Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Choroby roślin

    Choroby czereśni i ich zwalczanie w uprawie. Jak diagnozować i zwalczać choroby i szkodniki czereśni?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski18 maja, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    choroby czereśni

    Choroby czereśni równie często zdarzają się w uprawie przydomowej, jak i na plantacjach nastawionych na duże plony owoców. Warto je znać, aby szybko zareagować, gdy się pojawią.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czereśnia – uprawa drzew pestkowych
    1.1 Pielęgnacja drzew
    2 Najgroźniejsze choroby czereśni – brunatna zgnilizna czereśni
    3 Rak bakteryjny czereśni
    4 Dziurkowatość liści czereśni
    5 Drobna plamistość liści czereśni
    6 Szorstkość liści czereśni
    7 Żółtaczka wiśni
    8 Nekrotyczna pierścieniowa plamistość czereśni
    9 Opieńka miodowa
    10 Nie tylko choroby czereśni – najpopularniejsze szkodniki
    10.1 Nasionnica trześniówka
    10.2 Licinek tarninaczek
    10.3 Mszyca wiśniowo-przytuliowa

    Czereśnia jest drzewem wyjątkowo kapryśnym, które często zapada na rozmaite choroby i przeżywa inwazje rozmaitych szkodników. Z tego powodu uprawa czereśni nie należy do najłatwiejszych. Sprawdź, jak objawiają się choroby czereśni, jak je zwalczać i im zapobiegać.

    Czereśnia – uprawa drzew pestkowych

    Czereśnia to drzewo pestkowe, które jednak ma wysokie wymagania związane z uprawą. Wymaga przede wszystkim odpowiedniego stanowiska – powinno być ono stosunkowo słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie sprawdzi się miejsce podatne na mróz.

    Kolejne wymagania związane są z podłożem. Powinno być one przepuszczalne i żyzne, a dodatkowo mieć pH ok. 7. Sadzenie warto poprzedzić nawożeniem obornikiem w poprzednim sezonie. Czereśnie można sadzić:

    • jesienią lub wiosną, gdy sadzonki mają gołe korzenie;
    • przez cały rok, gdy sadzonki pochodzą z donic.

    Okazy nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie i innych gatunków drzew, bo sprzyja większej zapadalności na choroby czereśni.

    Pielęgnacja drzew

    Drzewa w sadzie czereśniowym trzeba poddawać kilku zabiegom pielęgnacyjnym. Młode sadzonki przywiązuje się do tyczek, bo są podatne na złamanie. Trzeba je też regularnie podlewać oraz ściółkować. Ważne jest nawożenie:

    • magnezem – w przypadku młodych roślin;
    • wapniem;
    • fosforem;
    • potasem.
    Zobacz też:
    Magnolie - jak rozpoznać i leczyć choroby liści

    Możesz stosować nawozy doglebowe lub dolistne, tak zwane interwencyjne.

    Czereśnie warto formować poprzez dociążanie gałęzi, aby rosło równolegle do ziemi. Dodatkowo trzeba je też przycinać i chronić przed mrozem, na przykład przez nasadzenia iglaków wokół albo stosowanie ogrzewania. Aby chronić drzewa przed chorobami czereśni, stosuje się opryski ze środków ochrony roślin.

    Najgroźniejsze choroby czereśni – brunatna zgnilizna czereśni

    To choroba grzybowa. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych występuje przede wszystkim w ciepłym, wilgotnym sezonie i atakuje kwiat i korę. Prowadzi do powolnego zamierania drzewa, a także owoców czereśni, jeśli i je zaatakuje. W tym przypadku ważne jest szybkie rozpoznanie pierwszych objawów choroby, usunięcie chorych liści i owoców oraz stosowanie oprysków.

    Rak bakteryjny czereśni

    Jest to jedna z chorób czereśni, która może dotknąć zarówno wiśnie i czereśnie, jak i inne drzewa pestkowe. Na porażonych liściach pojawiają się czarne plamy, a kwiaty usychają i stają się brunatne. Dodatkowo kora pęka, a z ran sączy się charakterystyczna maź. W przypadku tej choroby ważne jest zabezpieczenia uszkodzeń powstałych zimą czy podczas pielęgnacji – to zapewnia ochronę czereśni. Dodatkowo można stosować opryski.

    Dziurkowatość liści czereśni

    Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta dotyka przede wszystkim liści, na których widnieją brunatne plamy. Może jednak objawiać się również na owocach czy pędach. Wymaga stosowania odpowiednich środków ochrony.

