Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Uprawa

    Rukiew wodna – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem jej uprawy?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski26 maja, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    rukiew wodna uprawa

    Rukiew wodna (nasturtium officinale) jest byliną z małymi białymi kwiatami, suchymi owocami i naprzemianległymi liśćmi, które są jadalne. Dodawana na przykład do sałatki, kanapek czy zupy jest świetnym źródłem żelaza, magnezu, cynku, wapnia, manganu oraz wielu witamin na przykład tych z grupy B czy E i K. Roślina ma znaczne właściwości antynowotworowe i odmładzające – poprawia ona kondycję skóry, zatrzymuje proces starzenia się skóry, niweluje przebarwienia, spłyca zmarszczki, a nawet zwęża pory.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Jakie stanowisko powinniśmy zapewnić rukwi wodnej?
    2 Jakiego podłoża wymaga rukiew wodna?
    3 Co zrobić, gdy nie masz w ogrodzie naturalnej sadzawki?
    4 Czy rukiew wodna wymaga specjalnego nawożenia?
    5 Kiedy i jak należy zbierać rukiew wodną?
    6 Rukiew wodna w doniczce – czy da się to zrobić?
    7 Na jakie choroby i przez które szkodniki może cierpieć rukiew wodna?

    Swoim działaniem wpływa także na wspomaganie w pracy układu pokarmowego, a nawet poprawia samopoczucie. Bywa przydatna też w niektórych chorobach nerek czy pęcherza, ma bowiem działanie moczopędne. Warto zatem dowiedzieć się, jak uprawiać i kiedy sadzić rukiew wodną.

    Jakie stanowisko powinniśmy zapewnić rukwi wodnej?

    rukiew wodna uprawa kwiat jadalny

    Tak zwana rzeżucha wodna do kwitnięcia potrzebuje słońca. Należy ja więc postawić na stanowisku słonecznym lub przynajmniej półzacienionym. Znosi ona dość dobrze wysokie temperatury, choć nie należy oczywiście z tym przesadzać. Najważniejsza jest za to stała obecność wody. Rukiew wodna, jak sama nazwa wskazuje, naturalnie rośnie w płytkich wodach różnego rodzaju potoków, stawów czy nawet w rowach. Z tego powodu warto zapewnić jej, w domowej uprawie wolno płynącą wodę. To stworzenia najlepszych warunków może się przydać strumyk bądź sadzawka, jeśli masz je w ogrodzie. Optymalna głębokość wody wynosi 15 centymetrów, a ponadto nie powinna ona przekroczyć 40 centymetrów.

    Jakiego podłoża wymaga rukiew wodna?

    rukiew wodna uprawa sadzawka

    W naturze warzywo rośnie w zwyczajnych stawach, a zatem nie ma zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o glebę. Warto jedynie zadbać o to, by nie było ono zbyt przepuszczalne. Dobrym wyjściem będzie hodowla rośliny w specjalnych koszach, które można wstawić do wody, a w razie potrzeby wyjąć i przestawić w inne miejsce. Ograniczony jest także zbyt dynamiczny wzrost rośliny, dzięki czemu łatwiej jest ją kontrolować. W takim przypadku zacznij od wyłożenia dna kosza specjalną włókniną, która zapewni stałą obecność gleby bez wypłukiwania jej. W sklepie ogrodniczym kupisz do koszy odpowiednio przygotowane sadzonki. Jeśli nie masz naturalnego zbiornika wodnego, możesz też samodzielnie zrobić odpowiednie stanowisko.

    Zobacz też:
    ODR — czym jest i jak działa?

    Co zrobić, gdy nie masz w ogrodzie naturalnej sadzawki?

    Do uprawiania rukwi bez naturalnie występującego akwenu potrzeba sporo pracy. Należy zacząć przede wszystkim od wykopania rowu lub rowów, w zależności od tego, ile roślin chcesz posadzić. Zadbaj o to, by dno lekko spadało i było na odpowiedniej głębokości. Oprócz tego woda powinna mieć umożliwiony przepływ, zatem zadbaj o wykonanie sieci kanałów. Jeśli chodzi o ziemię, to najlepiej sprawdzi się taka lekko piaszczysta i z odczynem mieszczącym się w granicach od 5 do 7 pH. Rośliny wysiewaj wówczas w odstępach wynoszących mniej więcej 15 centymetrów. Alternatywą dla tego rozwiązania może być zastosowanie specjalnego pojemnika z rośliny z jednocentymetrowym zapasem wody.

    Czy rukiew wodna wymaga specjalnego nawożenia?

    rukiew wodna uprawa nawóz

    O podlewanie rukwi nie musisz się martwić, bo stoi ona stale w środowisku wodnym. Jeśli zaś decydujesz się na uprawę w wyżej wspomnianych koszach, to należy wymieniać wodę mniej więcej co tydzień. Jest to istotne z powodu braku tlenu, którego warzywo bardzo potrzebuje w czasie wzrostu. Jeśli chodzi o stosowanie nawozu, to naturalnie bylina rośnie w ubogich w składniki odżywcze miejscach. Nie potrzebuje zatem specjalnej troski i dodatków w postaci nawożenia. Najważniejszą rzeczą jest ochrona przed mrozem, który może zagrozić uprawom.

