Oprysk z drożdży na mszyce powinien być zastosowany natychmiast po dostrzeżeniu pierwszych szkodników na roślinie. Drożdże działają odżywczo na system korzeniowy, a więc mogą być stosowane również w ramach profilaktyki przeciwko szkodnikom.
Mszyce to małe, często niemalże niewidoczne szkodniki atakujące rośliny w domu i w ogrodzie. Istnieje kilka gatunków, które mogą być białe, czarne, brązowe, szare, żółte, jasnozielone lub różowe. Do życia potrzebują przede wszystkim ciepła – dlatego w ogrodzie występują głównie wiosną i latem, lecz w domu i szklarni mogą być obecne praktycznie przez cały rok. Te małe szkodniki wysysają z roślin niezbędne dla ich życia składniki odżywcze, ostatecznie doprowadzając do ich śmierci. Dowiedz się, jak zrobić i stosować własny oprysk z drożdży na mszyce, aby je skutecznie wybić.
Skąd biorą się mszyce na roślinach?
Mszyce żywią się tylko niektórymi roślinami – ich inwazja wcale nie oznacza zakażenia całego ogrodu lub parapetu. Typową oznaką obecności dużej ilości mszyc to zahamowany wzrost roślin i widocznie poskręcane liście. Po dokładnych oględzinach, prawdopodobnie zauważysz dużą ilość malutkich owadów.
Skąd właściwie biorą się mszyce i co sprzyja ich osiedlaniu się? Największe ryzyko pojawienia się tych szkodników istnieje przy przesuszaniu lub przenawożeniu roślin. Mszyce składają swoje jaja do ziemi w zimie, aby mogły wykluć się wiosną. Szczególnie upodobały sobie kwiaty doniczkowe. Ci nieproszeni goście mogą wlecieć do domu przez okno. Często oblegają też ziemię ogrodową i dolną, mniej widoczną część liści, skąd łatwo transportują się do kolejnych roślin.
Oprysk z drożdży na mszyce – właściwości
Drożdże spożywcze działają bardzo korzystnie dla zdrowia roślin ogrodowych i domowych. Zawarte w nich węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo, aminokwasy i pierwiastki skutecznie zasilają korzenie roślin. Wchodzą z nimi w symbiozę, stymulując rozwój systemu korzeniowego. Tym samym przyspieszają bujny wzrost liści i kwiatów. Jednocześnie skutecznie chronią przed atakami szkodliwych mikroorganizmów zamieszkujących glebę.
Jak przygotować oprysk z drożdży na mszyce?
Możesz samodzielnie przygotować oprysk z drożdży na mszyce – zajmuje to niewiele czasu, a w dodatku w ogóle nie jest drogie. Potrzebne będzie ci do tego 100 gramów świeżych drożdży piekarskich, czysta woda i odrobina szarego mydła w płynie. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, najpierw rozpuszczając drożdże w niewielkiej ilości ciepłej wody. Odstaw gotowy preparat do połączenia się składników na około 1-2 godziny. Po tym czasie przelej płyn do czystego atomizera.
Oprysk z drożdży na mszyce najlepiej stosować na całą wysokość rośliny, począwszy od wierzchołka. Pamiętaj, aby dokładnie spryskać zarówno górną, jak i dolną stronę liści. Te malutkie szkodniki szczególnie lubią ukrywać się od spodu liści. Powtarzaj zabieg mniej więcej raz na tydzień przez cały okres wegetacyjny. Jest to zabieg nie tylko leczniczy, lecz także prewencyjny. Najlepiej więc nie czekać na inwazję mszycy, a stosować oprysk profilaktycznie. W ten sposób dodatkowo odżywisz i wzmocnisz rośliny. Do podlewania nawozem z drożdży lepiej pominąć jednak dodatek mydła.
Szkodniki w ogrodzie, na balkonie i parapecie potrafią przysparzać ogromnych problemów. Walka z nimi często zdaje się trwać w nieskończoność. Wiele z nich może doprowadzić nawet do całkowitej śmierci roślin. Oprysk z drożdży na mszyce to świetny domowy i ekologiczny sposób na pozbycie się tych problematycznych owadów. W przeciwieństwie do chemicznych sprayów, ten naturalny preparat nie jest szkodliwy – ani dla roślin, ani dla ludzi. Wręcz przeciwnie, bo oprócz zabijania szkodników sprzyja rozrostowi korzeni i przeciwdziała atakom grzybicy.
Powiązane artykuły:
- Domowy oprysk na mszyce – jak pozbyć się szkodników z roślin naturalnymi sposobami?
- Oprysk z czosnku na mszyce – wykonaj go samodzielnie w domu i ciesz się zdrowymi roślinami!
- Oprysk z drożdży na winogrona – właściwości i zastosowanie. Naturalne środki ochrony roślin ogrodowych
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Skuteczny i bezpieczny oprysk na mszyce w domu i ogrodzie