Jeśli lubisz przyprawione potrawy i lubisz ogrodnictwo, to zacznij uprawiać chrzan. Jaką glebę potrzebuje ta roślina i od czego w ogóle zacząć jej sadzenie? Ten korzeń to zdrowa i smaczna przyprawa!
Korzenie chrzanu są doskonałym dodatkiem do mięs, ale nie tylko. Wystarczy zaś posadzić tę roślinę i trochę o nią zadbać, aby uzyskać odpowiedni plon. Jak sadzić chrzan i w jaki sposób zająć się jego nawożeniem? To musisz sprawdzić, nim w ogóle pojawi się ona w twoim ogrodzie bądź na balkonie. Dowiedz się również, gdzie rośnie, jaki potrzebuje odczyn gleby oraz czy plantacja na większą skalę w twoim przypadku będzie dobrym pomysłem.
Uprawa chrzanu w ogrodzie – skąd pochodzi ta przyprawa?
Chrzan jest rośliną wieloletnią. Pochodzi z rodziny i rządu kapustowatych. Warto wiedzieć, że liście chrzanu przybierają dwa różne kształty, zależnie od tego, z którego miejsca wyrastają. Na terenie Polski rośnie jedna roślina z tego rodzaju bylin. Jej nazwa to chrzan pospolity i to zwykle ona jest wykorzystywana w kuchni. Warto jednak wiedzieć, że tę samą roślinę można spotkać nawet na Syberii! Jest to więc bardzo wytrzymały gatunek, a plantacja chrzanu nie jest wcale aż tak trudna, jak mogłoby to wydawać się amatorom.
Korzeń, który warto uprawiać!
To roślina, którą warto uprawiać, zwłaszcza że ostry smak chrzanu jest naprawdę unikatowy. W Polsce występuje tylko jedna jej odmiana, dlatego jej właściwości są dość dobrze znane wśród ogrodników. To roślina wieloletnia, której korzeń bez problemu wytrzymuje nawet naprawdę niskie temperatury. Nie wymaga bardzo żyznej gleby, ale ważne, by ta była dość głęboka. Korzeń rośliny sięga dość głęboko, dlatego jest to po prostu bardzo ważny element. Dodatkowo chrzan lubi umiarkowane pH gleby, wynoszące ok. 5,5-6,5. Jeśli jest nieodpowiednie, można je zmienić, używając np. wapna. Ponadto mniej żyzne gleby warto użyźnić, korzystając z nawozów organicznych.
Chociaż chrzan rośnie bez większych problemów, warto zauważyć, że ten dostępny na polskim rynku jest zwykle słabszej jakości, niż ten importowany zza granicy, zwłaszcza jeśli chodzi o masową hodowlę. Z tego powodu zazwyczaj do tworzenia różnego rodzaju produktów, także w kraju, stosuje się rośliny wyhodowane poza jego terenem.
Kiedy najlepiej zbierać chrzan?
Hodowla chrzanu, przez to, że jest to roślina wieloletnia, wygląda nieco inaczej, niż w przypadku innych gatunków. Zbiór można podzielić na zbiór liści oraz korzenia. Te pierwsze możesz zrywać późną wiosną lub wczesnym latem. Z kolei po korzeń najlepiej sięgnąć w okresie jesiennym. Co ważne, najlepiej stawiać przy zbiorze na młode okazy. Te, które mają za sobą wiele lat, często są łykowate i niezbyt smaczne. Z tego powodu warto regularnie wsadzać młode rośliny i np. z wykorzystaniem obornika i wapnia przyśpieszyć ich wzrost.
Chrzan pospolity jest lubiany przez szkodniki
Nie da się ukryć, że ta roślina, a szczególnie sadzonki chrzanu, są dość podatne na szkodniki. Dotyczy to korzeni i liści. Dlatego warto zadbać o odpowiedni oprysk. Najczęściej problemem są mszyce, ale nie tylko. W Polsce atakowany jest również przez gąsienice motyli, czy chowacze i drutowce, dlatego naprawdę warto zadbać o to, by w jego otoczeniu eliminować niechciane stworzenia. Tylko w ten sposób uzyskasz najlepszy plon, a korzeń główny będzie naprawdę smaczny.
Jakie są właściwości chrzanu?
To roślina o wyjątkowych właściwościach. Przede wszystkim produkuje izotiocyjanian sodu, który może być składnikiem antybiotyku. Jest dobry na trawienie, a nim zaczął być wykorzystywany w kuchni, korzystano z niego w formie leku przeciwbólowego. Ma dużą ilość witaminy C i dobrze wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Z tego powodu powinny mu się przyjrzeć ci, którym zależy na dobrym wyglądzie! Ponadto chrzan w kuchni jest też rośliną dobrą na odchudzanie. Jest niskokaloryczny: zawiera zaledwie 81 kcal na 100 g.
Jakie potrawy przyrządzisz z chrzanu?
Według wielu osób chrzan najlepiej smakuje rano, ale tak naprawdę możesz przygotować z niego wiele smacznych potraw. Przede wszystkim możesz wykonać zdrowy sos chrzanowy, który będzie dodatkiem do np. jajek, czy parówek. Ponadto to dobry dodatek do surówek, różnorodnych sałatek czy nawet do zupy. Doskonale łączy się z mięsem, np. z ozorami wieprzowymi albo różnego rodzaju pulpetami. Na kolacje z kolei swoim smakiem zaskoczy cię pasta jajeczna.
Chrzan to wspaniała, zdrowa roślina, która będzie dobrze rosła nie tylko na glebie zasobnej w próchnicę. Dlatego zakup przygotowane już sadzonki i rozpocznij swoją nową przygodę w kuchni. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się smacznymi i domowymi potrawami, do których składniki samodzielnie przygotujesz. To najbardziej ekologiczny oraz najzdrowszy sposób na zadbanie o swoją własną dietę oraz dobre samopoczucie!
Powiązane artykuły:
- Chrzan – co warto wiedzieć o tym warzywie?
- Uprawa selera naciowego (Apium graveolens) – sadzenie i szkodniki grożące warzywu
- Uprawa trawy cytrynowej w doniczce – sadzonki czy nasiona?
- Uprawa szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) w ogrodzie. Właściwości lecznicze i uprawa rośliny w doniczce
- Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo