Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Szkodniki roślin

    Biedronka azjatycka – jak rozpoznać objawy ugryzienia i zwalczać owady?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski17 lipca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    Biedronka azjatycka

    Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) to gatunek chrząszcza, należący do rodziny biedronkowatych. Owady pochodzą z Azji, jednak w ciągu ostatnich lat rozprzestrzeniły się w Europie. Obecnie pojawiają się one w całe Polsce. Biedronki azjatyckie skutecznie zwalczają mszyce, ale jednocześnie stanowią pewne zagrożenie dla rodzimych biedronek siedmiokropek. Wielu ludzi obawia się też ugryzienia tych owadów, dlatego w tym poradniku odpowiemy, czy konieczne jest ich zwalczanie i w jaki sposób je przeprowadzić.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Biedronka azjatycka – wygląd i występowanie
    2 Ukąszenie biedronki azjatyckiej
    3 Zagrożenie dla rodzimych gatunków i upraw
    4 Zwalczanie biedronek azjatyckich
    4.1 Biedronka azjatycka w domu
    5 Ochrona biedronki rodzimej

    Biedronka azjatycka – wygląd i występowanie

    Odróżnienie tego gatunku biedronki od rodzimych owadów może być bardzo trudne. Arlekin bowiem może występować w bardzo różnym ubarwieniu. Możemy spotkać owady czarne, żółte, pomarańczowe, ale również czerwone. Różna może być też liczba kropek na ciele owada – od zera do dwudziestu kilku. Biedronkę azjatycką widujemy na liściach roślin, gdzie poszukuje ona pożywienia pod postacią mszyc. Jednak gdy ich zabraknie, rozszerza ona swoją dietę o jaja i larwy innych owadów, często także biedronek. W czasie jesieni harlekin poszukuje bezpiecznego i zacisznego miejsca do zimowania. Często takowe znajduje w budynkach, dlatego wówczas widujemy ją na parapecie okna. Kolonia może liczyć nawet kilka tysięcy owadów, bo osobniki wzajemnie się wyczuwają.

    Ukąszenie biedronki azjatyckiej

    Jak wspomnieliśmy wcześniej, biedronka ninja cieszy się złą sławą. Wielu zarzuca jej ekspansywność, jednak przede wszystkim chodzi o jej ugryzienie, które określa się jako niebezpieczne. W istocie częściej zdarzają się ugryzienia biedronki azjatyckiej. Zwykle jednak są one bezbolesne. Problem pojawia się, gdy występuje reakcja alergiczna. Biedronka w sytuacji zagrożenia wydziela hemolimfę (widoczne pomarańczowo-żółte ślady na skórze). To w niej znajdują się alergeny, a zatem ugryzienie owada może powodować pokrzywkę, astmę, nieżyt nosa, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy. Z tego powodu zaleca się nie dotykać owadów, bo właśnie wtedy wydzielają one hemolimfę.

    Zobacz też:
    Oprysk z drożdży i mleka na ogórki – zadbaj o swoje uprawy i ciesz się obfitymi plonami warzyw

    Zagrożenie dla rodzimych gatunków i upraw

    Kolejną kwestią jest ekspansywność harlekinów. Te szybko się rozmnażają i wypierają rodzime gatunki biedronek. Owady mogą też zagrażać uprawom owoców, szczególnie winogron. Harmonia axyridis są na nich często spotykane, ale nie inaczej jest w przypadku biedronek rodzimych. Tym również zdarza się nadgryzać owoce i… czasem kąsać ludzi w sytuacji zagrożenia. Zatem jedyne, co tak naprawdę stanowi problem, to duża liczebność biedronek Azjatek w związku z ich szybkim rozmnażaniem się. Czy zatem należy je zwalczać? Takie działanie należy dobrze przemyśleć i już odpowiadamy dlaczego!

    Zwalczanie biedronek azjatyckich

    Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy należy zwalczać biedronkę azjatycką, trzeba zrobić krok w tył i zastanowić się, czy owad ten jest szkodnikiem. Otóż jest nim wtedy, gdy powoduje dla nas spore straty plonów. Jeśli tak jest, to wtedy dopiero można rozważyć jej zwalczanie, pamiętając, że nie będzie ono bez wpływu dla rodzimych gatunków biedronek. Kolejną kwestią jest to, że harlekiny są owadami pożytecznymi i zwalczają ogromne ilości szkodników, między innymi mszyc. Zatem pozbywając się biedronek azjatyckich, narażamy się na to, że rośliny będą wówczas atakowane przez o wiele bardziej niszczycielskie szkodniki.

