Świdośliwa to krzew owocowy, który uważany jest za na wpół udomowiony. Słynie przede wszystkim ze smacznych i bardzo korzystnych dla zdrowia owoców. W jakim miejscu może rosnąć? Sprawdź!
Śliwośliwa to krzew, który naturalnie występuje głównie w Ameryce Północnej. Amelanchier zwany jest również gołębią jagodą. To krzew owocowy, który obecnie występuje już na całym świecie. Pełni podwójną funkcję w ogrodzie, bo nie tylko dostarcza smacznych owoców o charakterystycznym smaku i wielu wartościach odżywczych, ale również jest doskonałą dekoracją przez cały rok!
Świdośliwa – charakterystyka
Świdośliwa, zależnie od gatunku oraz odmiany, dorasta maksymalnie do 6 m wysokości i osiąga do 4 m średnicy. Mniejsze odmiany świetnie nadają się do małych ogrodów, a większe – na przestronne działki. Wyróżnia się dwa podstawowe gatunki:
- świdośliwa olcholistna – mniejsza, o soczystych, a przy tym również aromatycznych owocach, które można spożywać w wersji surowej albo w formie przetworów;
- świdośliwa kanadyjska – bardziej rozłożysta, z owocami przypominającymi borówki amerykańskie; jagody mają słodki, lekko porzeczkowy aromat i świetnie nadają się do jedzenia na surowo, wykonywania przetworów i mrożenia.
Świdośliwy świetnie sprawdzają się również, gdy są sadzone w formie charakterystycznych żywopłotów. Krzew ten pełni funkcję dekoracyjną przez cały rok. Pięknie kwitnie, jest gęsta, a jesienią przebarwia się na złoto i purpurowo.
Odmiany świdośliwy
Istnieje kilka odmian świdośliwy. Do najpopularniejszych wersji sadzonek tej rośliny owocowej należą:
- „Ballerina” – często wykorzystywana z uwagi na walory ozdobne i niewielkie rozmiary (3 m wysokości i 2 m średnicy), ma duże, słodkie owoce;
- „Northline” – roślina o wzniesionym, atrakcyjnym pokroju, ze wzniesionymi pędami; wcześnie dojrzewa, jest niezwykle plenna.
- „Honeyline” – odmiana kwitnąca i owocująca później niż reszta świdośliw; jej owoce są duże i jest zwykle wiele na jednym krzewie.
Uprawa świdośliwy
Jak uprawiać świdośliwę? W zasadzie roślina ta jest idealna do wyboru na działkę, bo ma niewielkie wymagania i nie wymaga intensywnej pielęgnacji. To krzew mrozoodporny, który doskonale dopasowuje się do dowolnego miejsca w ogrodzie i różnych warunków atmosferycznych.
Gleba i stanowisko
Krzewy świdośliwy najbardziej preferują podłoże od lekko kwaśnego do zasadowego, z pH od 6,2 do 7,5. Z tego powodu warto przed sadzeniem odkwasić stanowisko węglanem wapnia. W odróżnieniu od innych drzew i krzewów świdośliwa rośnie w prawie każdych warunkach. Najwięcej jednak owoców zbierzesz na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym.
Pielęgnacja i sadzenie świdośliwy
Świdośliwa jest zazwyczaj sprzedawana w formie sadzonek w doniczkach. Nie wymaga specjalnego podlewania i nie lubi gleby podmokłej; wszelkie inne warunki znosi dobrze, łącznie z okresami suszy czy przymrozkami i mrozami. Możesz ją przycinać, gdy nieco się rozrośnie. Kwiatostany są samopylne, dlatego świdośliwa owocuje obficie bez żadnej ingerencji człowieka. Jeden krzew owocuje nawet do 30 lat! Gatunek jest odporny na szkodniki i choroby.
Owoce świdośliwy – właściwości
Jak zostało wspomniane, owoce świdośliwy przypominają jagody. Są jadalne, zdrowsze od borówki amerykańskiej. Nadają się na dżemy i konfitury, ale można je również spożywać na surowo. Zależnie od odmiany owoce są soczyste albo mają w sobie więcej suchej masy. Są cenione z uwagi na składniki w nich zawarte, w tym:
- potas;
- magnez;
- wapń;
- żelazo;
- błonnik;
- witaminy z grupy B;
- witaminę C;
- witaminę A;
- antocyjany;
- flawonole.
Z uwagi na walory zdrowotne świdośliwa jest coraz popularniejsza w uprawie. Bogactwo witamin, magnezu i potasu sprawia, że roślina jest korzystniejsza dla zdrowia od cenionej borówki amerykańskiej.
Świdośliwa ma małe wymagania glebowe, a przy tym cechuje ją łatwość uprawy. Ta roślina ozdobna wydaje owalne, smaczne owoce, które świetnie sprawdzają się jako zdrowe urozmaicenie diety. Właściwości odżywcze i fakt, że świdośliwy – odpowiednio prowadzone – mogą tworzyć zarośla czy żywopłoty sprawiają, że krzewy są chętniej wybierane na działki, do ogrodów i sadów.
Powiązane artykuły:
- Borówka amerykańska – nawożenie. Jaki nawóz wybrać do uprawy borówki?
- Jeżyna bezkolcowa – uprawa, sadzenie, przycinanie krzewów w ogrodzie przydomowym
- Uprawa agrestu w Polsce – wymagania, rozmnażanie i cięcie krzewu. Jak prowadzić cięcie agrestu i uprawiać tą roślinę?
- Dynia Hokkaido Uchiki Kuri – uprawa dyni, wymagania, pielęgnacja roślin z rodziny dyniowatych
- Patison – uprawa gatunków warzyw, które są odmianami botanicznymi dyni zwyczajnej Cucurbita pepo