    Kiedy i jak należy zbierać rukiew wodną?

    rukiew wodna uprawa łodygi

    Rukiew jest rośliną, która kwitnie bardzo długo. Gotowa do zebrania będzie w okresie od września aż do maja. Oznacza to, że jeśli odpowiednio zabezpieczysz pędy, to możesz korzystać ze świeżych warzyw nawet zimą. Pamiętaj jednak o tym, by zrywać tylko pojedyncze pędy, a nie całość, gdyż wówczas roślina się nie odrodzi. Oprócz liści rukwi do jedzenia nadaje się także łodyga, a nawet kwiaty. Ważne jest tylko to, by nie zrywać zbyt młodych roślin. Mają one bowiem nieciekawy, gorzki smak. Oprócz tego należy pamiętać o umyciu zebranych zbiorów. Mimo przebywania cały czas w wodzie na poszczególnych częściach mogą być bowiem bakterie.

    Zobacz też:
    Jak siać i uprawiać rzodkiewkę? Podpowiadamy, na czym polega uprawa i pielęgnacja tego popularnego warzywa

    Rukiew wodna w doniczce – czy da się to zrobić?

    rukiew wodna uprawa doniczki

    Jeśli nie masz obok siebie ogródka, a chcesz uprawiać w domu rukiew, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Warzywo dobrze rośnie bowiem także w doniczkach, dlatego da się ją trzymać w kuchni czy na balkonie. Rośnie ono wówczas bardzo szybko, ponieważ podwaja swój rozmiar w około 2 tygodnie. Wzrost przyspiesza z pewnością obrywanie listków, więc można śmiało spożywać roślinę niemal codziennie. Warto też zaznaczyć, że przez cały tydzień po zerwaniu potrafi utrzymać świeżość, jeśli jest trzymana w lodówce w wilgotnym opakowaniu, na przykład zwilżonej ściereczce.

    Na jakie choroby i przez które szkodniki może cierpieć rukiew wodna?

    rukiew wodna uprawa szkodnik

    Dużym uprzykrzeniem wielu hodowców bylin i roślin z rodziny kapustowatych są ślimaki zajadające zbiory. Pozostawiają one brzydkie dziury w liściach, a czasami uszkadzają także łodygi. Innym szkodnikiem są mszyce, które żerują na wystających ponad powierzchnię wody liściach. W miejscach, gdzie rukiew rośnie dziko, zjadają ją też kaczki, choć o to nie musisz obawiać się w domu (chyba że hodujesz te ptaki). Jeśli chodzi o choroby, to warzywo bywa atakowane przez grzyba mącznika rzekomego. Oprócz tego dużym zagrożeniem będzie niedotleniona, czyli niezmieniana woda, a także za duże przesuszenie gleby. Może to doprowadzić nawet do obumarcia korzeni.

    Rukiew wodna to jedna z najzdrowszych roślin, bogata w różne wartości odżywcze. Wart zainwestować w jej uprawę tego źródła witamin i minerałów, ponieważ jest ona stosunkowo łatwa i z pewnością się opłaci.



    Powiązane artykuły:
    • Uprawa pora – jakie warunki są niezbędne? Wszystko, co warto wiedzieć o tym warzywie
    • Jak powinna wyglądać uprawa żurawiny wielkoowocowej? Warunki, nawożenie i sadzenie żurawiny
    • Jak powinna wyglądać uprawa bakłażana? Podstawowe informacje na temat warzywa
    • Jak powinna wyglądać uprawa dyni w ogrodzie? Podajemy sprawdzone sposoby i porady
    • Rośliny do oczek wodnych – jak je dobrać i zadbać o piękny wygląd ogrodu
    Zobacz też:
    Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?
    Archiwum: maj 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Lekarski rozmaryn. Uprawa, właściwości i zastosowanie rośliny

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Uprawa pomidorów – jak i kiedy sadzić pomidory? Amatorski siew pomidorów w ogrodzie.

    Jak prowadzić uprawę grochu w ogrodzie? Polecane odmiany (groch zwyczajny, groch pastewny, cukrowy, łuskowy) i uprawa grochu siewnego

    Gryka zwyczajna – siew, uprawa, wymagania

    Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?

    Uprawa marchwi – jak siać i sadzić marchew, aby uzyskać ekologiczny plon prosto z grządki?

    Imbir w warunkach domowych – uprawa imbiru w doniczkach i gruncie

    Erozja gleby – czym jest spowodowana i co można w tej kwestii zrobić, by jej zapobiec?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.