Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Porady

    Jak odstraszyć dziki — najlepsze porady

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski3 marca, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    jak odstraszać dziki

    Jak odstraszyć dziki — na to pytanie odpowiedzi szuka wiele osób. Zwierzęta te na działkach, czy polach uprawnych potrafią wyrządzić niemałe szkody. Jeśli szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się szkodników, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Jak odstraszyć dziki — czego nie robić?
    2 Jak odstraszyć dziki — domowe sposoby
    3 Zasady zachowania się przy dziku

    Dzik pojawiający się w przydomowym ogródku lub na ukochanej uprawie pomidorów za domem, może wywołać w nas skrajne emocje. Każdy rolnik, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy na polu, wie, że zwierzyna ta potrafi przyczynić się do pojawienia się dużych szkód np. w rzepaku, czy też kukurydzy. Dziki są wszystkożerne i mogą jeść zarówno nasiona, warzywa, orzechy, jak i padlinę, drobne gryzonie, jaja, a także pisklęta.

    Jak informuje nas popularny wierszyk dla dzieci, dzik jest dziki, co zawiera w sobie wiele prawdy. Bezpośrednia interakcja z dzikiem to zawsze zły pomysł, zwłaszcza gdy towarzyszą mu młode. Jak zatem odstraszyć dziki? Jak zrobić to w sposób humanitarny, a przede wszystkim bezpieczny?

    Jak odstraszyć dziki — czego nie robić?

    Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 200 tys. dzików. Populacja tych zwierząt jednak z roku na rok jest coraz mniej liczna. Zdecydowana większość z nich żyje na terenach leśnych, jednakże, ze względu na zjawisko budowania osiedli mieszkaniowych na obszarach zielonych, dziki stopniowo pojawiają się także w miastach. Te dzikie zwierzęta poszukują łatwego pożywienia, którego na próżno szukać w ich środowisku naturalnym. Poruszają się wówczas stadami, wzbudzając niemałą sensację.

    Warto jednak pamiętać o tym, że widząc na ulicy dzika (lub całe stado), mamy do czynienia ze zwierzętami dziki. Ich zachowanie może być nieprzewidywalne, a zatem stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Stado dzików może staranować także zaparkowane pojazdy. Dziki nie lubią gwałtownych ruchów. W związku z tym, zaleca się zachowanie spokoju i rozsądku. Nie wolno także krzyczeć. Sprowokowane zwierzę może zaatakować. Jeżeli zauważymy dzika na spacerze, najlepiej jest zastygnąć bez ruchu i czekać, aż dzik odejdzie.

    Zobacz też:
    Hodowla jak rosną roślin za bajeczne kwiaty domowe

    Co zatem odstrasza dziki? Jakie są sprawdzone sposoby? Czy petarda lub inny sygnał hukowy to zawsze dobry patent na pozbycie się tych zwierząt?

    Jak odstraszyć dziki — domowe sposoby

    Jak skutecznie odstraszyć dziki? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Tym, czego nie lubią te ssaki jest zapach ludzkiego potu. Rozrzucenie przesiąkniętej potem odzieży w okolicy ogródka lub sadu powinno skutecznie odstraszyć ciekawskie zwierzęta. Ponadto, dziki odstraszają także promienie słoneczne.

    Dzik boi się gwałtownych i głośnych hałasów. Taki głośny odstraszacz nie zawsze jednak jest dobrym pomysłem, ponieważ będzie on dla zwierzaka sygnałem do ataku. Jeśli w pobliżu znajdzie się jakiś człowiek, czy zwierzę, sytuacja ta może skończyć się tragicznie. Użycie petard lub innych produktów wybuchowych nie do końca jest dobrym pomysłem. Powstający hałas może spowodować duży stres nie tylko u okolicznych zwierząt domowych, ale także ludzi (szczególnie, gdy mieszka się w sąsiedztwie domów jednorodzinnych lub bloków).

