Nowoczesne sadownictwo, rolnictwo i ogrodnictwo wymaga prowadzenia regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych. Oprysk na dwuliścienne jest jedną z koniecznych metod agrotechnicznych, których celem jest zwalczanie chwastów. Zastanawiasz się czym, jak i kiedy przeprowadzić oprysk? Jeśli tak, to czytaj dalej.
Rośliny dwuliścienne stanowią zdecydowaną większość okazów flory. Zalicza się do nich m.in. popularne warzywa, takie jak ziemniaki, pomidory, a także powszechnie występujące zioła, w tym mięta, tymianek oraz melisa. Niestety to także najpopularniejsze chwasty. Szkodniki upraw przyczynić się do znacznego obniżenia wielkości plonu, co przynosi duże stary ekonomiczne. W związku z tym, oprysk na dwuliścienne stosowany doglebowo, może okazać się warunkiem koniecznym fizjologicznego wzrostu roślin.
Oprysk na dwuliścienne — który środek najlepszy?
Zanim wybierze się odpowiedni środek na opryski, warto zastanowić się z jaką rośliną ma się do czynienia. Od tego uzależniony jest rodzaj substancji czynnej, a także sposób podawania oprysku. Na rynku znaleźć można opryski na dwuliścienne do stosowania zarówno doglebowo, jak i bezpośrednio na liście. Te pierwsze działają zarówno na siewki chwastów, jak i na nasiona. Te drugie stosuje się głównie na powierzchnię liści. Czym jeszcze różnią się oba preparaty?
Opryski na dwuliścienne — doglebowe
Opryski stosowane doglebowo można wykorzystać przed i po wysiewie rośliny dwuliściennej. Aby wykazał się on najlepszą skutecznością, należy przeprowadzić go w odpowiednich warunkach atmosferycznych, przede wszystkim w lekko wilgotny, ale ciepły dzień. Idealną porą jest jesień i wczesna wiosna. Zbyt intensywne opady deszczu, mogą spowodować zmycie oprysku z gleby, co czyni zabieg bezcelowym. Z kolei zbyt wysoka temperatura powietrza będzie powodowała zaburzenie transportu czynnego substancji aktywnej oprysku do korzeni rośliny.
Opryski na dwuliścienne — na liście
Opryski na dwuliścienne stosowane bezpośrednio na liście nie muszą być wykorzystywane w aż tak restrykcyjnych oknach pogodowych. Nie mniej jednak lepiej nie wykonywać ich w upały, przymrozki i bardzo deszczowe dni.
Oprysk na dwuliścienne — kiedy najlepszy moment?
Chwasty zagrażają roślinom rozrastają się w zastraszającym tempie. W związku z tym stosowane herbicydy muszą działać selektywnie na chwasty, oszczędzając przy tym kępy trawy. Wybór jest całkiem spory. W składzie preparatów znaleźć można kilka substancji czynnych, w tym m.in.:
- chlomazon,
- diflufenikan,
- prosulfokarb,
- fenoksaprop-p-etylu,
- chizalofop-p-etylowy.
Rolnicy, sadownicy i ogrodnicy rekomendują używanie środków ochrony roślin o szerokim spektrum działania. Wówczas w składzie preparatu znajduje się więcej niż jedna substancja czynna. Przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia oprysku, w tym warunków atmosferycznych zabiegu. Kluczowe jest także dokładnie trzymanie się dawek oprysków (najczęściej jest ona podana w odniesieniu do powierzchni w hektarach – jako litr na hektar).
Opryski na dwuliścienne należy stosować z odpowiednim przygotowaniem i dokładnością. Tylko wówczas zyskuje się pewność wyeliminowania szkodliwych dla rozwoju rośliny dwuliściennej chwastów. Odpowiednio zastosowany oprysk zwiększa efektywność plonów. Ważne jest jednak, aby zabieg powtarzać regularnie.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na chwasty jedno- i dwuliścienne jako skuteczna ochrona upraw przed zachwaszczeniem
- Oprysk na chwasty jednoliścienne w truskawkach
- Oprysk na chwasty w ziemniakach – jak go stosować?
- Oprysk do trawy dwuliściennych w trawie – jak skutecznie zwalczyć chwasty
- Oprysk na chwasty w trawie – jak pozbyć się chwastów na trawniku?