Uprawa boczniaka nie jest wcale trudną, ale musisz się do niej odpowiednio przygotować. Plon, jaki uzyskasz, będzie na pewno zaskakiwał wszystkich swoim smakiem! Od czego zacząć hodowanie grzybni boczniaka w ogrodzie?
Aby uprawiać grzyby w ogrodzie, musisz odpowiednio je zaszczepić. Nie każdy gatunek nadaje się do spożywania i nie każdy będziesz w stanie hodować w swoim ogrodzie, ale na szczęście boczniak ostrygowaty to wyjątek, który pozwoli ci na stworzenie wyjątkowej uprawy. Jak wygląda ta roślina, jaką preferuje wilgotność powietrza oraz w ogóle w jaki sposób rozpocząć jego owocowanie? Zadbaj o idealne warunki dla wzrostu grzybów i ciesz się smacznym dodatkiem do wielu potraw.
Boczniak – co to są w ogóle za grzyby?
To pospolity gatunek grzybów, który rośnie niemal wszędzie. Jest pospolity i można go znaleźć w każdym klimacie za wyjątkiem wyjątkowo mroźnego. Jego kapelusz ma średnicę od 5 do 25 cm. Rośnie zazwyczaj na martwych drzewach liściastych, takich jak buk, wierzba czy topola. Może także być pasożytem, rosnącym na żywych roślinach, jednak zazwyczaj dotyczy to słabych lub starych osobników. To grzyb jadalny, który można uprawiać także w warunkach domowych bądź ogrodowych, bo po prostu nie jest to wcale trudne. Należy mu jednak zapewnić odpowiednie warunki. Dlatego że boczniak jest grzybem, ma inne wymagania, niż rośliny ogrodowe.
Uprawa grzybni boczniaka w domu – zrobisz to samodzielnie
Hodowla większości grzybów w warunkach domowych nie jest możliwa, choćby przez potrzebę wysokiej wilgotności, czy też specyficznych wymagań zawiązków. Na całe szczęście boczniak jest dość prosty w hodowli także bez specjalistycznej wiedzy. Na rynku znajdziesz tzw. baloty, na których te grzyby bez problemu wyrastają. To specyficzny rodzaj podłoża, który wystarczy zakupić i rozpocząć hodowlę. Nie musisz nawet martwić się o odpowiednie drewno, ponieważ ten substrat będzie wystarczający. Da się go uprawiać także na zwyczajnej słomie, choć będzie to nieco trudniejsze.
Uprawa boczniaka – od czego zacząć? Gdy kupisz balot lub słomę
Boczniaka możesz uprawiać w specjalnej hali uprawnej, gdzie warunki powinny być doskonale dostosowane do jego potrzeb. Dotyczy to na przykład dostępu światła przez 12 godzin dziennie o natężeniu 600-800 luxów. Ważna jest także odpowiednia wilgotność, dostęp do świeżego powietrza i odpowiednie wietrzenie. Jednak w warunkach domowych także możesz to zrobić! Szczepienie grzybni wykonuje się od początku kwietnia do końca września, początkowo w ciemności i przy odpowiedniej temperaturze, wynoszącej ok. 10-18°C. W przypadku balotu zostanie on przerośnięty przez grzybnię w ciągu 6-8 tygodni, a w przypadku drewna do 12 miesięcy.
Zaszczepiłeś grzyby. Jak długo możesz uprawiać grzybnie?
Produkcja boczniaka na potrzeby domowe może być o tyle pracochłonna, że zawiązki tych grzybów na słomie rosną przez ok. 5 miesięcy, później należy wymienić balot. W przypadku drewna mogą one rosnąć zdecydowanie dłużej, bo nawet do 5 lat. Wtedy grzybnia bez najmniejszego problemu będzie zimowała na zewnątrz. Dlatego wiele osób wybiera do tego celu pniak. Powinien być on pokryty korą i mieć ok. 20-50 cm średnicy. Największe zbiory na balocie uzyskasz po 2-3 miesiącach od posadzenia.
Produkcja boczniaka – właściwości tych grzybów
Boczniaki warto uprawiać w domu, dlatego że jest to stosunkowo proste, o ile zapewnisz im dostęp do światła i wysoką wilgotność powietrza. Szczególnie że to naprawdę zdrowe grzyby! Ich spożywanie obniża poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Na dodatek posiadają one dużą zawartość protein, a także wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są bogate w takie substancje, jak wapń, żelazo czy selen i sód, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlatego warto zadbać o to, by ich owocnik dawał dobry plon!
Do jakich potraw nada się boczniak?
Boczniaki to grzyby, które będziesz mógł wykorzystać do stworzenia wielu smacznych potraw. Świetnie sprawdzą się jako baza zupy, czy dodatek do kotletów. Wykonasz z nich wiele smacznych zup, przeróżne kotlety, leczo czy zapiekanki. Mogą być także dodatkiem do sałatki. Oczywiście przed spożyciem, boczniaka należy dokładnie umyć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wysuszyć, dzięki czemu zimą będziesz mógł cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. To także dobry pomysł na prezent: właściwie każdy ucieszy się z suszonych grzybów, które samodzielnie wyhodujesz!
Jak odpowiednio przyprawić boczniaki? Wystarczy dodać trochę soli, czosnek i natkę pietruszki, a na pewno będą smakowały znakomicie. Nie bój się też eksperymentować i łącz je z różnymi przyprawami, które masz w swoim domu. Dzięki temu będziesz mógł odkryć niezwykłe smaki, jakich nie próbowałeś nigdy wcześniej.
Posadź boczniaki tego lata
Wystarczy zakupić balot, stworzyć niewielki otwór i możesz już zaczynać swoją hodowlę. Posiadanie boczniaka w swoim ogrodzie naprawdę nie jest trudne, a poszerzy twoje możliwości kulinarne i pozwoli zaoszczędzić. Zakupienie balotu to koszt od ok. 25-30 zł, dlatego niemal każdego na niego stać. Z tego powodu warto podjąć próbę ich hodowli, nawet jeśli nie posiadasz zbyt dużego ogrodu. Na pewno nie będziesz tego żałować. Zróżnicowana, ale zbilansowana dieta to klucz do zdrowego życia, a możliwość korzystania z takich wspaniałości na pewno zmotywuje cię do tego, aby o nią zadbać!
Powiązane artykuły:
- Profesjonalna domowa hodowla boczniaków – wszystko czego potrzebujesz, by samodzielnie hodować smaczne grzyby w domu
- Czy można samemu uprawiać grzyby? Sprawdź, jak zrobić grzybnię z grzybów i drożdży!
- Uprawa pieczarek w domu – jak to się robi? Dobierz grzybnię, odpowiednie podłoże i zacznij uprawiać grzyby!
- Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo
- Choroby pigwy pospolitej. Uprawa drzew owocowych w przydomowym ogrodzie i walka z chorobami i szkodnikami