Niektóre szkodniki żerują nie tylko na roślinach ozdobnych, warzywach i owocach, ale zwyczajnie na trawnikach. Mowa o larwach chrząszczy majowych. Jaki oprysk na pędraki wybrać? Czym powinien się wyróżniać? Sprawdź!
Oprysk na pędraki w trawniku jest jedną z najskuteczniejszych form walki nie tylko z nimi, ale również innymi larwami owadów. Wszystkie te szkodniki mogą całkowicie zniszczyć wygląd trawnika, ale czasem również zwierzęta, które je zwalczają, robią porównywalne szkody. Sprawdź, w jaki sposób walczyć z pędrakami.
Pędraki – charakterystyka
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pędraki, w przeciwieństwie do innych ogrodowych szkodników, żyją w swoim stadium larwalnym nawet przez cztery lata. Dopiero po tym czasie wychodzą z gleby i przepoczwarzają się w chrząszcze, zwane również chrabąszczami majowymi.
Pędraki mogą mieć od kilku milimetrów do nawet 6 cm. Zazwyczaj są biało-żółte, a ich ciało jest wygięte w kształt litery C. To nie przeszkadza im żerować na korzeniach roślin i traw. Dlaczego trawnik jest szczególnie narażony na atak pędraków? Bo trawa ukorzenia się płytko, więc owady te są w stanie szybko ją zniszczyć. Objawami ich żerowania są zwykle brązowe połacie roślin. Jednocześnie może pojawić się rozkopana ziemia, co jest efektem żerowania jeży, kretów i ptaków na pędrakach.
Oprysk na pędraki jest o tyle ważny, że larwy te mają bardzo długi okres rozwoju. W efekcie, jeśli nie przeprowadzisz oprysku w odpowiednim momencie, owady mogą całkowicie zniszczyć twój ogród. Podobne efekty żerowania pojawiają się przy inwazji drutowców i opuchlaków.
Gdzie najczęściej występują pędraki?
Zanim wykonasz oprysk na pędraki, musisz wiedzieć, że ich inwazji da się zapobiegać przynajmniej częściowo. Możliwe jest także ocenienie, czy w danym miejscu ogród zagrożony jest inwazją larw. Jak tego dokonać? Warto wiedzieć, gdzie pędraki pojawiają się szczególnie często. Są to:
- miejsca położone blisko zadrzewionych terenów, zwłaszcza lasów i parków;
- miejsca zaniedbane, zwłaszcza takie, gdzie ziemia nie jest spulchniana dostatecznie często;
- miejsca, gdzie gleba ma kwaśny odczyn;
- miejsca, w których prowadzi się uprawy bez płodozmianu, zwłaszcza z użyciem roślin bobowatych i kapustowatych, jak groch czy gorczyca;
- miejsca, w których zaniedbany został oprysk na pędraki.
Jak rozpoznać obecność pędraków?
Pędraki chrabąszcza majowego zazwyczaj nie są widoczne bez przekopania ziemi, ale mało kto decyduje się na to na trawniku. Jak więc ocenić, czy żerują one na korzeniach trawy? Jeśli widzisz, że przyjmuje ona brunatny kolor, oznacza to, że jej system korzeniowy został uszkodzony. Za zamieranie roślin prawdopodobnie odpowiedzialne są właśnie bytujące w glebie pędraki. Pamiętaj, że pędraki to larwy, dlatego są żarłoczne, a w efekcie powodują znaczne szkody.
Oprysk na pędraki – co warto wiedzieć?
Istnieje kilka metod zwalczania pędraków zarówno z pomocą preparatów doglebowych, jak i stosowanych na liście, czyli w formie oprysku. W pierwszym przypadku wystarczy podlać trawnik albo rośliny, bo częściej wersję doglebową preparatów na pędraki stosuje się w przypadku np. opuchlaków, które atakują drzewa i krzewy. Jeśli zauważasz objawy żerowania pędraków na murawie, czyli jej więdnięcie, lepiej zastosować preparaty w formie oprysków na pędraki.
Pędraki i nicienie – naturalni wrogowie
Oprysk na pędraki można wykonać z pomocą preparatu zawierającego nicienie. Jest to wersja ekologiczna preparatu, bo pożyteczne nicienie nie szkodzą w żaden sposób ani roślinom, ani innym owadom, ani tym bardziej człowiekowi czy zwierzętom domowym. Jedynym ograniczeniem w przypadku tego rodzaju metod zwalczania pędraków jest to, że należy utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Warunki mikrobiologiczne sa bardzo ważne dla rozwoju populacji.