    Biedronka azjatycka w domu

    Obecność biedronek z Azji w domu nie powinna budzić paniki. Oczywiście alergicy powinni zachować ostrożność, a już na pewno nie zalecamy im podnoszenia owadów gołymi rękami. Nie trzeba ich zabijać, szczególnie że można pomylić je z rodzimą biedronką, a to jest ogromną stratą dla naszego środowiska. Wystarczy po prostu wynieść owady z mieszkania. Jeśli nie chcemy biedronek i innych owadów w swoich domach, wystarczy uszczelnić dom, a w oknach założyć moskitiery. Framugi i futryny można posmarować olejkiem kamforowym, a na parapetach ustawić doniczki z intensywnie pachnącymi ziołami. W ogrodach i na balkonach warto ustawiać hotele dla owadów. Wówczas nie będą one usilnie starały się wejść do mieszkać, szukając schronienia.

    Zobacz też:
    Pędraki – co to takiego? Jak z nimi walczyć? Czy są groźne dla człowieka?

    Ochrona biedronki rodzimej

    Niepokojący jest fakt, że biedronka azjatycka wypiera nasze rodzime gatunki. Jednak nadal nie jest to powód do jej zwalczania, a przypominamy, że mało kto jest stuprocentowo pewny, z jaką biedronką ma do czynienia. Jeśli więc chcemy ograniczyć wypieranie rodzimych biedronek, po prostu o nie dbajmy. Twórzmy hotele dla owadów, ograniczmy grabienie liści i koszenie trawy, o ile to możliwe. Biedronki zwalczają mszyce i inne szkodniki roślin (tarczniki, miseczniki, przędziorki). Możemy zatem zwabić je na atakowane rośliny poprzez przywiązanie jasnożółtych tasiemek do łodyg. Wówczas biedronki wykonają eliminacje mszyc za nas.

    Widać więc, że biedronka azjatycka niesłusznie cieszy się opinią małego potwora. Nie jest ona tak niebezpieczna dla człowieka, jak mogłoby się wydawać. Nie atakuje z premedytacją, a ugryzienia zdarzają się tylko w sytuacji zagrożenia, podobnie jak w przypadku tysięcy innych owadów. Z tego powodu nie powinniśmy jej zwalczać, jeśli nie ma takiej konieczności, czyli bezwzględnego zagrożenia dla upraw. Musimy pamiętać, że wykonuje ona dla nas pożyteczne zadania, pozbywając się niszczycielskich szkodników.

    Powiązane artykuły:

    • Mszyce jako popularne szkodniki roślin
    • Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?
    • Giez, mucha końska, jusznica deszczowa, bąk bydlęcy, giez bydlęcy duży – owady atakujące zwierzęta i ludzi
    • Oprysk z sody na mszyce, czyli bezwzględny zabójca ogródkowych szkodników
    • Szarańcza wędrowna zagrożeniem dla upraw rolnych

    Archiwum: lipiec 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Przędziorek w ogrodzie i na uprawach – jak zwalczać szkodniki? Opryski, profilaktyka

    Wołek zbożowy – co to za owad? Jak wpływa na plantację zbóż? Jak się przed nim uchronić?

    Oprysk z drożdży i mleka na ogórki – zadbaj o swoje uprawy i ciesz się obfitymi plonami warzyw

    Tarczniki miseczniki – domowe sposoby zwalczania szkodników roślin doniczkowych. Jak zwalczyć tarczniki i inne uciążliwe owady?

    Pędraki – co to takiego? Jak z nimi walczyć? Czy są groźne dla człowieka?

    Oprysk z drożdży na mszyce – właściwości i zastosowanie. Stwórz własny, skuteczny preparat na szkodniki ogrodowe

    Oprysk z drożdży na maliny – jak wykonać go samodzielnie? Stwórz własny, naturalny środek ochrony do krzewów owocowych

    Jak zwalczać bielinki kapustniki – szkodniki upraw kapustnych?

    Oprysk z drożdży na ziemniaki – efekty i zastosowanie. Kiedy i po co stosować oprysk drożdżowy na uprawy?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.