Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Warzywa

    Fasolka szparagowa – za co jest tak bardzo lubiana?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski14 czerwca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    fasolka szparagowa

    Fasolka szparagowa to pyszne warzywo strączkowe, uwielbiane w naszym kraju. Dlaczego warto ją spożywać? Jakie wartości odżywcze zawiera? Czym się charakteryzuje? Wyjaśniamy w naszym artykule!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Fasolka szparagowa – podstawowe informacje
    2 Fasolka szparagowa – jakie ma wartości odżywcze?
    3 Jak przygotować fasolkę szparagową?
    4 Fasolka szparagowa – najpopularniejsze odmiany
    5 Skąd pochodzi fasolka szparagowa?
    6 Kiedy sadzić fasolkę szparagową?

    Fasolka szparagowa jest nie tylko pysznym dodatkiem do obiadu, ale również wartościowym składnikiem wielu zdrowych sałatek. Stanowi cenne źródło błonnika, witamin C i K oraz manganu. Jest ceniona wśród dietetyków i osób przestrzegających zdrowej diety. W naszym artykule przeczytasz o właściwościach i odmianach tego popularnego warzywa!

    Fasolka szparagowa – podstawowe informacje

    RODZAJ GLEBY:  żyzna
    ODCZYN GLEBY:   lekko kwaśny
    WILGOTNOŚĆ:    gleba umiarkowanie wilgotna
    STANOWISKO:  słoneczne
    KWITNIENIE:    po około dwóch miesiącach od posadzenia

    Fasolka szparagowa – jakie ma wartości odżywcze?

    Wartości odżywcze w 100 g:

     

    KCAL: 31
    BIAŁKO: 1,82
    WĘGLOWODANY: 7,13
    CHOLESTEROL: 0
    SÓD: 0,006
    POTAS: 0,209

    Zielona fasolka, znana również jako fasolka szparagowa, to rodzaj rośliny strączkowej, która jest niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze. Jedna filiżanka zielonej fasolki zawiera tylko 44 kalorie, ale jest dobrym źródłem błonnika, witaminy C, witaminy K i manganu. Zielona fasolka jest również dobrym źródłem białka i żelaza. Ponadto zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed chorobami przewlekłymi takimi jak choroby serca i nowotwory. Wartość odżywcza zielonej fasolki sprawia, że jest ona doskonałym dodatkiem do każdej zdrowej diety.

    Jak przygotować fasolkę szparagową?

    Zielona fasolka jest uniwersalnym i zdrowym dodatkiem do każdego posiłku. Można ją przyrządzać na wiele sposobów, a jej subtelny smak dobrze komponuje się z wieloma innymi składnikami. Chociaż zielona fasolka jest zwykle kojarzona z daniami dodatkowymi, można ją również stosować w daniach głównych, sałatkach, a nawet deserach. Jeśli fasolka jest stara lub wiotka, nie będzie dobrze znosić gotowania. 

    Zobacz też:
    Szparag – najważniejsze informacje

    Najlepszym sposobem na oczyszczenie świeżej fasolki jest opłukanie jej pod zimną wodą, a następnie osuszenie papierowym ręcznikiem. Jeśli gotujesz zieloną fasolkę na kuchence, musisz ją najpierw zblanszować. W tym celu należy doprowadzić garnek z wodą do wrzenia, a następnie dodać zieloną fasolkę. Gotuj ją przez 2–3 minuty lub do momentu, gdy będzie jasnozielona i lekko miękka. 

    Odcedź fasolkę w durszlaku, a następnie natychmiast zanurz ją w wodzie z lodem. Zatrzyma to proces gotowania i pomoże zachować jej kolor. Po schłodzeniu zielonej fasolki można ją gotować według ulubionego przepisu.

    Fasolka szparagowa – najpopularniejsze odmiany

    Zielona fasolka to podstawa w wielu ogrodach przydomowych, a do wyboru jest wiele różnych odmian. Do najpopularniejszych należą kentucky wonder, romano i blue lake. Fasola kentucky wonder jest ciemnozielona i ma lekko spłaszczony kształt. Jest to odmiana uniwersalna, którą można wykorzystać do konserwowania, mrożenia lub spożywania na świeżo. Fasola romano to biała odmiana włoska, często używana do dań typu sti-fry i zup. Fasola blue lake jest okrągła i jasnozielona, a jej chrupiąca struktura sprawia, że idealnie nadaje się do sałatek i surowych przekąsek.

    Wszystkie te trzy odmiany są łatwe w uprawie i dają obfite plony. Bez względu na to, jaki sposób podania fasolki lubisz, z pewnością znajdziesz odmianę, która przypadnie ci do gustu!

    Skąd pochodzi fasolka szparagowa?

    Fasolka szparagowa to popularne warzywo, którym zajadają się ludzie na całym świecie. Ale skąd pochodzi to pyszne warzywo? Fasolka szparagowa jest rodzajem rośliny strączkowej, pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. Dowody archeologiczne sugerują, że fasolę uprawiano w Peru już 7000 lat przed naszą erą. Stamtąd rozprzestrzeniła się na inne części obu Ameryk, a w XVI wieku została wprowadzona do Europy przez hiszpańskich odkrywców. Obecnie zielona fasolka jest uprawiana w wielu krajach i stanowi podstawę różnych kuchni.

    Zobacz też:
    Pomidor – co warto o nim wiedzieć?

    Kiedy sadzić fasolkę szparagową?

    Zielona fasola to popularne warzywo letnie, a jej uprawa jest stosunkowo łatwa. Jednak w przypadku sadzenia zielonej fasolki czas jest najważniejszy. Należy upewnić się, że pogoda jest na tyle ciepła, że fasolka nie zostanie uszkodzona przez mróz, ale nie należy też sadzić jej zbyt wcześnie. Zbyt wczesne zasadzenie może spowodować przerośnięcie roślin i mniejszą liczbę ziaren. Najlepszą porą na sadzenie fasoli jest zazwyczaj maj lub czerwiec, po tym jak miną ostatnie przymrozki i temperatury zaczną rosnąć. Przy odrobinie troski można cieszyć się świeżą zieloną fasolką przez całe lato.

    Fasolka szparagowa jest szczególnie polecana cukrzykom i kobietom w ciąży. Zazwyczaj jest spożywana latem, ponieważ jest wtedy stosunkowa tania. Niezależnie od tego, czy gotuje się ją z czosnkiem i oliwą z oliwek, czy też dodaje do sałatek, jest ona uniwersalnym i zdrowym dodatkiem do każdego posiłku!

    Powiązane artykuły:

    • Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową aby uzyskać obfite plony warzyw strączkowych
    • Fasola – za co jest ceniona?
    • Bób – dlaczego warto go spożywać?
    • Fasola szparagowa – uprawa i wysiew. Jak uprawiać fasolkę szparagową?
    • Bakłażan – dlaczego jest tak bardzo ceniony?

    Archiwum: czerwiec 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Fasola – za co jest ceniona?

    Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych

    Brukselka – dlaczego warto ją jeść?

    Kalarepa – niedoceniane źródło witamin

    Bób – dlaczego warto go spożywać?

    Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej

    Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?

    Roszponka – nieodzowny składnik zdrowej kuchni. Kiedy powinieneś ją wysiewać? Podkreśl smak sałatki orzechową nutą!

    Por – dlaczego warto go spożywać?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.