Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Choroby roślin

    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski5 lipca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    choroby buraków ćwikłowych

    Niektóre choroby buraków ćwikłowych mogą wyrządzać ogromne szkody. Możesz jednak stwarzać w uprawach takie warunki, aby nie dochodziło zbyt łatwo do infekcji.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Choroby i szkodniki zagrażające uprawie buraka ćwikłowego
    2 Jak rozpoznać choroby buraka i ocenić szkodliwość?
    3 Chwościk buraka – powszechnie znana choroba grzybowa
    3.1 Jak rozpoznać chorobę?
    3.2 Zwalczanie
    4 Mączniak prawdziwy – charakterystyka i objawy choroby
    5 Brunatna plamistość liści buraka
    6 Rdza buraka – plamki, obwódki i inne symptomy
    7 Jak zwalczać grzyby zabiegami agrotechnicznymi?
    8 Jakimi środkami ochrony roślin wykonywać oprysk zapobiegający porażeniu?

    Najczęściej spotykane choroby buraków ćwikłowych atakują blaszki liściowe. Dziś postaramy się omówić poszczególne rodzaje przypadłości i wyjaśnimy jak rozpoznawać kiedy doszło do infekcji.

    Choroby i szkodniki zagrażające uprawie buraka ćwikłowego

    Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem plantacji warzyw korzeniowych to koniecznie musisz poznać choroby, które mogą znacznie popsuć twoje plany. Do takich chorób zaliczyć można:

    • chwościka;
    • parcha zwykłego;
    • brunatną plamistość;
    • rdzę oraz mączniaka.

    Odpowiednie warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi grzybów powinny być dla plantatorów sygnałem do zwiększenia czujności. Wysoka wilgotność powietrza, bliskość chwastów czy zbyt duża ilość obornika i innych nawozów może przyczynić się do szybszej ekspansji chorób grzybowych.

    Jak rozpoznać choroby buraka i ocenić szkodliwość?

    Najczęściej spotykanymi objawami, jakie można dostrzegać przy uprawie warzyw korzeniowych są plamy na liściach, ich żółknięcie i stopniowe zasychanie. W efekcie dochodzi do wstrzymania rozwoju roślin w okresie wegetacji. Większość przypadłości atakujących plantację buraka da się zidentyfikować, zanim wraz z rozwojem choroby dojdzie do całkowitego zniszczenia rośliny. W związku z tym należy:

    • systematycznie sprawdzać kondycję liści i łodyg u nasady korzeniowej buraka;
    • obserwować i rozpoznawać owady obecne na liściach;
    • badać kwaśność gleby.

    Musisz wiedzieć, że każdy przypadek pojawienia się patogenów na twoich roślinach jest poważnym zagrożeniem dla całej uprawy. Niektóre przypadłości natury grzybicznej dokonują bardzo szybkiej ekspansji i przejawiają wysoki stopień szkodliwości.

    Zobacz też:
    Choroby jęczmienia ozimego – plamistość siatkowa jęczmienia, pasiastość i inne choroby grzybowe. Dowiedz się, jak je zwalczać i chronić zboże

    Chwościk buraka – powszechnie znana choroba grzybowa

    Pierwszym przykładem infekcji, której się przyjrzymy jest właśnie chwościk. Sprawcą choroby jest grzyb cercospora beticola. Grzybnia będąca źródłem zakażenia rozwija się bardzo szybko, a sprzyja temu wysoka temperatura i dość częste opady. Ta przypadłość może atakować też buraki cukrowe, szpinak i sałatę. Pierwsze objawy choroby można dostrzegać już na wczesnym etapie rozwoju roślin.

    Jak rozpoznać chorobę?

    Porażone liście pokrywane są srebrnymi plamami, które najpierw zajmują małą przestrzeń. Z czasem infekcja dotyka całej powierzchni asymilacyjnej liści. Zarodniki skumulowane są w małych skupiskach, które z czasem się łączą i atakują ze zwielokrotnioną siłą. W efekcie całe liście żółkną i zamierają. Ta dolegliwość jest szczególnie niebezpieczna dla młodych roślin wytwarzających nowe liście. Starszym roślinom nie zagraża w tak dużym stopniu, ale doprowadza do zniekształcenia głowy korzeniowej buraka.

