Jabłoń to jedno z najpopularniejszych drzew owocowych w Polsce. Jakie choroby jabłoni mogą zainfekować twoje drzewka? Sprawdź, jak je rozpoznać i zwalczać niezależnie od tego, czy masz sad, czy jedno drzewko w ogrodzie.
Choroby jabłoni wywoływane są przez różne szkodliwe patogeny. Za ich występowanie mogą odpowiadać m.in.: grzyby, bakterie, wirusy oraz nieprawidłowa pielęgnacja drzewek. W tym tekście sprawdzimy, jakie są największe zagrożenia dla twoich roślin oraz jak skutecznie im zapobiegać. Jeżeli dojdzie do zainfekowania, to kluczem jest odpowiednia reakcja i skuteczne zwalczanie problemu. Jakie choroby i szkodniki najczęściej atakują drzewa jabłoni? Przeczytaj!
Choroby jabłoni – parch jabłoni
Jedną z podstawowych i najczęstszych chorób drzew jabłoni jest parch. W jego przebiegu na liściach pojawiają się charakterystyczne plamy o barwie oliwkowozielonej oraz szara pleśń. To główne objawy parcha. Schorzenie atakuje wiele odmian jabłoni i grusz, a porażenie liści prowadzi do ich zasychania i spadania. Ze względu na swój charakter, zwalczanie parcha może sprawić ci sporo trudności.
Walka z parchem jabłoni
Kluczem jest profilaktyka i stosowanie sezonowych oprysków. Jesienią dobrym wyborem są środki ochrony roślin na bazie mocznika. Wiosną jeszcze przed okresem kwitnienia warto postawić na grzybobójcze środki zapobiegawcze. Pomoże ci to uchronić drzewa jabłoni przed parchem. W uprawie bardzo ważne jest także regularne sprzątanie i utylizowanie opadłych liści. Parch może w nich zimować, aby następnie na wiosnę zaatakować pozostałe drzewka.
Mączniak jabłoni – jak go rozpoznać i z nim walczyć?
Parch i mączniak prawdziwy wymieniane są jednym tchem w gronie najczęstszych schorzeń drzewek owocowych. Pierwsze objawy mączniaka to mączysty nalot barwy białej, który pojawia się na liściach. Z czasem zarodniki grzybów atakują także inne części rośliny, w tym m.in.: pąki, jabłka i kwiaty. Zaczynają zamierać, a silnie porażone pąki liściowe zasychają i istnieje ryzyko, że w przyszłym sezonie się nie rozwiną. Infekcja może dotyczyć także młodych pędów i najgroźniejsza jest w ich pierwszym roku.
Przebieg choroby jabłoni
Mączniak może zaatakować wierzchołek małego drzewa i uniemożliwić jego wzrost. Rozwojowi choroby towarzyszy powstawanie czarnych punkcików na liściach. To zarodniki grzyba. Objawy występują także na jabłkach, na których pojawiają się rdzawe plamy. Zaraza sprawia, że zawiązek owoców nie jest możliwy i roślina nie wydaje jabłek. Porażone pędy jabłoni wymagają wycięcia i utylizacji, a rośliny leczy się za pomocą oprysków, m.in. z fungicydami. Zwalczanie mączniaka jest wymagające, dlatego warto prawidłowo rozpoznać pierwsze objawy choroby.
Zgorzel kory jabłoni
Schorzenia jabłoni mogą zaatakować także jej korę. Klasycznym przykładem jest zgorzel kory. Na jego powierzchni pojawiają się wydłużone plamy, a kora nabiera brunatnej barwy. Z czasem ulega uszkodzeniom mechanicznym, w tym zapada się i odpada całymi płatami. Najbardziej narażone na to schorzenie są małe drzewka, ponieważ zaraza może doprowadzić do ich pełnego zamarcia. Choroba może wpłynąć na owoce jabłoni i zwiększyć ryzyko pojawiania się na nich plam o charakterze gnilnym. W niektórych przypadkach spotkasz się także z opadaniem liści.
Drobna plamistość liści – jak ją zwalczać?
