Uprawa szałwii naprawdę nie jest taka trudna. Ta bylina bez problemu urośnie w twoim ogrodzie, jeśli tylko dowiesz się, jak ją uprawiać. Sprawdź, jaka ziemia jest potrzebna, aby pęd był jak największy!
Szałwia lekarska tak naprawdę pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i właśnie tam osiąga największe rozmiary. W Polsce ta roślina tworzy co najwyżej krzewinkę, jednak i tak charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Jak zadbać o ten półkrzew ogrodowy tak, aby cieszyć się jego leczniczymi właściwościami? Na całe szczęście nie jest to szczególnie trudne i jeśli poradziłeś sobie np. z miętą, to i bez problemu dasz sobie radę z szałwią!
Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – jej wielkość, kwiatostan i wygląd
Szałwia lekarska to roślina przyprawowa, należąca do rodziny jasnotowatych. Rośnie przede wszystkim w Albanii, Włoszech, Jugosławii i Grecji. W Polsce nieczęsto można ją znaleźć w stanie dzikim, ponieważ preferuje klimat basenu Morza Śródziemnego. Osiąga do 70 cm wysokości, choć w klimacie umiarkowanym częściej jest niższa. Ma drobne kwiaty o fioletowym odcieniu, które przez swój charakterystyczny wygląd często pełnią funkcję ozdobną. Łacińska nazwa szałwii wzięła się od słowa leczyć.
Najlepiej czuje się na nasłonecznionym i ciepłym stanowisku. Dla prawidłowego wzrostu szałwia lekarska potrzebuje dużo słońca i ochrony przed wiatrem. Dobrym wyborem będzie ustawienie jej w ekspozycji południowo-zachodniej
źródło informacji: https://gardeneo.pl/szalwia-lekarska/
Uprawa szałwii w ogrodzie – gleba
Szałwia lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, ciepłe i odsłonięte od wiatru. Dlatego często sadzi się ją w donicach. Najlepsza jest dla niej żyzna, ale przepuszczalna gleba. Krótko trwająca susza nie jest w jej przypadku żadnym problemem, jednak należy pamiętać o tym, aby jej nie zalewać. Jeśli w twoim ogrodzie ziemia jest jałowa i uboga w wapń, lepiej zrezygnować z jej uprawy. Najlepszy odczyn gleby dla tej rośliny jest obojętny lub lekko zasadowy. Ph powinno wynosić ok. 6,0–7,5.
Jak uprawiać szałwię, czyli odpowiednie sadzenie i przycinanie
Roślinę tę najlepiej posadzić na ziemi wzbogaconej naturalnym kompostem. Można ją rozmnażać, używając rozsadnika na przełomie marca i kwietnia. Kiełkowanie rozpocznie się jednak dopiero, gdy temperatura przekroczy ok. 20°C. Następnie można wsadzić ją do ogrodu w okolicy lipca. Jeśli masz ją już w swoim ogrodzie, możesz podzielić starsze kępy, jednak to należy robić dopiero w okresie jesiennym. Ziele szałwii można przycinać i zbierać, gdy liście osiągają pełnię wzrostu.
Szałwia w doniczce to dobry pomysł?
Jeśli nie masz swojego ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić tę roślinę w swojej doniczce. Warto uprawiać takie zioła np. na balkonie. Dzięki temu każdego dnia będziesz mieć dostęp do świeżych i zdrowych ziół, które sprawią, że poczujesz się lepiej we własnym ciele. Pamiętaj jedynie, aby dostosować wielkość doniczki do rośliny. Możesz hodować roślinę także zimą, bądź w bardzo ciemnym mieszkaniu, jeśli zakupisz odpowiednią lampę, która pozwoli ci na jej doświetlenie.
Szerokie zastosowanie szałwii jako rośliny leczniczej i ozdobnej
Szałwia to roślina o szerokich zastosowaniach. Jej ziołowy smak sprawia, że często tworzy się napar z szałwii, ale można ją użyć także jako smacznej przyprawy. Można dodawać ją do mięs. Idealnie pasuje do ciężkostrawnych potraw, ponieważ pomaga żołądkowi poradzenie sobie z nimi. Dodaje się ją również do marynat i alkoholu. Ponadto świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Latem może być częścią ogrodowej kompozycji, a zimą wysuszone pędy mogą nadać twojemu domu niezwykłego wyglądu. Dlatego szałwię dobrze jest uprawiać w ogrodzie, zwłaszcza że jako bylina nie wymaga nadmiernej troski.
Właściwości lecznicze szałwii zaskakują wszystkich!
Szałwia jest niezwykle zdrową rośliną. Wykazuje silne działanie bakteriobójcze, ale to nie wszystko. Zawiera wysoką zawartość witaminy K. Ponadto liść szałwii zawiera też m.in. rutynę, kwas rozmarynowy, czy antyoksydanty. Z tego powodu roślina ta ma silne działanie przeciwzapalne. To sprawia, że powinien sięgnąć po nią każdy, kto ma problem z trawieniem, jest przeziębiony, czy nawet ma np. problem z dziąsłami. Stosowanie jej może być dodatkowym elementem w trakcie leczenia, jednak nim zaczniesz ją stosować, warto zapytać się o to swojego lekarza.
Posadź szałwię i patrz, jak rośnie!
Wysiew nasion szałwii może dać ci naprawdę wiele satysfakcji. Ta prosta w uprawie roślina na pewno zostanie przez ciebie w całości wykorzystana. Możesz nie tylko wysuszyć ją, aby następnie robić pyszne napary dla siebie, ale również korzystać z niej jak z przyprawy bądź też wręczyć ją jako prezent bliskim ci osobom. Dlatego nie masz na co czekać. Każda osoba, nawet nieposiadająca ogrodu, może stać się ogrodnikiem dbającym o własne zioła. Sprawdź, jakie gatunki szałwii będą najlepsze w twoim przypadku, przygotuj wszystkie niezbędne przedmioty i zabierz się do pracy.
Powiązane artykuły:
- Uprawa chrzanu pospolitego, opieka nad sadzonkami i jego zastosowanie w kuchni
- Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja
- Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo
- Uprawa mięty pieprzowej w doniczce i na dworze. Nawożenie rośliny i właściwości lecznicze
- Uprawa trawy cytrynowej w doniczce – sadzonki czy nasiona?