Oprysk z czosnku jest jednym z ekologicznych sposobów zwalczania szkodników i walki z chorobami. Pozwala też wzmocnić rośliny, co gwarantuje dobre plony. Jak go przygotować? Sprawdź przepisy, które przygotowaliśmy we wpisie!
Oprysk z czosnku można bez większego problemu przygotować na potrzeby warzyw czy roślin ogrodowych i doniczkowych. Najlepiej jednak sprawdza się w przypadku pomidorów. Chroni te warzywa przed szkodnikami, a także chorobami grzybowymi. Poprawia też jakość plonów, bo wzmacnia roślinę i przeciwdziała schorzeniom. Podpowiadamy, jak przygotować skuteczny oprysk z czosnku. Poznaj przepis i zastosowanie tej mieszanki!
Oprysk z czosnku z pomocą wywaru
Wywar z czosnku osiąga się przez zagotowanie ząbków czosnku przez określony czas w konkretnej ilości wody czy innego płynu. Do przygotowania takiego preparatu z czosnku potrzebujesz:
- 10 l wody;
- 200 g ząbków czosnku.
Wrzuć czosnek do wody i odstaw na dobę. Następnie gotuj całość przez 20 minut, a potem zostaw do ostudzenia. Gdy wywar będzie chłodny, odcedź go. Możesz wykorzystać go od razu albo nawet dwa miesiące po przygotowaniu, co ma sens przy niewielkim ogrodzie.
Co zrobić, aby oprysk z czosnku nadal działał po kilku tygodniach? Przecedź gorący i wlej do słoików, a następnie zawekuj pod wpływem gorąca, odwracając słoiki do góry nogami. Przechowuj w cieniu, w niskiej temperaturze.
Oprysk z czosnku z pomocą wyciągu
Wyciąg z czosnku nie wymaga gotowania, za to trzeba go zużyć praktycznie od razu po przygotowaniu. Proporcje są identyczne, czyli na 10 litrów wody wystarczy 200 gramów startego czosnku. Miksturę odstawia się na dobę w zacienione miejsce, a potem odcedza i od razu stosuje na rośliny. Taki oprysk z czosnku ma nieco łagodniejsze działanie.
Oprysk z czosnku – co warto do niego dodać?
Sam czosnek z wodą to nie wszystko. Do oprysków można dodawać również inne składniki, które poprawiają ich działanie. Świetnie sprawdzi się w tej roli mydło potasowe. Sprawia ono, że oprysk z czosnku i nie tylko (bo może być dodawane również do innych mieszanek) lepiej przylega do pędów, owoców i liści. W ten sposób jest skuteczniejszy w przypadku stosowania przy inwazji szkodników, np. mszyc czy przędziorków.
Uzupełnienie oprysku z czosnku – gnojówka
Ciekawym dodatkiem do oprysku z czosnku może być gnojówka. W tym przypadku, z uwagi na silne stężenie składników, nie należy stosować mieszanki dolistnie, a wyłącznie bezpośrednio do gleby. Możesz więc gnojówką z czosnku podlewać pomidory czy inne uprawy w ogrodzie. Najlepiej robić to nie częściej niż raz na tydzień, podlewając uprawę wieczorem i uważając na to, aby jej nie zmoczyć, tylko lać bezpośrednio na grunt wokół. Należy podlewać rośliny w okresie od ok. trzech tygodni po posadzeniu do momentu rozwinięcia owoców.
Gnojówka z czosnku – przepis
Do przygotowania gnojówki z czosnku potrzebujesz:
- pojemnika plastikowego
- 10 l wody;
- czosnku w ilości 75 g (ząbki) lub 500 g (świeże liście i pędy, łuski) lub 200 g (suche liście i łuski).
Czosnek wystarczy rozdrobnić i zalać wodą, a całość nakryć gazą i odstawić w zacienione miejsce. Zazwyczaj gnojówka jest gotowa do użytku już nawet po 2-4 tygodniach, gdy nie wytwarza się na niej piana, a sama ciecz na ciemnobrązowy kolor. Pamiętaj, że gnojówkę należy rozrobić w proporcjach 1:10, czyli 1 litr preparatu zalać 10 litrami wody. Inaczej będzie zbyt silna.
Oprysk z czosnku – po co go stosować?
Przede wszystkim oprysk z czosnku ma za zadanie w naturalny sposób wspierać wzrost rośliny. Sprawdza się w profilaktyce chorób i szkodników, a także w momencie, gdy zauważysz już ich obecność. Oprysk z czosnku w formie wywaru lub wyciągu może:
- odstraszyć owady;
- pozbyć się uciążliwych szkodników, np. wciornastków lub mączlików;
- służyć do ochrony roślin przed chorobami;
- działać grzybobójczo i zwalczać pierwsze objawy chorób o takim podłożu jak mączniak prawdziwy;
- wykazywać działanie przeciwbakteryjne.
Domowe preparaty do opryskiwania sprawdzą się w przypadku:
- roślin ozdobnych w ogrodzie i na tarasie;
- warzyw, np. pomidorów.
Jak stosować oprysk z czosnku?
Oprysk z czosnku usuwa szkodniki i choroby, a przy okazji działa również prewencyjnie. