Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Uprawa

    Uprawa agrestu w Polsce – wymagania, rozmnażanie i cięcie krzewu. Jak prowadzić cięcie agrestu i uprawiać tą roślinę?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski6 czerwca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    agrest uprawa

    Agrest jest krzewem owocowym dość często spotykanym w przydomowych ogródkach i ogrodach działkowych. Jego smaczne owoce można jeść w postaci surowej, ale równie dobrze nadają się na dżem. Sprawdź, jak pielęgnować krzew agrestu, aby zbiory były regularne i obfite.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Wymagania i uprawa agrestu oraz pielęgnacja krzewów owocowych
    2 Sadzonki agrestu i sadzenie krzewów – kiedy należy sadzić agrest w ogrodzie, jakie są wymagania agrestu co do gleby i podlewania?
    3 Rozmnażanie agrestu – jak samodzielnie uzyskać sadzonki
    4 Pielęgnacja i cięcie agrestu – jak przycinać agrest na pniu, a jak krzaczasty?
    5 Choroby i szkodniki roślin – mączniak, mszyce, przędziorki

    Niewielkie krzewy owocowe w formie piennej i krzaczastej to must-have na działce. Kilka podstawowych gatunków takich roślin wydaje co roku obfity plon. Agrest w formie krzaczastej lub piennej jest chętnie sadzony w przydomowych ogródkach. Jego wartościowe jagody nadają się do spożycia i są źródłem witamin oraz cennego błonnika roślinnego. Słodki smak i galaretowata konsystencja miąższu sprawiają, że owoce agrestu są ciekawym smakołykiem. Sprawdź, jakie wymagania ma ten krzew.

    Wymagania i uprawa agrestu oraz pielęgnacja krzewów owocowych

    Wymagania i pielęgnacja agrestu (Ribes uva-crispa) są proste nawet dla ogrodnika-amatora. Krzew agrestu lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, a także dobrze znosi minusowe temperatury zimą. Warto zadbać o żyzne podłoże, piaszczysto-gliniaste i zasobne w składniki odżywcze, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0-6,5).

    W pielęgnacji należy pamiętać o nawadnianiu oraz cięciu. Porzeczka agrest dobrze reaguje na nawożenie. Agrest najlepiej owocuje, gdy jest zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Zwłaszcza w przypadku młodych krzewów warto również zadbać o odchwaszczanie.

    Sadzonki agrestu i sadzenie krzewów – kiedy należy sadzić agrest w ogrodzie, jakie są wymagania agrestu co do gleby i podlewania?

    Krzewy agrestu najlepiej rosną na stanowisku osłoniętym od mocnych wiatrów. Unikaj zastoisk mrozowych i obniżonego terenu. Najpierw upewnij się, że ziemia jest oczyszczona z chwastów. Wykopany dół powinien być na tyle głęboki, aby korzenie swobodnie się tam zmieściły. Na spód możesz wysypać ziemię ogrodową zmieszaną z obornikiem lub kompostem. Krzewy należy sadzić w rozstawie 1,5 m x 1,5 m, agrest pienny można sadzić nieco gęściej. Pień sprawia, że rośliny zajmują mniej miejsca, dlatego taki agrest można posadzić bliżej innych roślin.

    Zobacz też:
    MRIRW — czym jest i jak działa?

    Sadzonki agrestu pozyskuje się bezpośrednio z gruntu. Najlepiej sadzić jesienią (od września do początku listopada). Dzięki temu zdążą dobrze się ukorzenić przed przymrozkami. Wiosną rozpoczną wegetację i wypuszczą młode pędy.

    Kolejny odpowiedni termin sadzenia to wczesna wiosna (marzec i kwiecień). Tuż po posadzeniu należy pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu. Dobrze jest ściółkować ziemię wokół rośliny, aby zapobiec rozwojowi chwastów i ograniczyć parowanie wody.

    Rozmnażanie agrestu – jak samodzielnie uzyskać sadzonki

    Tak jak porzeczki, agrest rozmnaża się poprzez sadzonki zdrewniałe. Do zaawansowanych metod rozmnażania agrestu należy kopczykowanie. Prawidłowo wykonuje się to poprzez skrócenie pędów jesienią, a następnie przysypanie rośliny ziemią na wiosnę. Tworzy się w ten sposób kopczyk, który należy powiększać aż do jesieni. Wtedy odkłady powinny być już gotowe i ukorzenione.

    Pielęgnacja i cięcie agrestu – jak przycinać agrest na pniu, a jak krzaczasty?

    Ważne w uprawie agrestu jest cięcie tuż po sadzeniu. Sprzyja rozkrzewianiu, co przekłada się na obfitsze kwitnienie i owocowanie. Jak ciąć agrest? Pierwszy raz należy to zrobić wiosną. Jeśli chcesz prowadzić agrest w formie krzewu, przytnij pędy tak, aby miały one po 3 pąki. Formy pienne trzeba przycinać w połowie długości gałęzi. W kolejnych latach stosuje się cięcie starych pędów, które zbytnio zagęszczają krzew. Luźny kształt korony pomaga zapobiegać niektórym chorobom. Agrest owocuje na pędach dwuletnich, dlatego cięcie dobrze wpływa na plonowanie i dojrzewanie jagód, które następuje w połowie lipca.

    Choroby i szkodniki roślin – mączniak, mszyce, przędziorki

    Zwarty pokrój krzewu agrestu sprzyja infekcjom grzybiczym. Amerykański mączniak agrestu to jedna z typowych chorób. Objawia się mączystym nalotem na liściach i owocach. Aby nie dopuścić do jego rozwoju, należy regularnie ciąć agrest w celu przerzedzenia korony. Szkodnikami są przędziorki i mszyce. Objawów ich obecności należy szukać na blaszce liściowej i pędach. Do zwalczania warto używać preparatów z zachowaniem odpowiednio długiego okresu karencji.

    Zobacz też:
    Cena pszenicy – jak wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek zbóż?

    Zaskocz bliskich i posadź w swoim ogrodzie tradycyjny krzew. Wybierz odmianę agrestu odporną na choroby. Zadbaj o odpowiednią ilość wody, regularne cięcie oraz odchwaszczanie, aby móc co roku rozkoszować się smakiem dojrzałego agrestu jedzonego prosto z krzaczka.

    Powiązane artykuły:

    • Agrest – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
    • Choroby agrestu – jak je rozpoznawać i zwalczać?
    • Choroby agrestu i ich skuteczne zwalczanie
    • Kiedy sadzić winogrona? Terminy, stanowisko, wymagania
    • Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?

    Archiwum: czerwiec 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Lekarski rozmaryn. Uprawa, właściwości i zastosowanie rośliny

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Uprawa pomidorów – jak i kiedy sadzić pomidory? Amatorski siew pomidorów w ogrodzie.

    Jak prowadzić uprawę grochu w ogrodzie? Polecane odmiany (groch zwyczajny, groch pastewny, cukrowy, łuskowy) i uprawa grochu siewnego

    Gryka zwyczajna – siew, uprawa, wymagania

    Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?

    Uprawa marchwi – jak siać i sadzić marchew, aby uzyskać ekologiczny plon prosto z grządki?

    Imbir w warunkach domowych – uprawa imbiru w doniczkach i gruncie

    Erozja gleby – czym jest spowodowana i co można w tej kwestii zrobić, by jej zapobiec?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.