    Zwalczanie

    Na opisaną powyżej przypadłość nie ma skutecznego środka, który można zastosować w oprysku interwencyjnym. Warto stosować środki profilaktyczne, do których zaliczyć można Topsin. Pamiętajmy o zachowaniu 14-dniowego okresu karencji po zastosowaniu fungicydów. Dużą skuteczność w zapobieganiu rozwojowi chwościka przejawiają też naturalne środki (wyciąg ze skrzypu).

    Mączniak prawdziwy – charakterystyka i objawy choroby

    Charakterystycznym symptomem tej choroby atakującej buraki jest mączysty nalot pojawiający się na liściach. Warstwa ma początkowo szaro-biały kolor, ale z czasem ciemnieje. Wspomniany szkodnik nie grozi jedynie przedstawicielom rodziny komosowatych, a różnym gatunkom roślin. Nawrotom choroby sprzyja uprawianie buraków na tym samym polu przez kilka sezonów. Silnie porażone liście są w pełni pokryte nalotem, który z reguły najpóźniej pojawia się na najstarszych liściach.

    Brunatna plamistość liści buraka

    Infekcja przejawia się brunatnymi kropkami o jajowatym kształcie. Z biegiem czasu przebarwienia zwiększają swoją średnicę i łączą się w skupiska. Symptomy pojawiają się już w maju na młodych liściach. Gdy dojdzie do dużego nasilenia grzybów w jednym miejscu to liście zostają zasuszone i opadają. W efekcie dochodzi do znacznej redukcji plonu korzeni. Jeśli choroba występuje już po raz kolejny w tym samym miejscu to warto zastosować płodozmian.

    Zobacz też:
    Choroby perliczek - objawy, leczenie, profilaktyka

    Rdza buraka – plamki, obwódki i inne symptomy

    Infekcja swoją nazwę bierze z charakterystycznych przebarwień, które pojawiają się na zewnętrznej stronie liści. Symptomy występują z reguły pod koniec lata i wpływają na ograniczenie powierzchni asymilacyjnej liści. W efekcie może dochodzić do zupełnego opadania liści i zatrzymywania wegetacji. Gdy warunki ku temu sprzyjają to rdza może przenosić się na inne rośliny znajdujące się w pobliżu.

    Jak zwalczać grzyby zabiegami agrotechnicznymi?

    Dzięki odpowiednim czynnościom można zapobiegać rozwojowi i nawrotom chorób wywoływanych przez grzyby. Takie zabiegi to:

    • płodozmian – jeśli doszło do pojawienia się infekcji to nie należy uprawiać tego samego gatunku roślin w tym samym miejscu;
    • usuwanie wszystkich płodów z pól uprawnych;
    • skrupulatne usuwanie opadających liści;
    • profilaktyczne stosowanie wyciągów ze skrzypu polnego, pokrzywy czy krwawnika.

    Jakimi środkami ochrony roślin wykonywać oprysk zapobiegający porażeniu?

    Bardzo dużą skuteczność w walce z chorobami opisanymi powyżej przejawia difenokonazol. Szczególnie dobrze sprawdza się do walki z chwościkiem. Dużą ilość wspomnianej substancji znajdziesz w fungicydzie Porter 250, który jest często polecany przez doświadczonych ogrodników i plantatorów. Do zwalczania rdzy warto stosować środki grzybobójcze zawierające substancje czynne z grupy triazoli. Walcząc z mączniakiem prawdziwym, dobrze sprawdzić się mogą morfoliny oraz właśnie triazole. Zabiegi profilaktyczne w formie sioennych oprysków warto przeprowadzać z użyciem preparatu Topsin.

    Powiązane artykuły:

    • Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka
    • Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie
    • Choroby jeżyn bezkolcowych i malin – sprawdź jak zwalczać rdzę i inne szkodniki zagrażające uprawom krzewów
    • Choroby buraków ćwikłowych – objawy, przyczyny, zwalczanie
    • Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych
    Zobacz też:
    Lubczyk choroby, które go atakują, mogą zniszczyć przydomowe ogrody – profilaktyka oraz rozpoznawanie schorzeń

    Archiwum: lipiec 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Choroby karpia hodowlanego: jak im zapobiegać i leczyć?

    Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby winogron – jak rozpoznać i zwalczać zagrażające winoroślom patogeny

    Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca

    Choroby clematisów: jak dbać o zdrowie powojników

    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać

    Jak ochronić malinę przed chorobami i szkodnikami?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.