Choroby borówki amerykańskiej znacząco wpływają na plony. Jeśli krzewy nie są odpowiednio przed nimi chronione, mogą poważnie chorować nie tylko w jednym, ale i w kolejnych sezonach. Sprawdź, jak rozpoznać schorzenia i z nimi walczyć.
Jak w każdej uprawie, tak i w przypadku borówki wysokiej problematyczne są rozmaite jednostki chorobowe. Borówka jest krzewem stosunkowo młodym w uprawie w Polsce. To sprawia, że często plantatorzy nie do końca mają świadomość, jakich problemów i szkodników się spodziewać. Poznaj najczęściej występujące choroby borówki amerykańskiej i sposoby na ich zwalczanie.
Szara pleśń
Grzyb o nazwie gronowiec szary wywołuje tę groźną nie tylko dla borówek, ale i dla innych krzewów i kwiatów chorobę. Zazwyczaj choroba grzybowa pojawia się tam, gdzie zdecydowałeś się sadzić krzewy zbyt blisko siebie, co zablokowało dostęp świeżego powietrza. Rozwija się przy wysokiej wilgotności jak większość chorób borówki amerykańskiej o tym podłożu.
Przebieg choroby
Schorzenie atakuje całą roślinę. Może pojawić się w okresie owocowania lub wypuszczania liści borówki. Wówczas tworzy na nich lekko włochate, szare plamy. Niekiedy atakuje również pędy, powodując na nich brunatne zmiany. W efekcie owoce borówki gniją, liście i kwiaty więdną i dochodzi do zamierania pędów.
Zwalczanie szarej pleśni
Najprostszym sposobem na zwalczanie szarej pleśni jest usunięcie porażonej rośliny w całości lub przynajmniej jej elementów. Pamiętaj, aby pozbyć się też resztek, np. opadłych liści. Zarodniki grzyba chętnie w nich zimują, a potem przenoszą się na krzewy borówki.
Antraknoza borówki amerykańskiej
Wśród chorób borówki amerykańskiej ta jest stosunkowo łatwa w rozpoznaniu. Na liściach powstają bowiem charakterystyczne plamy z czerwoną obwódką, które stopniowo się powiększają. Choroba sprawia, że owoce borówki opadają. W efekcie prowadzi to do całkowitej utraty plonów. W tym przypadku podstawą jest usunięcie chorych części rośliny oraz zastosowanie oprysku ze środków ochrony roślin.
Zgorzel pędów
Jest to jedna z groźnych chorób borówki amerykańskiej, typowa dla młodych, zwykle maksymalnie dwuletnich okazów. Pierwsze objawy schorzenia rozwijają się w miejscach, z których z młodych pędów opadają liście. Wtedy zauważyć można rozwój charakterystycznych, brązowych plam powstających na pędach borówki oraz jej pozostałych liściach. W efekcie porażone liście opadają, a na korze widać srebrzysty nalot. Ostatecznie zaawansowane objawy choroby polegają na zamieraniu pędów jednorocznych i dwuletnich, a potem śmierci całej rośliny. Chorobie tej lepiej jest zapobiegać, bo jej zwalczanie często nie przynosi odpowiednich rezultatów.
Mączniak prawdziwy – grzybowe choroby borówki amerykańskiej
Mączniak należy do tych chorób borówki amerykańskiej, które mogą z powodzeniem przechodzić na pędy i liście innych gatunków krzewów w uprawie. Objawy zazwyczaj pojawiają się przy wysokiej wilgotności powietrza. Na liściach widoczne są zmiany w formie podobnego do waty, białego nalotu, co powoduje ich obumieranie. W leczeniu takich chorób w uprawie borówki amerykańskiej stosuje się zazwyczaj fungicydy w formie oprysku. Zaatakowane elementy borówki należy po prostu wyciąć.
Biała plamistość liści
Jak sama nazwa mówi, biała plamistość liści borówki dotyka wyłącznie tej części rośliny. Na liściach pojawiają się plamy o różnym kształcie i zazwyczaj białym kolorze z czerwonymi obwódkami. To one wyznaczają miejsca bytowania zarodników grzyba. Silnie porażone liście opadają. W zwalczaniu tej choroby stosuje się środki przeciwko grzybom, zazwyczaj w formie oprysku. Dodatkowo usuwa się chore elementy roślin.
