Jednym z zagrożeń dla uprawy drzewek owocowych są choroby wiśni. Szybkie ich rozpoznanie, a także zwalczanie pomoże ci w zadbaniu o wysoką jakość plonów. Sprawdź częste schorzenia wiśni i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.
W Polsce drzewka wiśniowe rosną w naturalnych warunkach oraz często są wybierane do przydomowych ogródków lub też do ogrodów działkowych. Narażone są na szkodliwe działanie patogenów chorobotwórczych oraz szkodników. Sprawdź, jak rozpoznać najczęstsze choroby wiśni, które zagrażają twojej uprawie i plonom, a także jakimi ogólnodostępnymi metodami sobie z nimi radzić. Poznaj objawy poszczególnych zaraz, ich możliwe konsekwencje, a także metody ich zwalczania.
Choroby wiśni o podłożu grzybiczym: brunatna zgnilizna drzew pestkowych i leukostomoza drzew pestkowych
Grzybicze choroby drzew owocowych są dość powszechne w przypadku wiśni. Najczęstsze z nich to brunatna zgnilizna oraz leukostomoza. Źródło infekcji w przypadku tej pierwszej stanowi grzyb Monilinia laxa. Czasami schorzenie powodowane jest także przez Monilinia fructigena. Rozwój choroby następuje stopniowo i zazwyczaj zaczyna się od uszkodzenia pąków kwiatowych. Z czasem obejmuje ono także pędy, czy też owoce. Jeżeli choroba postępuje w okresie kwitnienia, to owoce zaczynają zamierać i efektem zjawiska są mumie wiszące na drzewie przez kilka miesięcy. W przypadku gdy infekcja nastąpi w późniejszym czasie, to porażone owoce mają brunatne plamy, a później całe czernieją. Schorzenie jest groźne i postępuje bardzo szybko, dlatego kluczem jest szybkie rozpoznanie objawów choroby i wdrożenie leczenia. Jeżeli tego nie zrobisz, to zgnilizna obejmie większość spodziewanych plonów.
Zwalczanie polega na usuwaniu zainfekowanych pędów i innych elementów roślin, a także ich trwałym utylizowaniu, np. poprzez spalenie. Ponadto stosuje się opryski zapobiegawcze na bazie preparatów chemicznych lub naturalnych. Choroba znana jest także jako monilioza.
Druga choroba grzybowa to leukostomoza. Największe zagrożenie stanowi dla młodych drzewek wiśni. W trakcie choroby kora staje się brunatna i z czasem zaczyna pękać. W tych miejscach pojawiają się charakterystyczne wycieki o miedziowym kolorze. To w nich znajdują się zarodniki grzyba. Ponad miejscem uszkodzenia kory liście zaczynają więdnąć, a kondycja całej rośliny znacznie się obniża. W walce z tą chorobą wykorzystuje się m.in. środki ochrony roślin w postaci maści z fungicydami. Dodatkowo należy usuwać uszkodzone pędy, a także opadłe liście i inne pozostałoci. Niestety w skrajnych przypadkach niezbędne jest wykarczowanie młodych drzew wiśni, co może negatywnie wpłynąć na rentowność sadów, jak i efekty prowadzenia przydomowego ogródka.
Rak bakteryjny drzew owocowych – jak go zwalczać?
Groźną chorobą bakteryjną drzew i krzewów jest rak. Bakteria może dostać się do drzewa za pomocą kwiatów, miejsc uszkodzeń kory, czy też końcówek pozostałych po opadłych liściach. Objawy choroby obejmują wszystkie naziemne części roślin, które powoli obumierają i zmieniają swoją kolorystykę. Kwiaty wiśni brunatnieją, usychają i z czasem opadają. Jeżeli do zakażenia dochodzi po okresie kwitnienia, to powstają plamy gnilne na powierzchni owoców, a choroba może zaatakować także inne drzewa w pobliżu, w tym m.in. czereśnie. W ramach zapobiegania przed rakiem warto stosować opryski miedziowe. Ryzyko choroby zminimalizujesz, wybierając odmiany wiśni odporne na zachorowania bakteryjne.
