Bakłażan to ciepłolubne warzywo, które warto włączyć do swojej diety ze względu na wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Zawiera ono m.in. witaminy A, C, E i K oraz wiele minerałów takich jak żelazo, fosfor, wapń czy magnez. Jest również wartościowy ze względu na dużą zawartość błonnika, który korzystnie wpływa na pracę jelit. Bakłażan ma też szereg właściwości korzystnych dla organizmu, czyli na przykład działanie detoksykacyjne, antynowotworowe i obniżające poziom tzw. złego cholesterolu. Powinny go też spożywać chorzy na miażdżycę i cukrzycę. Ze względu na bardzo niską kaloryczność sprawdza się także w dietach. Przekonaliśmy Cię do uprawy oberżyny? Dowiedz się, jak prawidłowo to robić!
Jakie są odmiany psianki podłużnej?
Oberżyna jest kojarzona z podłużnym kształtem, ciemnofioletową, prawie czarną skórką i bardzo jasnym, niemal białym miąższem. Nie jest to jednak jedyna odmiana tej rośliny. Warto poznać też inne ciekawe podgatunki, z których najciekawsze to:
- Rodo – nazwa kojarząca się z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych jest też odmianą popularnego warzywa. Co ciekawe jest to rodzaj pochodzący z naszego kraju, a charakteryzuje się ona charakterystycznym dla bakłażana kształtem i kolorem. Wyróżniającym elementem jest brak typowej goryczy w smaku oraz duża odporność na choroby;
- White Egg – angielska nazwa oznaczająca „białe jajko” sugeruje wyraźnie wygląd warzywa. Ma ono bowiem około 25 cm długości, owalny kształt przypominający jajko i białą skórkę wraz z miąższem. Oprócz walorów estetycznych warzywo jest też wyjątkowo smaczne. Podobna do nich jest odmiana Golden Egg, która posiada jednak żółtawą skórkę w późnej fazie dojrzewania;
- Tsakoniki – oprócz charakterystycznego smaku i bardzo miękkiego wnętrza, warzywo cechuje się też najbardziej oryginalnym wyglądem. Skórka jest bowiem ciemnofioletowa, ale przy tym pokrywają ją nieregularne białe pręgi. Sprawiają one, że rodzaj ten sprawdza się także jako ozdoba.
Jakiego podłoża wymaga uprawa oberżyny?
Uprawę każdej rośliny powinno się zacząć od przygotowania gruntu, ponieważ jest to podstawą do prawidłowego rozwoju. W przypadku bakłażana należy pamiętać o tym, by było ono żyzne i składało się ono z odkwaszonego torfu z dodatkiem perlitu ogrodniczego. Warto też wzbogacić całość końskim obornikiem, który zapewni roślinom dostęp do wszystkich potrzebnych substancji organicznych, których oberżyna potrzebuje bardzo wiele. Oprócz tego naturalny dodatek zapewni warzywom ciepło, którego one potrzebują. Z tego powodu wiele osób hoduje gruszkę miłosną w szklarniach, a nie na zewnątrz.
Sadzenie bakłażana – jak się do tego przygotować?
Zanim zabierzesz się do wysypywania nasion, zadbaj o to, by odpowiednio je przygotować. Powinny one być ogrzane do temperatury około 20 stopni Celsjusza, a także posadzone w osobnych doniczkach celulozowych. Po wysiewaniu w sposób punktowy pamiętaj o tym, by przykryć wszystkie donice agrotkaniną, która pomoże utrzymać prawidłową wilgotność, cyrkulację powietrza, a także najkorzystniejszą temperaturę. Cały proces przeprowadza się zazwyczaj na przełomie lutego i marca.
Kiedy i jak można przesadzić oberżynę do gruntu?
Po tym, jak warzywo będzie kwitnąć i wypuści przynajmniej 4 liście, można je przesadzić do gleby. Ważnym kryterium jest również odpowiednia temperatura gruntu – powinien on mieć minimum 15 stopni Celsjusza, co dzieje się zazwyczaj pod koniec maja lub na początku czerwca. Zadbaj też o właściwe przygotowanie ziemi, czyli zaopatrzenie jej w próchnicę. Samo stanowisko musi zaś być słoneczne i osłonięte od wiatru. W przypadku niesprzyjające pogody, czyli silnego deszczu i niskich temperatur, osłoń rośliny foliowym opakowaniem. Sama rozsada powinno mieć miejsce na terenach o wymiarach 50 x 50 centymetrów.
Dalsza uprawa bakłażana – o czym należy pamiętać?
Jeśli chcesz zapewnić sobie duże plony, 2 tygodnie po rozsadzeniu zastosuj organiczne nawożenie. Pamiętaj też o tym, by wyłamywać pędy boczne, które mogą ograniczać rozwój owoców rośliny. Nie musisz za to stosować palików, nawet jeśli bakłażan będzie obficie owocował. Zbiorów możesz spodziewać się około 3 miesiące po przesadzeniu, czyli zazwyczaj około połowy sierpnia. Sygnałem do rozpoczęcia zrywania jest wygląd owoców – powinny one mieć nasycony kolor oraz błyszczącą, jędrną skórkę (matowa jest znakiem, że warzywa z długo rosły). Jeden krzak rodzi zazwyczaj 4 oberżyny.
Przed jakimi szkodnikami i chorobami powinno się chronić warzywo?
Oberżyna jest niestety rośliną podatną na różnego rodzaju uszkodzenia. Często atakują ją robaki, takie jak mszyce brzoskwiniowe, przędziorki chmielowce i szklarniowce czy mączniki szklarniowe. Można się przed nimi uchronić, stosując różnego rodzaju środki do zwalczania szkodników. Oprócz tego bakłażan jest dość podatny na choroby. Atakuje go na przykład szara pleśń oraz zgnilizna twardzikowa. Można uniknąć tego typu problemów, dbając o brak przemarznięcia i przemoknięcia, usuwanie zalegających resztek, a także regularne wietrzenie.
Bakłażan to bardzo smaczne warzywo, choć wymaga określonych warunków i szczególnej troski. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi nie masz już wątpliwości co do jego uprawy.
Powiązane artykuły:
- Jak powinna wyglądać uprawa dyni w ogrodzie? Podajemy sprawdzone sposoby i porady
- Bakłażan uprawa w szklarni – wskazówki i porady
- Karczoch – wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
- Uprawa pora – jakie warunki są niezbędne? Wszystko, co warto wiedzieć o tym warzywie
- Rzodkiewka – najważniejsze informacje o warzywie