywaniu konkretnych działań. Stwórz niesprzyjające warunki do rozwoju larw, wydobądź je na powierzchnię trawnika oraz stosuj chemiczne nawozy. W ten sposób na pewno skutecznie zapobiegniesz występowaniu larw chrabąszcza majowego, a także pozbędziesz się ich jeśli zdążyły się już zadomowić w twoim ogrodzie.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na pędraki – czym i jak go przeprowadzać?
- Opuchlak – czym jest i jak go zwalczać?
- Oprysk na robaki w ziemi – niezbędna pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
- Stonka ziemniaczana – charakterystyka, występowanie, zwalczanie. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym pospolitym szkodniku
- Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi) w rzepaku i kapuście – zwalczanie, charakterystyka i szkodliwość