Kolejną z popularnych chorób jabłoni jest drobna plamistość liści klasyfikowana jako choroba grzybowa. W jej ramach dochodzi do zmian na powierzchni blaszek liściowych, gdzie pojawiają się brunatne plamki niewielkich rozmiarów. Są nieregularnie rozmieszczone i dość łatwo je rozpoznać. Za powstawanie tej choroby liści odpowiadają grzyby, a pierwszymi oznakami są małe czarne punkciki. W tym sposób uwidacznia się grzybnia i jej zarodniki. Silnie porażone liście przedwcześnie opadają, a cała roślina słabnie. Konsekwencją drobnej plamistości liści jest utracenie przez drzewa ich odporności na mróz. To sprawia, że choroby i szkodniki jabłoni jeszcze skuteczniej będą atakować rośliny w okresie zimowym. W ramach zwalczania chorób tego typu należy wykonać opryski. Koniecznie wybierz dobrej jakości preparat o działaniu grzybobójczym.
Rak bakteryjny drzew owocowych
Drzewa jabłoni może zaatakować również rak bakteryjny drzew owocowych. W przebiegu choroby pojawiają się charakterystyczne pęknięcia na korze, spod których wycieka gumowata substancja. Ponadto rak drzew prowadzi do zasychania pąka kwiatowego w okresie wegetacji, a bakterie swobodnie przenikają z kwiatów do innych części rośliny, w tym do: gałęzi, pędów i liści. Porażone kwiaty opadają, w liściach pojawiają się dziurki, a kora nabiera żółtych barw i z łatwością się wykrusza. To charakterystyczne objawy dla tego schorzenia, które największe żniwo zbiera w trakcie sezonu wegetacyjnego. Może dojść także to porażenia owoców, które zaczynają gnić. Wówczas cały plon może nadawać się do utylizacji. Jeżeli schorzenie zacznie porażać całą roślinę, to wymagane może być jej usunięcie. Na początkowym etapie rozwoju raka warto podjąć leczenie. Zrakowaciałe pędy powinieneś wyciąć, a powstałe w ten sposób rany pokryć maścią ze środkiem przeciwgrzybiczym. Jeżeli schorzenie atakuje pień, to wycina się większy fragment kory. W ramach profilaktyki stosuje się opryski na raka bakteryjnego.
Brunatna zgnilizna
Wśród chorób jabłoni ze stosunkowo dużą częstotliwością występuje także brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Za jej powstawanie odpowiada szczep grzyba Monilinia fructigena. Na jego działanie bardzo narażone są jabłonki. Symptomy choroby najszybciej dostrzeżesz na jabłkach, gdzie dochodzi do uszkodzenia skórki oraz rozwoju plam gnilnych o brązowej barwie. Charakterystyczne dla schorzenia są także pylące brodawki, które układają się na plamach w sposób koncentryczny. Owoce czernieją i pozostają na drzewach na kolejny sezon. Chorobę należy zwalczyć, a zepsute jabłka usunąć. W przeciwnym razie będą powodem zakażenia w kolejnym sezonie. Kluczem w walce ze zgnilizną brunatną jest zbieranie i niszczenie czarnych jabłek, a także stosowanie preparatów zapobiegawczych w formie oprysków.
Zadbaj o odpowiednią uprawę i owocne plony
Obawiasz się choroby jabłoni w swoim sadzie? Jeżeli chcesz zadbać o spokojną uprawę jabłoni oraz owocne plony, to warto postawić na hodowlę odmian odpornych na działanie zewnętrznych czynników, zarodników, a także najpopularniejszych chorób. Duże korzyści przyniesie ci odpowiednia profilaktyka, w tym przede wszystkim stosowanie sezonowych oprysków preparatami grzybobójczymi oraz wzmacniającymi strukturę drzew. Ponadto powinieneś zadbać o staranną i regularną pielęgnację jabłoni, w tym sprzątanie liści z gruntu, a także utylizowanie uszkodzonych jabłek.
Wiesz już, jakie są najczęstsze choroby jabłoni. Regularny przegląd wizualny hodowli pozwoli na wyłapanie niepokojących symptomów i wprowadzenie skutecznego leczenia. Najczęstsze choroby, ich objawy, a także sposoby zwalczania w przypadku jabłoni opisaliśmy w tym artykule. Ta wiedza przyda się każdemu hodowcy, nawet jeżeli w ogrodzie masz tylko jedno drzewko. Dzięki temu, co sezon będziesz cieszyć się zdrowymi i dorodnymi jabłkami.
Powiązane artykuły:
- Jakie są najczęstsze choroby gruszy? Sprawdź, jak je rozpoznać i skutecznie zwalczać! Parch gruszy, rdza i nie tylko
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych
- Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych
- Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?