Gorzka zgnilizna wiśni
Należy ona do chorób grzybowych. Celem jej ataków są przede wszystkim zawiązki i owoce. Podstawowy objaw schorzenia to gnicie owoców oraz brunatne plamy na ich powierzchni. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Wówczas dochodzi także do wycieku płynu z zarodnikami grzybów. Rozpoznanie zarazy może powodować spore trudności, ponieważ często objawia się dopiero po zbiorach. Właśnie dlatego musisz działać zapobiegawczo. W tym celu formuje się drzewa, aby umożliwić w ich koronach swobodną cyrkulację powietrza. Ponadto po każdym nacięciu postaw na maści ogrodnicze. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy zarazy, w tym porażone owoce, to natychmiast je usuń. Po wystąpieniu choroby, drzewa należy opryskiwać środkami z fungicydami.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych
Plamistość wiśni dostrzegana jest najczęściej w maju lub na początku czerwca. Wówczas na liściach zauważysz szaro-zielone plamy, których największe stężenie występuje w dolnych partiach rośliny. W niektórych przypadkach dochodzi do silnej infekcji i opadania liści, a także uniemożliwienia kwitnienia drzew. Efektem takiego przebiegu są ogołocone drzewa w środku lata. Konsekwencjami zarazy są także ogólne osłabienie kondycji rośliny, a także jej odporności na mróz. Największe skutki widoczne są w kolejnym sezonie, gdy wyraźnie spada owocowanie.
Dziurkowatość liści drzew pestkowych
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku tej choroby widoczne są przede wszystkim liście z dziurkami. Wcześniej na ich powierzchni występują brunatno-czerwone plamy. Choć schorzenie przede wszystkim ma charakter liściowy, to jednak zdarza się, że zakażenie i objawy płynnie przenoszą się na owoce wiśni, które nie nadają się później do spożycia. W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów, musisz usunąć zainfekowane części roślin, a następnie utylizować. Grzyby mogą zimować w niewłaściwie uprzątniętych resztkach roślin, co zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia zarazy w kolejnych sezonach. Poza profilaktyką i pielęgnacją drzew, warto postawić także na opryski.
Co jeszcze może zaatakować wiśnie?
Grzyby i bakterie to nie jedyne zagrożenia dla twoich wiśni. Drzewka owocowe narażone są także na negatywne działanie owadów. Najczęściej występujące szkodniki wiśni to m.in.: przędziorki, mszyce, szpeciele i nasionnice trześniówki. Po zaobserwowaniu ich obecności na drzewku, powinno się od razu przystąpić do działania. Zwalczać szkodniki można za pomocą preparatów dostępnych na rynku, jednak ich skład powinien być dopasowany bezpośrednio do zagrożenia. Jeżeli po oprysku one wciąż pozostają na drzewach, to warto wypróbować inny preparat.
Choroby i szkodniki wiśni – jak zadbać o dobre zbiory?
Uprawa wiśni w polskim klimacie nie powinna być kłopotliwa. Przede wszystkim należą one do odpornych roślin na działanie warunków atmosferycznych, dlatego z powodzeniem hodowane są w profesjonalnych sadach, jak i w ogródkach amatorów. Zastosowanie podstawowej pielęgnacji drzew, a także odpowiednia dezynfekcja narzędzi ogrodniczych to działania, które pomogą ci zadbać o kondycję uprawy. Oczywiście każdego dnia drzewa narażone są na zagrożenia, w tym kontakt z czynnikami chorobotwórczymi. Właśnie dlatego warto postawić na zapobieganie za pomocą oprysków, a także szybką reakcję w momencie, gdy zauważysz niepokojące symptomy. Zwalczanie chorób wiśni jest skuteczne i w większości przypadków poradzisz sobie z nimi bez konieczności wycinania roślin. Dzięki temu zadbasz o dobre zbiory sezon po sezonie.
Powiązane artykuły:
- Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych
- Choroby czereśni i ich zwalczanie w uprawie. Jak diagnozować i zwalczać choroby i szkodniki czereśni?
- Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
- Jakie są najczęstsze choroby jabłoni? Sprawdź, jakie szkodniki mogą zaatakować twoją jabłoń i jak je zwalczać
- Jakie są najczęstsze choroby gruszy? Sprawdź, jak je rozpoznać i skutecznie zwalczać! Parch gruszy, rdza i nie tylko