Nitkowatość borówki amerykańskiej
Jest to jedna z chorób wirusowych o bardzo charakterystycznym przebiegu. Na początku na liściach widoczne są niewielkie, czerwone nitki – stąd nazwa choroby. Z czasem dochodzi do porażenia pędów, które pokrywają się plamami w brunatnym kolorze. Ostatecznie ten rodzaj chorób borówki amerykańskiej prowadzi do deformacji liści. Najprostszym sposobem na zapobieganie chorobie jest zwalczanie mszyc, a także uważne przygotowanie sadzonek do rozmnażania wegetatywnego.
Pstrość liści borówki
Kolejna z wirusowych chorób borówki amerykańskiej, która powoduje zamieranie wierzchołków pędów. Sprawia, że owoce borówki amerykańskiej w ogóle się nie pojawiają, bo nie zawiązują się nawet pąki kwiatowe, a w efekcie plony są znacznie zmniejszone. Niektóre odmiany są odporne na ten wirus, dlatego warto je wybierać do plantacji albo ogrodu, jeśli obawiasz się ataku tej choroby.
Szok borówki amerykańskiej
Jedna z wirusowych chorób borówki amerykańskiej, która daje widoczne objawy przede wszystkim w pierwszym roku ataku wirusa. W tym okresie krzew może nie owocować, dochodzi natomiast do opadania zarówno liści, jak i kwiatów borówki. W kolejnych okresach wegetatywnych borówka rośnie dalej, ale słabiej, przez co również ilość i jakość plonów są obniżone.
Oparzelina borówki amerykańskiej
Niektóre odmiany borówki są bardziej podatne na choroby takie jak ta. Schorzenie to powoduje nekrozy na wierzchołkach młodych pędów, liściach i kwiatach. Co ciekawe, o ile krzew nadal może kwitnąć, o tyle patogen rozwija się na tyle gwałtownie, że powoduje zasychanie i opadanie liści. Tutaj również schorzenie jest przenoszone głównie przez mszyce oraz wirusy bezpośrednio z rozmnażania wegetatywnego. Jest w stanie zmniejszyć plony nawet o ok. 60%.
Jak zwalczać choroby borówki amerykańskiej i im zapobiegać w uprawie?
Do zwalczania większości chorób borówki amerykańskiej wystarczą odpowiednie preparaty do oprysku. Zazwyczaj w tej formie stosuje się fungicydy i inne preparaty zaliczające się do grupy nawozów interwencyjnych. Dodatkowo wskazane jest usuwanie zarażonych części roślin oraz ich utylizowanie. Pamiętaj, że nie mogą one mieć styczności np. z kompostem.
Profilaktyka uprawy
Istnieje szereg rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób borówki amerykańskiej. Mowa między innymi o takich praktykach jak:
- wybór kwalifikowanego materiału sadzonkowego;
- odpowiedni wybór stanowiska uprawy;
- przestrzeganie rozstawy, która zapewni lepszy wzrost i mniejszą zakaźność wśród borówki wysokiej;
- wybór odmian, które są odporne na najpopularniejsze choroby borówki amerykańskiej;
- odpowiednie przycinanie i nawożenie;
- stosowanie mikoryzy pod sadzonki;
- ostrożne przygotowywanie sadzonek do rozmnażania wegetatywnego, zwłaszcza pod kątem ochrony przed rozwojem chorób wirusowych;
- usuwanie opadłych liści, owoców i resztek organicznych.
Choroby borówki amerykańskiej i szkodniki stanowią duże wyzwanie w przypadku plantacji borówki. Wciąż nowe pojawiające się choroby w rejonach uprawy borówki utrudniają osiągnięcie odpowiednich plonów. Bardzo ważna jest umiejętność rozpoznania schorzeń, ich objawów, a także nie tylko zwalczania, ale i profilaktyki.
Powiązane artykuły:
- Choroby agrestu – jak je rozpoznawać i zwalczać?
- Borówka amerykańska – nawożenie. Jaki nawóz wybrać do uprawy borówki?
- Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca
- Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?
- Jakie choroby porzeczek zagrażają twojej uprawie? Poznaj najczęstsze szkodniki porzeczki czarnej i czerwonej oraz sposoby ich zwalczania