Maliny należą do najpopularniejszych krzewów, jakie uprawia się w przydomowych ogrodach i rabatach. Uprawa malin wymaga nieco wiedzy i sporo cierpliwości jednak przynosi wiele satysfakcji. Jak powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja tych roślin?
Słodkie owoce krzewów malinowych to jeden z najbardziej charakterystycznych smaków dla lata i wczesnej jesieni. Uprawa malin to zatem jeden z najchętniej wybieranych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni przed domem. Krzewy mają jednak spore wymagania, dlatego trzeba sumiennie przygotować się do ich prowadzenia. Dowiedz się, gdzie posadzić maliny i w jaki sposób ich doglądać, aby soczystych owoców było możliwie dużo.
Malina – charakterystyka uprawnej rośliny ogrodowej
Ogródek przed domem jest miejscem, do którego wpuszczamy głównie rośliny ulubione. Jeśli sadzisz kwiaty to takie, które najbardziej Ci się podobają, z kolei rośliny owocujące wybierasz ze względu na ich smak lub właściwości prozdrowotne. Uprawa malin jest niezwykle popularna i w wielu ogrodach znajdują się krzewy malinowe. Zachęcają przede wszystkim smakiem i aromatem owoców, które ukrywają się wśród liści i kolczastych łodyg.
Malina właściwa, nazywana po łacinie Rubus idaeus to bliska kuzynka róży, a także siostra jeżyny. Krzewy osiągają wysokość nawet do 2,5 metra i lubią się intensywnie rozrastać wszerz. Mają ostre piłkowane liście, a białe miododajne kwiaty skierowane są w dół. Owoce występują w wielu kolorach, począwszy od pomarańczowego, aż po ciemnopurpurowy. Jednak niezależnie od kolorystyki są lekko owłosione, a dodatkowo mają słodki orzeźwiający smak.
Dlaczego warto uprawiać maliny w ogrodzie?
Owoce malin cieszą przede wszystkim kubki smakowe, jednak nie jest to ich jedyna zaleta. Owoce zawierają też wiele substancji odżywczych i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. W 100 gramach owoców znajduje się około 50 kalorii, dlatego można potraktować je jako rośliny dietetyczne i stosować w czasie diety do tworzenia niskokalorycznych deserów. Ponadto w owocach znajdują się witaminy z grupy A i C, a także spore ilości witaminy B. Potas, wapń, magnez i żelazo to z kolei minerały, które wzbogacą Twój organizm po spożyciu owoców.
Prowadzenie krzewów malin w ogrodzie ma na celu głównie pozyskanie z nich owoców, jednak nie jest to jedyna jadalna część krzewów. Sporo składników mineralnych, kwasów organicznych i antyoksydantów zawierają liście malin. Ta część rośliny wykorzystywana jest w zielarstwie, jednak jeśli chcesz poprawić funkcje fizjologiczne swojego organizmu, możesz przygotować sobie napary z suszonych lub świeżych liści.
Uprawa malin – jak zapewnić roślinie najlepsze warunki do wzrostu?
Maliny występują w wielu gatunkach, co wynika zarówno z rodzaju ich owoców, jak i okresu owocowania. Pomimo subtelnych różnic, wszystkie maliny mają stosunkowo duże wymagania gruntowe i pielęgnacyjne. Uprawa tych roślin może być wyzwaniem dla początkujących ogrodników, jednak poznając kilka założeń, będziesz w stanie szybko uzyskać obfite plony.
Przygotowanie stanowiska dla sadzonek
Plantacja malin powinna znaleźć się w miejscu słonecznym i ciepłym, gdzie grunt jest przewiewny. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że system korzeniowy zaatakują szkodniki i choroby. Gleba powinna być próchnicza i żyzna, a lekko kwaśny odczyn nie powinien przekraczać granicy pH pomiędzy 6,5 a 5,5. Maliny lubią podłoża wilgotne, jednak nieprzemakające czy zalewane, co może doprowadzić do gnicia korzeni. Z kolei zbyt suchy i piaszczysty grunt także im nie służy.
Gdzie i kiedy sadzić maliny?
