Choroba jałowca jest w stanie zagrozić nie tylko samemu krzewowi, ale również innym gatunkom roślin w twoim ogrodzie oraz jego okolicy. Z tego powodu warto wiedzieć, jak ją rozpoznać, aby szybko zareagować, a także jak się przed nią chronić.
Niestety nie każda choroba jałowca zalicza się do schorzeń, przed którymi możesz chronić swoje uprawy. Warto jednak zawsze wiedzieć, jak rozpoznać schorzenie, aby w odpowiednim czasie zareagować. Dowiedz się więcej!
Rdza jałowcowo-gruszowa – najpoważniejsza choroba jałowca
Choć czasem mówi się o tej chorobie jałowca jako o rdzy gruszy, to jednak uważa się, że jej rozwój zwykle rozpoczyna się na iglaku. Jest to choroba grzybowa, wywoływana przede wszystkim przez Gymnosporangium sabinae. Bardzo często atakuje jałowiec sabiński, a nieco rzadziej pojawia się na innych gatunkach.
Objawy rdzy
Jako że jest to jedna z najgroźniejszych chorób jałowca, warto poświęcić jej nieco więcej miejsca. Pierwsze jej objawy pojawiają się wczesną wiosną, gdy grzyb atakuje przede wszystkim pędy jałowca. Rozwijają się na nich charakterystyczne, galaretowate, pomarańczowe narośle. Przy sprzyjających warunkach, głównie wysokiej wilgotności powietrza, zaczynają one wytwarzać zarodniki, które bardzo szybko przenoszą się na wietrze. Mogą przebyć nawet do kilkuset metrów.
Następnie rdza jałowca porażą inne rośliny, przede wszystkim grusze, ale nie tylko. Może pojawiać się również na głogu, pigwie oraz jarzębinie. Sprawia, że liście gruszy albo innego gatunku zyskują czarne, przechodzące w pomarańcz plamy. Z czasem wyrastają na nich czarne zarodniki grzybów, a od spodniej strony liści zaczynają zwisać narośla. Choroba wpływa na zawiązywanie się pąków, a w efekcie – owocowanie drzew. Jesienią przenosi się z wiatrem z powrotem na jałowiec, gdzie powoduje zamieranie pędów i żółknięcie igieł.
Zwalczanie rdzy
Jako że zwalczanie rdzy gruszy i jałowca jest zwykle żmudne i rzadko kiedy udaje się w stu procentach, należy zadbać o profilaktykę. Przez cały sezon należy opryskiwać wszystkie drzewa podatne na chorobę. W razie pojawienia się grzybni musisz usunąć porażone elementy rośliny i je zutylizować, a miejsca po ich odcięciu zabezpieczyć preparatami zapobiegającymi rozwojowi grzyba. Opryski można wykonywać zarówno z gotowych środków ochrony roślin, jak i gnojówki ze skrzypu polnego, który działa wzmacniająco.
Fytoftoroza
Ta choroba jałowca może łatwo przerodzić się w chorobę iglaków, dlatego warto zastosować odpowiednie środki jej zwalczania. Pierwszym objawem jest szarzenie młodych pędów, które przechodzi na cały krzew. Z czasem porażone pędy brązowieją, roślina zamiera, a korzenie dotyka zgnilizna. W efekcie krzew najlepiej jest usunąć i zutylizować, a następnie dokonać odkażania całej gleby w miejscu, w którym rósł.
Zamieranie pędów
Kolejną chorobą jałowca jest zamieranie pędów. Dotyka przede wszystkim gatunku pospolitego, również w uprawie przydomowej. Zazwyczaj zamieranie spowodowane jest przez skupiska szkodników, na przykład takich jak mączystki. Z tego powodu należy usunąć insekty, a choroba prawdopodobnie samodzielnie ustąpi. Musisz uważnie obserwować rośliny iglaste jesienią, jako że szkodniki mogą na nich zimować – najczęściej w pęknięciach kory.
Rizoktonioza podstawy pędu
Objawy tej choroby są zwykle nie tak widoczne, aby rzucały się od razu w oczy. Przede wszystkim na pędach pojawiają się jaśniejsze plamy oraz ciemniejsze wierzchołki, które z czasem brązowieją i zamierają. Przy podstawie pędu rozwijają się brązowe plamy. Zwalczanie choroby jałowca nie jest łatwe, bo zazwyczaj opiera się przede wszystkim na usuwaniu pędów dotkniętych przez patogen. Dodatkowo stosuje się również opryski.
Choroba jałowca – zwalczanie w formie oprysków i profilaktyka
Niektórych chorób, takich jak np. rdza, nie da się całkowicie wyeliminować ani im zapobiegać. Możesz natomiast sprawić, aby schorzenie nie rozniosło się na inne drzewa i krzewy. W tym celu warto sadzić rośliny w adekwatnych odległościach, aby patogeny nie mogły znaleźć dwóch żywicieli. Dotyczy to zwłaszcza gatunków podatnych na jedno schorzenie. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nawet opryski mogą okazać się nie do końca skuteczne.
Agrotechnika i ochrona roślin
Drugą ważną rzeczą jest stosowanie profilaktyki w formie przemyślanej agrotechniki, a także środków ochrony roślin. Możesz zdecydować się na preparaty naturalne i gotowe. Usuwaj resztki organiczne oraz zabezpieczaj pędy po cięciu, aby nie rozwijały się w nich choroby grzybowe. Dbaj też o odpowiednie dopasowane stanowiska do uprawy, aby roślina była odporna na chorobę jałowca.
Jak widać, choroba jałowca może spowodować sporo szkód i doprowadzić do utraty estetyki w całym ogrodzie. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby podczas sadzenia jałowców oraz opieki nad nimi stosować odpowiednie formy zabezpieczenia przed schorzeniami. To wpłynie pozytywnie na wygląd twojego ogrodu.
Powiązane artykuły:
- Jakie są najczęstsze choroby gruszy? Sprawdź, jak je rozpoznać i skutecznie zwalczać! Parch gruszy, rdza i nie tylko
- Najczęstsza choroba porzeczki czerwonej, a także atakujące ją szkodniki – rodzaje, zapobieganie, leczenie
- Choroba cebuli – jak ją rozpoznać i zwalczać?
- Choroby pszenicy jarej i ozimej. Najczęstsze choroby w uprawie i ich zwalczanie
- Choroby jeżyn bezkolcowych – uprawa, przycinanie i zwalczanie chorób, w tym rdzy jeżyny, która atakuje krzewy