Oprysk z drożdży na maliny to skuteczny i naturalny sposób na pozbycie się szkodników z krzewów owocowych. Możesz stosować go profilaktycznie i leczniczo. Natomiast domowy nawóz z drożdży wspomaga bujny wzrost roślin.
Czy wiesz, że drożdże piekarskie można stosować nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie? Oprócz pieczenia chleba nadają się też jako nawóz i preparat przeciwko szkodnikom. Sprawdź, jak zrobić własny oprysk z drożdży na maliny, który uchroni twoje rośliny przed różnymi chorobami i jednocześnie przyspieszy ich wzrost. Ten sam preparat możesz też użyć do pomidorów, ogórków, roślin ozdobnych, domowych kwiatów doniczkowych oraz drzew i krzewów owocowych.
Jak przygotować oprysk z drożdży na maliny?
Oprysk z drożdży na maliny skutecznie przeciwdziała chorobom grzybowym, a także zwalcza szkodniki. Aby przygotować własny preparat leczniczy do stosowania na krzewy owocowe potrzebne ci będzie 32 g drożdży suszonych lub 100 g drożdży świeżych, 0,5 litra tłustego mleka i 10 litrów wody. Najpierw wymieszaj drożdże z letnim mlekiem, a następnie z wodą. W ramach zagęszczenia płynu i zapewnienia mu lepszej przyczepności do liści możesz dodać do niego kilka-kilkanaście kropel szarego mydła w płynie. Tak przygotowanym roztworem zraszaj rośliny raz w tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem spodu liści.
Jak zrobić nawóz z drożdży do malin?
Oprócz oprysku z drożdży na maliny, możesz też samodzielnie przygotować ekologiczny nawóz wspomagający wzrost twoich krzewów owocowych. Istnieją dwa sposoby na jego wykonanie:
- nawóz z drożdży na maliny niesfermentowany – użyj 32 g suszonych lub 100 g świeżych drożdży i 10 litrów ciepłej (niezbyt gorącej) wody. Wystarczy wymieszać i odstawić roztwór na jedną godzinę. Po tym czasie nadaje się do podlewania, bez konieczności rozcieńczania;
- nawóz drożdżowy do malin sfermentowany – wykazuje się silniejszym działaniem. Do jego przygotowania będą potrzebne ci takie same składniki, z dodatkiem cukru. Najpierw wymieszaj drożdże ze szklanką letniej wody i 1-2 szklankami cukru. Odczekaj dwie godziny, po czym dodaj do mieszanki 10 litrów wody. Płyn powinien fermentować około tygodnia. Po upływie tego czasu, przed użyciem należy rozcieńczyć nawóz w proporcji 1 szklanki preparatu na 10 l wody.
Niezależnie od tego, który nawóz wybierzesz dla swoich malin, nie należy stosować go częściej niż raz na około 2 tygodnie. Najlepiej podlewać nim rośliny wyłącznie w okresie wegetacji. Wybieraj wodę bez chloru – deszczówkę lub przefiltrowaną wodę z kranu.
Działanie drożdży na maliny
Drożdże piekarskie są grzybami jednokomórkowymi. Nie jest to jednak typ grzyba, który jest groźny dla wzrostu i życia roślin. Przeciwnie – te mikroorganizmy wspomagają ich zdrowy rozwój. Regularnie stosowany oprysk z drożdży na maliny zwalcza szkodliwe drobnoustroje, które mogą powodować choroby systemu korzeniowego. Chroni rośliny od wewnątrz przed chorobami grzybowymi, a od zewnątrz – przed owadami. Z kolei nawóz z drożdży pobudza wzrost roślin i ich bujniejsze kwitnienie. Wzmacnia układ korzeniowy, dzięki czemu krzewy sprawniej pobierają z gleby wodę i składniki odżywcze.
Oprysk z drożdży na maliny to naturalna i skuteczna alternatywa dla chemicznych środków grzybobójczych i sztucznych nawozów. Stosując ekologiczne metody ochrony roślin w swoim ogrodzie możesz mieć pewność, że wyhodowane przez ciebie owoce i warzywa są zdrowe i pozbawione niebezpiecznej dla zdrowia chemii. Drożdże mogą być stosowane do oprysku i nawożenia praktycznie wszystkich roślin ogrodowych i domowych.
Powiązane artykuły:
- Nawóz z drożdży – do jakich roślin wykorzystać drożdże piekarskie? Nawóz i oprysk z drożdży – zastosowanie w ogrodzie
- Nawożenie malin – jak nawozić maliny? Czy rodzaj gleby ma wpływ na owocowanie rośliny? Jak w praktyce wygląda pielęgnacja malin?
- Oprysk z drożdży na winogrona – właściwości i zastosowanie. Naturalne środki ochrony roślin ogrodowych
- Jakie rośliny podlewać drożdżami? Jak działa taki naturalny nawóz?
- Oprysk z drożdży na mszyce – właściwości i zastosowanie. Stwórz własny, skuteczny preparat na szkodniki ogrodowe