Każdego roku szparagi zdobywają na popularności. Te niskokaloryczne warzywa pozwalają na stworzenie wielu smacznych potraw. Jednak jaka gleba będzie im najlepiej służyć i kiedy je sadzić? Ich uprawa w ogrodzie nie jest wcale trudna, ale żeby zebrać obfity plon, należy zadbać o kilka ważnych szczegółów. Nie popełniaj podstawowych błędów i ciesz się pysznym, sezonowym jedzeniem!
Czym jest szparag zielony?
Szparag zielony czy szparag lekarski? O gatunku
Tak naprawdę ta roślina to szparag lekarski. Wywodzi się z obszarów śródziemnomorskich, ale w Polsce rozprzestrzenił się na południu kraju. Jej system korzeniowy może żyć wiele lat. Prosty pęd wyrasta do 150 cm wysokości. Kłącze szparagów nazywa się karpem, a kwiaty są zwisające i drobne. Jej owoc jest zaś kulistą jagodą o średnicy 8-10 mm, która gdy dojrzeje, ma czerwony kolor. Odmiany szparagów dostępne na rynku są naprawdę różnorodne, dlatego zależnie od swoich preferencji smakowych, będziesz mógł wybrać odpowiednią dla siebie. To młode pędy tej rośliny są jadalne.
Odmiany szparagów – wybrać zielone czy bielone?
Najbardziej popularne szparagi to te zielone. Jednak nie są jedynymi dostępnymi! Jeśli poszukasz, znajdziesz również szparagi bielone. Ich kolor wynika ze sposobów uprawy. Gdy zaczynają wystawiać swoje pędy ponad ziemię, należy je przysypać, albo przykryć czarną folią. W ten sposób można je odsłonić przed działaniem promieni słonecznych, uzyskując delikatniejszy smak. Szparagi białe pozostają takie, ponieważ nie mają jak wyprodukować chlorofilu. Zielone są więc łatwiejsze w uprawie, jednak przez wzgląd na swój smak, warto chociaż spróbować tych bielonych! Nie wiesz, czy chcesz inwestować w ich uprawę czas? Najpierw kup lub poproś sąsiadów o próbkę na spróbowanie!
Uprawa szparagu – jaka gleba? Wybierz stanowisko
Jeśli chcesz uprawiać szparagi, musisz wybrać odpowiednie stanowisko. Najlepsze będzie słoneczne miejsce, z żyzną, piaszczysto-glinianą glebą. Przed wsadzeniem roślin możesz ją dodatkowo użyźnić korzystając z nawozu, np. wysokiej jakości obornika. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna o PH wynoszącym 6-6,7. Ważne jest to, aby rośliny te osłaniać przed wiadrem, ponieważ są one wrażliwe na niższe temperatury, które mogą czasem panować w Polsce. Nie są wiec to być może najtrudniejsze rośliny do utrzymania, ale należy pamiętać, że mają one nieco większe wymagania, niż gatunki, które pochodzą i naturalnie występują w kraju.
Jak sadzić szparagi – sposoby uprawy
Hodowlę szparagów możesz rozpocząć na dwa różne sposoby. Po pierwsze, możesz samodzielnie wyhodować kłącza z nasion. Dzięki temu będziesz mógł odczuwać satysfakcję z hodowania roślin od początku do końca. Druga opcja to zakup gotowych jednorocznych karp, np. w sklepie ogrodniczym. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a jednocześnie będziesz mógł cieszyć się swoimi warzywami prosto ze swojego ogródka. Należy posadzić je w rzędach co ok. 160 cm. Odległość konkretnych roślin od siebie powinna wynosić ok. 50 cm. Sadzi się je na głębokość ok. 7 cm, przysypując warstwą ziemi. Niestety, to nie oznacza, że tego samego roku będziesz mógł cieszyć się plonami!