Różnice pomiędzy gatunkami malin sprawiają, że okres ich sadzenia także jest zróżnicowany. Maliny mogą być wprowadzane do gruntu w postaci sadzonek lub kawałków łodyg pochodzących z rozszczepienia. Wysiew z nasion nie zawsze przynosi spodziewany i satysfakcjonujący efekt. Rośliny można sadzić wiosną i jesienią. Wiosenne odmiany wprowadza się do gruntu wczesną wiosną, a jeszcze tego samego lata mogą wydać pierwsze owoce. Z kolei krzew jesienny można sadzić od października do połowy listopada, jednak na pierwsze plony możesz liczyć dopiero wiosną.
Maliny najlepiej sadzić na usypanych wałach ziemi, które wyniosą korzenie powyżej miejsc gromadzenia się wody. Dzięki temu ich układ korzeniowy nie będzie zagrożony nawet po obfitych deszczach. W odległości pół metra od siebie wykop płytkie dołki, do których będziesz mógł wprowadzić sadzonki. Odległość między szpalerami powinna wynosić około 2 metry, co pozwoli też na komfortowe prowadzenie zbiorów. Szpalery malin warto wspomóc za pomocą podpórek lub sznurków, które zapobiegają łamaniu się łodyg.
Jaki pielęgnować rośliny
Krzewy malin wymagają regularnego podlewania, które należy do najważniejszych procesów pielęgnacyjnych tych roślin. Musisz znaleźć balans między przesuszoną gleba, a zbyt wilgotną. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie krzewów z dużą częstotliwością, jednak niewielką ilością wody. W okresie letnim najlepiej podlewać rano i wieczorem, a jeśli planujesz bardziej profesjonalną plantację, zastanów się nad montażem automatycznych systemów nawadniających.
Drugim istotnym elementem pielęgnacji jest nawożenie. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych kwitnącym i owocującym pędom jest gwarancją uzyskania dobrych plonów. Owoce rozwijają się wówczas lepiej, są duże i bardziej odporne na choroby. Zaleca się stosowanie nawozów zawierających sporą ilość azotu w okresie wiosennym, natomiast już w czasie owocowania powinny to być nawozy potasowe i fosforowe. Musisz też dbać o usuwanie chwastów, które mogą zagłuszać roślinę, a dobrym sposobem na ograniczenie ich rozwoju będzie ściółkowanie.
Cięcie malin – najważniejsze informacje
Cięcie pędów malin to kolejny proces pielęgnacyjny. Wymaga on specjalnego omówienia, ponieważ procesy przebiegają nieco inaczej przy różnych odmianach roślin. Maliny jesienne z reguły owocują dwukrotnie w ciągu roku, dlatego pędy owocujące należy ciąć jesienią. Wycina się je na wysokości kilkunastu centymetrów od podłoża. Oczywiście, na tych samych pędach w kolejnym roku także mogą pojawić się owoce, jednak plon będzie mniejszy. Wycinając je, pozostawisz więcej miejsca dla młodych pędów, które owocują bujniej.
Maliny letnie występują powszechnie w odmianach owocujących na pędach dwuletnich, czyli w sposób podobny do jeżyn. Młode kiełkujące łodygi w pierwszym roku osiągają maksymalną długość, jednak owocują dopiero w kolejnym. Tutaj cięcie należy przeprowadzić jesienią na pędach, które zakończyły już owocowanie. Warto wyciąć też najsłabsze łodygi młodych roślin, pozostawiając jedynie kilka najmocniejszych.
Zbiór malin – kiedy i ile razy w roku?
Okres zbioru malin zależy od ich odmiany, ponieważ mogą one owocować od maja, aż do końca września. Maliny owocujące dwukrotnie najczęściej wydają owoce wiosną i pod koniec jesieni. Z kolei te owocujące raz wydają plon w środku lata. Plantacji musisz doglądać co kilka dni i zbierać tylko te najbardziej dorodne owoce.
W uprawie malin największą satysfakcję przynosi zbiór i spożywanie owoców prosto z krzewu. Najlepiej smakują na surowo lub jako dodatek do deserów. Można jednak wykorzystywać je także do przetworów, takich jak dżemy, kompoty, czy nalewki na spirytusie.
Powiązane artykuły:
- Nawożenie malin – jak nawozić maliny? Czy rodzaj gleby ma wpływ na owocowanie rośliny? Jak w praktyce wygląda pielęgnacja malin?
- Oprysk z drożdży na maliny – jak wykonać go samodzielnie? Stwórz własny, naturalny środek ochrony do krzewów owocowych
- Malina – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Nawóz pod jesienne i wiosenne maliny: kiedy i jak nawozić
- Jak ochronić malinę przed chorobami i szkodnikami?