    Drobna plamistość liści czereśni

    Plamistość drzew pestkowych dotyka liści i rozwija się zwykle tuż po kwitnieniu drzew. Drobna plamistość liści drzew pestkowych to ta z chorób czereśni, która szybko rozwija się w sadzie wielogatunkowym. Najczęściej pojawia się przy wilgotnej i ciepłej pogodzie. Objawia się plamkami na liściach. Roślinę należy opryskiwać z częstotliwością dopasowaną do odmiany czereśni i zaawansowania choroby.

    Szorstkość liści czereśni

    Wirusowa choroba czereśni, która powoduje powstawanie plam na liściach, a następnie ich zwijanie i zmianę kształtu. Bardzo trudno jest ją zwalczyć, bo ma zdolność do szybkiego przenoszenia się na inne drzewa owocowe. Z tego powodu zwykle stosuje się po prostu usunięcie chorych osobników lub ich części, jeśli nie zostało zainfekowane całe drzewo.

    Zobacz też:
    Brunatna plamistość liści pomidorów - objawy, leczenie i zapobieganie

    Żółtaczka wiśni

    Choroba typowa przede wszystkim dla szkółek owocowych, bo rozwijająca się wirusowo w procesie szczepienia drzew. Wpływa przede wszystkim na stan okazu. Silnie porażone liście najpierw zmieniają kolor na żółty, a potem po prostu opadają. Wpływa też na kwitnienie i owocowanie.

    Nekrotyczna pierścieniowa plamistość czereśni

    Pierwszym objawem tej choroby czereśni jest powstawanie mozaikowych zmian na powierzchni liści. Te następnie zasychają i obumierają, a choroba rozprzestrzenia się po całym drzewie, powodując w nim ubytki. Choroby nie da się leczyć – wymaga usunięcia drzewa z uprawy.

    Opieńka miodowa

    Jedna z tych chorób czereśni, które dotykają również jabłoni. Rozwija się od korzeni, dlatego, kiedy objawy są widoczne – a są nimi pęknięcia na korze i charakterystyczny, nieprzyjemny zapach pleśni – jest już za późno na działanie. Drzewo wymaga usunięcia z uprawy oraz dezynfekcji gleby.

    Nie tylko choroby czereśni – najpopularniejsze szkodniki

    Choroby czereśni to niejedyne zagrożenia w uprawie. Często gatunek ten atakowany jest również przez szkodniki. Oto niektóre z nich.

    Nasionnica trześniówka

    Jeden z częstszych szkodników czereśni, który dokonuje spustoszenia głównie w owocach. Jego larwy drążą je, sprawiając, że owoc staje się robaczywy. W walce z nim stosuje się zarówno metody ekologiczne, jak i chemiczne. Należy dbać o czystość i usuwanie kompostowanych resztek z okolic drzew czereśniowych.

    Licinek tarninaczek

    Motyl ten składa jaja, z których wylęgają się gąsienice uszkadzające pąki kwiatowe. Mogą spowodować zmniejszenie docelowych plonów nawet o 80% w stosunku do zakładanej normy. Jedyną metodą walki z tym szkodnikiem jest zakup sadzonek w pewnym miejscu.

    Mszyca wiśniowo-przytuliowa

    Mszyca sprawia, że liście, a także owoce czy pąki pokrywają się kleistą substancją i mogą gnić. Walka z nimi opiera się głównie na stosowaniu celowanego oprysku, usuwaniu zainfekowanych fragmentów drzew oraz dbaniu o profilaktykę.

    Zobacz też:
    Choroby gruszy: przyczyny, objawy i zapobieganie

    Choroby czereśni w rzadkich przypadkach rozwijają się w sposób niewidoczny. Zwykle ich objawy są zauważalne na liściach, ale również pniu. Zarodniki chorób grzybowych często bytują w nieuporządkowanej ściółce czy resztkach pozostawionych pod drzewami. Jeśli widzisz, że liście żółkną albo drzewa zaczynają być w gorszej kondycji, pamiętaj, aby szybko zdiagnozować przyczynę. Tylko to daje nadzieję na uratowanie drzewa.

    Powiązane artykuły:

    • Opryski na czereśnie – terminy, preparaty
    • Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?
    • Choroby śliwek takie jak brunatna zgnilizna i ospowatość śliwy. Sprawdź, jak zwalczać choroby drzew pestkowych
    • Jak zwalczać choroby moreli i chronić uprawy drzew pestkowych przed szkodnikami? Rozpoznaj choroby i szkodniki i stosuj odpowiedni oprysk
    • Czereśnia. Co musisz wiedzieć o jej sadzeniu i uprawie, by rosła zdrowo i rodziła pyszne owoce w sezonie?

    Archiwum: maj 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Choroby karpia hodowlanego: jak im zapobiegać i leczyć?

    Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby winogron – jak rozpoznać i zwalczać zagrażające winoroślom patogeny

    Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca

    Choroby clematisów: jak dbać o zdrowie powojników

    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać

    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.