    Do skutecznych sposobów na odstraszenie dzików zalicza się:

    • puszki – umieszczone na palikach (a nawet zwykłym ogrodzeniu) w niewielkich odstępach pod wpływem wiatru będą wydawały dźwięki, które mogą okazać się pomocne w odstraszaniu dzikiej zwierzyny,
    • siatka – chroniąca przydomowe ogródki, sady itp. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie nieco bardziej kosztowne, jednak skuteczne,
    • stare płyty – zawieszone na linach odbijają promieniowanie słoneczne i oślepiają dziką zwierzynę, także wilki i sarny,
    • zapach ludzkich włosów – chociaż wydaje się to dziwne, zapach człowieka bardzo długo utrzymuje się na włosach. Po ich ścięciu można włożyć je do pończochy i zawiesić w okolicy upraw warzyw i owoców,
    • specjalistyczne urządzenia – emitują one ultradźwięki, słyszalne jedynie przez zwierzęta. Ich częstotliwość najczęściej mieści się w zakresie od 15 kHz do 50kHz. Dźwięki te są dla dzików wyjątkowo nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort. W związku z tym, zwierze decyduje się na opuszczenie terenu, na którym repelenty są umieszczone,
    • solarne lampy LED – w swojej konstrukcji są bardzo zbliżone do urządzeń emitujących fale ultradźwiękowe. Różnica polega na tym, że zamiast fal akustycznych emitują one promieniowanie świetlne. Jest to jedna z najbardziej ekologicznych metod, ponieważ nie wyrządza żadnych szkód innym zwierzętom i środowisku naturalnemu.
    Zobacz też:
    Jaki nawóz pod maliny jesienne na wiosnę

    Zasady zachowania się przy dziku

    Co robić, gdy spotka się dzika oko w oko? Oto kilka najważniejszych zasad:

    1. Zachowaj spokój – dzik może odczytać emocje człowieka. Im większa panika, tym gorzej. Postaraj się nie uciekać, nie krzyczeć i nie wymachiwać rękami. Dzik może odebrać to jako próbę ataku, więc istnieje ryzyko, że zaatakuje pierwszy. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy na twojej drodze staje locha z młodymi.
    2. Spokojnie zejdź z drogi zwierzęciu – jeśli jest to możliwe, spokojnym krokiem wybierz inną drogę. W żadnym wypadku nie idź prosto na zwierzę. Postaraj się, aby wykonać to najciszej jak się da, bez emitowania nadmiernego hałasu.
    3. Jeśli dzik Cie goni to postaraj się gwałtownie skręcać. Zwierzęta te ze względu na swoje rozmiary są mało zwrotne, dlatego robiąc częste uniki, zwiększasz swoją przewagę.
    4. Wdrap się na coś wysokiego – w przypadku, gdy nie ma innej możliwość wejdź na coś wysokiego np. wysokie gałęzie drzew. Dzik z pewnością nie wejdzie tam za tobą.

    Pamiętaj, że dzik nigdy nie zaatakuje, jeśli nie będzie czuł się zagrożony. Jeśli spotkasz dzika na spacerze z psem, skróć smycz pupila do minimum, aby uniknąć bezpośredniej konfrontacji obu zwierząt.

    Dziki niszczą pola uprawne, dewastują ogródki działkowe i w kilka minut potrafią całkowicie zniszczyć dany teren. Skuteczne sposoby na dziki uwzględniają zastosowanie m.in. przepoconej odzieży, specjalistycznych lamp emitujących promieniowanie, hałasujących puszek, czy odblaskowych płyt CD. Spotykając dzika należy jednak pamiętać, że zachowanie tego zwierzęcia bazuje na pierwotnych instynktach, dlatego też nie można płoszyć go w sposób gwałtowny, ponieważ może być to dla niego sygnał do ataku.

    Powiązane artykuły:

    • Hodowla dzików: jak zacząć i prowadzić własną hodowlę
    • Afrykański pomór świń. Co to za choroba? Skąd się wzięła? Jak zapobiegać ASF w Polsce?
    • Dzika róża – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
    • Pryszczyca bydła — groźna choroba wirusowa
    • Hodowla jeleni – jak wygląda jej prowadzenie?
    Zobacz też:
    Jaki nawóz na pszenżyto ozime wiosną - poradnik nawożenia

    Archiwum: marzec 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Jak dbać o choinkę, by zachowała świeżość przez całe święta?

    Placki z dyni – tradycyjne przepisy prosto z polskiej wsi

    Praca w gospodarstwie a zwolnienie lekarskie – czy można?

    Suszenie grzybów w piekarniku – jak zrobić to skutecznie i szybko

    Zdrowe zęby – jak zaoszczędzić na dentyście i uniknąć bólu?

    Jak ustawić siewnik poznaniak do optymalnego siewu owsa

    Stół wiejski – jak może wzbogacić menu na wesele z roślin uprawnych?

    Jak sprzedać grzyby? praktyczny poradnik dla każdego grzybiarza

    Młody rolnik 2025. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.