W nowoczesnym rolnictwie oprysk na chwasty jest często koniecznością. Spora ilość dostępnych środków chwastobójczych nie ułatwia jednak zadania przy wyborze. Warto wiedzieć, na które preparaty trzeba zwracać szczególną uwagę.
Oprysk na chwasty stosuje się zarówno w kultywacjach jak i na przydomowych trawnikach. Jednak trzeba wiedzieć, że inne środki ochrony roślin stosuje się w zależności od występowania szkodliwych okazów. Sprawdź szczegóły z tym związane!
Czym są chwasty dwuliścienne?
Z roślinami jedno i dwuliściennymi spotykać się można niezwykle często. Do nich zalicza się wiele popularnych roślin, które „atakują” nasze przydomowe ogródki i trawniki. Obecność tych chwastów sprawia, że uprawianym przez nas roślinom ogranicza się dostęp do promieni słonecznych. Chwasty zabierają również cenne minerały i przydatne składniki odżywcze. Omawiane tu szkodniki najczęściej są wyższe niż sama trawa i odróżniają się od niej także wyglądem. W przypadku zwalczania jednorocznych oraz wieloletnich chwastów z trawnika nie ma dużego wyzwania przed nami. O tym jednak dowiesz się z kolejnych akapitów.
Popularne gatunki
Do najczęściej spotykanych chwastów, o których jest tutaj mowa zaliczyć można:
- babka lancetowata i zwyczajna;
- koniczyna;
- krwawnik pospolity;
- rumianek pospolity;
- rdest;
- skrzyp polny;
- bylica pospolita;
- przytulia czepna;
- gwiazdnica pospolita;
- przetacznik polny;
- żmijowiec zwyczajny.
To jest zaledwie kilka przykładów. Na co dzień spotkać się możesz z całym mnóstwem innych gatunków chwastów o dwóch liściach, które to gatunki mogą mocno zaszkodzić Twoim uprawom. Niektóre gatunki znacznie wpłyną też na estetykę trawnika.
Kilka przykładów jednoliściennych szkodników w ogrodzie
Jednoroczne chwasty jednoliścienne również mogą stanowić poważne zagrożenie dla roślin uprawnych. W przypadku tych chwastów często wybiera się stosowanie herbicydów. Chcąc wykonać oprysk nalistnie trzeba wiedzieć, jaka substancja czynna najlepiej sprawdzi się do danego gatunku uporczywie pojawiających się szkodników. Przykładami pojawiających się niepożądanych jednolistnych roślin w uprawach są:
- perz właściwy;
- palusznik krwawy;
- chwastnica jednostronna;
- miotła zbożowa;
- wyczyniec polny.
Ze zwalczaniem jednorocznych chwastów dwuliściennych jest łatwiej niż w przypadku jednoliściennych. Chodzi o to, że jeśli te drugie pojawią się na trawniku to walkę z chwastami odczuje też sama trawa, które ulegnie zniszczeniu.
Usuwanie chwastów – metoda mechaniczna czy chemiczna?
Jednym ze skutecznych sposobów zwalczania niechcianych roślin jest metoda mechaniczna, czyli po prostu pielenie. Ze względów efektywności jest to dobre rozwiązanie, ale są też wady. Jeśli swój ogród chcesz ręcznie pozbawić chwastów to musisz nastawić się na ciężką pracę. Właśnie dlatego częściej wybiera się opryskiwacz ogrodowy wypełniany odpowiednim preparatem przeznaczonym do zwalczania chwastów.
Skuteczny nalistny oprysk na chwasty – perz
Perz jest rośliną trudną do zwalczenia i doskonale adaptuje się do różnych warunków. Podobnie jak mech, jest on w stanie wyrosnąć nawet w ciasnych szczelinach czy przy kostce brukowej. Dodatkowym problemem jest jego duża odporność na wpływ różnych oprysków. Przeciwko chwastom takim jak perz należy stosować substancje aktywne wnikające przez liście. Pamiętaj, że zabieg należy wykonać wieczorem, ale przed pojawieniem się rosy. Wybierając środek niszczący niechciane rośliny trzeba wybierać ten, który przez liście dociera także do łodyg i systemu korzeniowego. Takie środki osiągają najlepsze wyniki.