Jak działają nicienie w oprysku na pędraki? Wnikają w ciało owadów i na nich pasożytują. W efekcie prowadzą do ich śmierci. Martwe, zasuszone larwy i dorosłe osobniki można znaleźć na trawniku, choć często są zjadane przez ptaki. Do twojej dyspozycji są skuteczne preparaty, które różnią się terminami stosowania czy warunkami, które są niezbędne dla utrzymania ich działania.
Pożyteczne bakterie – preparaty mikrobiologiczne
Kolejną ciekawostką jest stosowanie preparatów, które zawierają korzystne dla roślin ogrodowych bakterie. Takie preparaty w formie oprysku na pędraki eliminują zarówno je, jak i nicienie glebowe, które nadmiernie się rozmnożyły. W efekcie nie tylko szkodniki są usunięte, ale również ogród lepiej funkcjonuje.
Grzyby na pędraki
Następną formą oprysku na pędraki są preparaty z pożytecznymi grzybami. Tego rodzaju środki działają podobnie jak te wyżej. Warto stosować je w sprzyjających warunkach, pamiętając, że chlorowana woda zabija wszystkie korzystne organizmy zawarte w tego rodzaju środkach. Dzięki bakteriom szkodniki glebowe nie mają szansy na rozwój, składanie jaj i przeobrażanie w dalsze formy.
Nawozy organiczne a pędraki
Wiele osób zapomina o tym, jak korzystny wpływ na glebę mają nie tylko mikrobiologiczne preparaty specjalnie przeznaczone do zwalczania tych najbardziej powszechnych szkodników, ale i odpowiednie warunki podłoża. Z tego powodu kluczowe jest przeprowadzenie oprysku na pędraki w formie nawożenia terenu. Pamiętaj, że nie można stworzyć zbyt kwasowego środowiska, bo jest ono korzystne dla rozwoju i wzrostu larw. Optymalne, uśrednione warunki zapewniają najlepsze efekty.
Zwierzęta z rozwój pędraków
Opryski na pędraki to tylko jedno z rozwiązań. Dlaczego nie warto stosować od razu prepartów chemicznych, które nie tylko zwalczą szkodniki, ale również zabiją organizmy, które się nimi żywią? Wiele zwierząt w ogrodzie ma pozytywny wpływ na kondycję roślin. Przykładowo jeże świetnie radzą sobie z wieloma owadami, zjadają pędraki, ale również nagie ślimaki, które mogą być prawdziwą plagą. Zastosowanie oprysków chemicznych prawdopodobnie sprawi, że jeże będą chorować i mogą umrzeć. Z tego powodu, zamiast inwestować w chemiczny oprysk na pędraki, podejmij działania związane z techniką upraw.
Nie chcesz, aby w twoim trawniku dochodziło do rozwoju larw, które żywią się korzeniami? W takim przypadku regularnie dbaj o przeprowadzanie wertykulacji i aeracji. Te dwa zabiegi połączone z przerywaniem darni i wygrabieniem terenu po koszeniu pomogą pozbyć się kryjówek i naruszą strukturę ziemi. To sprzyja rozwojowi murawy, a także tworzy niekorzystne środowisko dla samych pędraków. Mogą one np. wychodzić z ziemi i być zjadane przez ptaki i gryzonie. Nie zaniedbuj też żadnych miejsc w ogrodzie. Pamiętaj, że będą one doskonałym miejscem do rozwoju larw rozmaitych chrząszczy.
Oprysk na pędraki nie zawsze oznacza konieczność stosowania środków ochrony roślin. Larwy chrząszczy żyją w glebie, a chemiczne zwalczanie szkodników może prowadzić do kolejnych problemów, np. zatruć zwierząt domowych. Korzystaj przede wszystkim z naturalnych metod zwalczania pędraków, a także zadbaj o wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, które ograniczą występowanie tych szkodników.
Powiązane artykuły:
- Pędraki – co to takiego? Jak z nimi walczyć? Czy są groźne dla człowieka?
- Opuchlak – czym jest i jak go zwalczać?
- Oprysk na bukszpan i ćmę bukszpanową
- Oprysk na robaki w ziemi – niezbędna pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
- Oprysk na owocówkę – skuteczna walka z szkodnikiem