Na początku warto zaznaczyć, dlaczego uprawa żurawiny jest warta uwagi. Krzew rodzi dosyć kwaśne owoce o licznych właściwościach leczniczych i prozdrowotnych, więc warto je regularnie spożywać. Najbardziej znane jest działanie lecznicze w infekcjach dróg moczowych, ponieważ owoce pomagają szybciej wypłukiwać bakterie z pęcherza. Podobne działanie żurawina wykazuje w profilaktyce wrzodów żołądka. Innym zastosowaniem jest zmniejszanie ryzyka wielu chorób, szczególnie tych dotyczących dziąseł oraz układu krwionośnego.
Owoce żurawiny redukują również negatywne skutki wylewów, zakrzepów i złego cholesterolu. Skoro wiesz już, dlaczego warto hodować krzewinę, przejdźmy do tego, jak powinna wyglądać uprawa żurawiny.
Jakie stanowiska powinna mieć plantacja żurawiny?
Naturalnie żurawina, czyli krzew z rodziny wrzosowatych, rośnie w lasach, szczególnie na terenach bagiennych. Oczywiście w domowym ogródku trudno jest dokładnie odtworzyć tak skomplikowany i różnorodny ekosystem, jednak mimo to warto spróbować stworzyć chociaż namiastkę. Żurawina pozbawiona odpowiednich warunków staje się bowiem mniej odporna na choroby, a także znacznie gorzej owocuje. Może się wydawać, że przez bytowanie w lesie najbardziej lubi ona przestrzenie zacienione, ale jest wręcz przeciwnie. Krzewina najlepiej radzi sobie bowiem wtedy, gdy ma zapewnione dużo światła słonecznego. W zbyt dużym cieniu nie będzie ona owocować i sadzonka zwyczajnie się zmarnuje.
Podłoże, którego wymaga uprawa żurawiny
Jeśli chodzi o glebę, to żurawina potrzebuje bardzo konkretnych warunków. Przede wszystkim ziemia musi być żyzna i bogata w próchnicę, która zapewni jej właściwy rozwój. Ponadto warto zadbać o przepuszczalność podłoża, gdyż jest to istotne ze względu na rozwój systemu korzeniowego. Jeśli chodzi o rodzaj ziemi, to najlepiej żurawina radzi sobie na trocinach, torfie i piasku, aczkolwiek trzeba wówczas uważać na odpowiednią zawartość składników mineralnych. Właściwe ilości można zapewnić dzięki specjalnym nawozom, o których wspominamy w dalszej części artykułu.
Jak powinno wyglądać sadzenie żurawiny?
Żurawina może być wysiewana z nasion, jednak należy wówczas pamiętać o tym, że owoce będą mniejsze, rzadsze, a także charakteryzować się gorszym smakiem. Z tego powodu najczęściej prowadzi się hodowlę poprzez sadzenie gotowych sadzonek, które można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Rośliny są dostępne w sprzedaży w pojemnikach lub balotach i lepiej zdecydować się na pierwszą opcję. Krzewiny z takiego źródła zazwyczaj przyjmują się lepiej, a potem także wydajnie kwitną. Same sadzonki powinno się posadzić bardzo ostrożnie i najlepiej na tej samej głębokości, w której znajdowały się wcześniej. Poszczególne krzaki powinny znaleźć się w odległości 20 centymetrów od siebie.
Odpowiednie nawadnianie żurawiny – ile wody wymaga krzewinka?
Specyfiką krzewów żurawiny jest to, że nie lubią one i słabo znoszą skrajności. Nie tolerują suszy, ale z drugiej strony przelanie też nie jest czymś, co im służy. Wymagają jednak bieżącego i dość częstego nawadniana – krzewinki mające zapewnione takie warunki rodzą najładniejsze owoce. Dość duże wymagania żurawina ma także w stosunku do samej wody. Najlepiej jest zbierać deszczówkę i w ten sposób podlewać rośliny, aczkolwiek niestety nie zawsze da się zebrać potrzebą ilość wody. Należy wówczas dodać nieco środka zakwaszającego do zwykłej kranówki. Jest to istotne, ponieważ brak odpowiedniego pH przyczynia się do zasychania rośliny.
Czy żurawina wymaga specjalnego nawożenia?
Jak widzisz, żurawina jest wymagającym gatunkiem rośliny, zatem można się domyślić, że ma równie duże kryteria akceptacji nawozów. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie zakup mineralnych preparatów chemicznych przystosowanych specjalnie do borówek bądź żurawiny. Mają one specjalnie skomponowany skład, który kompleksowo dba o roślinę. Zapewnia on bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które nie zawsze roślina ma szansę pobrać z gleby. Wzmaga to owocowanie i wzmacnia całą krzewinkę. Oprócz tego nawozy dbają o utrzymanie odpowiedniego odczynu gleby, dzięki czemu żurawina nie będzie przesuszona.
Inne konieczne zabiegi pielęgnacyjne dla żurawiny
Oprócz wszystkich powyższych kwestii żurawina ma jeszcze kilka wymagań pielęgnacyjnych, które trzeba spełnić do jej prawidłowego rozwoju i obfitego owocowania. To, o czym należy pamiętać to:
- usuwanie zbędnych i płożących pędów – krzewiny owocują dość bujnie i rozwijają się w górę oraz na boki. Dopóki pędy owocują, można je zostawić, chyba że rozrastają się w sposób niekontrolowany. Jeśli jednak na gałęziach nie widać już owoców, to należy od razu je obcinać. Daje to bowiem szansę na wyrośnięcie nowych pędów, a co za tym idzie większe owocowanie i większą ilość pąków kwiatowych;
- ochrona przed zimnem – większość gatunków żurawiny cechuje się mrozoodpornością i jest zimozielona. Mimo to warto zastosować osłony przed zimnem, zwłaszcza największymi przymrozkami. Zima nie jest jednak największym zagrożeniem. Dużo groźniejsze są bowiem niskie temperatury wczesną wiosną, które mogą uszkodzić młode pędy;
- wykluczenie konkurencji – żurawina słabo znosi różnego rodzaju konkurencję. Z tego powodu niezwykle istotne jest regularne odchwaszczanie. Chwasty nie tylko nie wyglądają estetycznie, lecz także zabierają roślinom cenne miejsce i wartości odżywcze z gleby. Oprócz tego należy usuwać gałązki, które kładą się na ziemi. Jeśli się one ukorzenią, mogą same sobie ograniczać rozwój.
Żurawina to wymagający w uprawie krzak, lecz efekty jego hodowli są bardzo satysfakcjonujące. Jeśli masz zatem nieco miejsca, to warto rozważyć zakup kilku sadzonek, aby robić domową żurawią konfiturę.
Powiązane artykuły:
- Żurawina – dlaczego jest cennym składnikiem diety?
- Aronia – sadzenie, cięcie, dojrzewanie, uprawa i pielęgnacja
- Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
- Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?
- Uprawa derenia jadalnego (Cornus mas) w ogrodzie – sadzenie i dbanie o krzew