Co stosować?
Perz bardzo często atakuje kultywację różnych zbóż. Ciężko tolerować jego obecność, ponieważ znacznie wpływa na wysokość pozyskiwanych plonów. Problem w tym, że nie można tutaj myśleć o typowym herbicydzie stosowanym nalistnie, ponieważ pszenica czy żyto należą do traw, czyli tej samej rodziny co perz. Środek chwastobójczy może zniszczyć więc nie tylko rośliny niepożądane. W przypadku pojawienia się perzu wśród roślin dwuliściennych całkowicie bezpieczne jest stosowanie środka Labrador Extra 50EC.
Uciążliwy ostrożeń – jakie doglebowe środki na chwasty stosować?
Ostrożeń jest rośliną, która pobiera bardzo duże ilości wody i składników odżywczych i dlatego mocno szkodzi plonom oraz roślinom ozdobnym. Ten chwast może pojawić się też w różnych zbożach ozimych (głównie w pszenicy ozimej) oraz w rzepaku. Niezwykle skutecznie się rozrasta też wokół domu na kostce brukowej i przy podjazdach. W krótkim czasie może zachwaścić bardzo duży obszar boiska, pola golfowego czy trawnika. Łatwo można go też przenieść na inne pola poprzez resztki pożniwne.
Co stosować?
W przypadku rzepaku należy stosować takie mieszaniny jak:
- Major 300SL + Zorro 300 SL;
- Major 300SL + Zorro 300 SL + Mezotop 500SC.
Opryski należy wykonywać wiosną, chwilę po rozpoczęciu wegetacji roślin. Niekiedy pryska się też jesienią w fazie 3-4 liścia. Pamiętaj, że zabieg powinien być wykonywany przez osoby pełnoletnie i po dokładnym przeczytaniu etykiety.
Gdy pojawi się w pszenicy można również wybrać preparat Major 300SL. Oprócz niego dużą skuteczność wykazuje Triben Super 50SG. Działanie wspomnianych środków można wzmocnić stosując dodatkowo Toto75SG. Trzeba wiedzieć, że ostrożeń może pojawić się nagle i wyrosnąć z jednego z niezniszczonych korzeni.
Środki ochrony roślin do przydomowych ogrodów – rekomendacja doświadczonych ogrodników
Nasze przydomowe rabaty z kwiatami czy warzywniaki możemy chronić na dwa sposoby. Można stosować metodę mechaniczną oraz chemiczną. Warto też stosować profilaktykę w formie specjalnych zabiegów agrotechnicznych. Przed zakupem środków zwalczających chwasty można zastosować agrowłókninę czy też usypać kilkucentymetrową warstwę z kory drzewnej. Pamiętaj, żeby zrobić to przed nawożeniem ogrodu.
Problem z mchem w ogrodzie
Mech bywa bardzo problematyczny zarówno w ogrodzie jak i na naszym zielonym dywanie. Dobrą metodą jego zwalczania jest wertykulacja i aeracja. Jeśli nie przyniosą one skutku to warto zastosować preparat Dolomit, który odkwasi podłoże. Dodatkowo można stosować Mogeton 25 WP oraz Antymech. Zapobiegać rozwojowi mchu można natomiast przez odpowiednie ustawienie wysokości koszenia. Jeśli w twoim ogrodzie pojawia się mech to wyższa trawa będzie działała na naszą korzyść.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na chwasty jedno- i dwuliścienne jako skuteczna ochrona upraw przed zachwaszczeniem
- Oprysk na chwasty jednoliścienne w truskawkach
- Oprysk do trawy dwuliściennych w trawie – jak skutecznie zwalczyć chwasty
- Oprysk na dwuliścienne — jak skutecznie zwalczać chwasty?
- Herbicydy – preparaty chwastobójcze. Jak walczyć z chwastami w uprawach rzepaku i kukurydzy?