Kiedy przeprowadzić zbiory szparagów? Domowa plantacja
Szparagi będziesz mógł prawdopodobnie zebrać w trzecim roku od rozpoczęcia uprawy. Należy zbierać je od wiosny do połowy lata, ścinając korzystając z długich noży. Po ścięciu powinny mieć co najmniej 20 cm. Ważne jest to, aby po ścięciu zjeść wypustki w ciągu dnia lub dwóch, ponieważ nie należą do najbardziej wytrzymałych. Ponieważ są to rośliny żyjące dłużej, niż jeden rok, na zimę należy przykryć je warstwą liści. W ten sposób upewnisz się, że będą one bezpieczne!
Jak uprawiać szparagi – podlewanie i chwasty
Aby szparagi były dorodne, musisz zadbać o to, aby nie przeszkadzały im żadne chwasty. Dlatego też ważne jest to, by dbać o ziemię wokół nich. Wymaga to czasu, ale zobaczysz, że usuwanie niechcianych roślin naprawdę przyniesie efekty! Jeśli zależy ci na tym, by twoja plantacja dobrze się rozwijała, podlewaj ją często, ale w ograniczonej ilości. Nawodnione szparagi będą rosły znacznie szybciej! W okresie zimowym należy znacznie ograniczyć tę czynność, aby roślina mogła bez problemu odpocząć. To samo dotyczy również nawożenia.
Szparagi – szkodniki i choroby w trakcie uprawy
Szparagi mogą być atakowane przez liczne szkodniki, takie jak:
- trzep szparagówka;
- poskrzypki;
- śmietka kiełkówka;
- śmietka glebowa.
Będą one sprawiały, że roślina będzie wyglądała na chorą, dlatego też ważne jest to, aby uprawa szparagów zielonych była po prostu odpowiedni zabezpieczona. W ten sposób zapewnisz sobie lepszą jakość plonu, co jest niezmiernie istotne. Do popularnych chorób tych roślin można zaliczyć Fusarium oxysporum, która negatywnie wpływa na mięsiste korzenie roślin.
Sezon na szparagi – właściwości odżywcze warzywa
Szparagi to zdrowe, sezonowe warzywa, które po prostu warto wprowadzić do swojej diety w okresie letnim. Ponadto są po prostu smaczne. Są delikatne i świetnie komponują się z wieloma innymi składnikami. W swoim składzie zawierają duże ilości białka, a także błonnika. Ponadto mają w sobie wapń, magnez czy selen i potas, dzięki czemu jedząc je, dbasz o to, by w twoim organizmie nie brakowało tych cennych dla zdrowia składników. To też bardzo dobre źródło kwasu foliowego, dlatego są szczególnie polecane dla kobiet w ciąży. Szparagi najlepiej jeść też przy niedoborze witaminy K, odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi oraz mineralizację kości.
Własna szparagarnia – co z nich przygotować?
Gdy już zbierzesz plon, należałoby pomyśleć, jaki posiłek stworzyć ze szparagów. Możesz je ugotować lub upiec w piekarniku z dowolnymi dodatkami! Świetnie pasują do różnego rodzaju serów, ale także do innych warzyw, np. papryki czy pomidorów. Dlatego są dobrym dodatkiem do pizzy, czy makaronów. Możesz dodać je również do jajecznicy, robiąc z niej prawdziwie letnie danie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć z niej także zupę. Szparagi to więc bardzo wiele możliwości! Ich walory smakowe pozwalają na eksperymenty w kuchni, których warto się podjąć.
Jeśli szukasz pysznych i zdrowych warzyw, które będą rosły w twoim ogródku przez kolejne kilka lat, koniecznie postaw na szparagi zielone. Nie są trudne w uprawie, a smakują lepiej, niż te ze sklepu!
Powiązane artykuły:
- Szparag – najważniejsze informacje
- Warzywa w szklarni – domowy i aromatyczny warzywniak na wyciągnięcie ręki!
- Uprawa roszponki (Valerianella locusta) w ogrodzie i doniczce – siew, gleba, podlewanie, wartości odżywcze
- Uprawa mięty pieprzowej w doniczce i na dworze. Nawożenie rośliny i właściwości lecznicze
- Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja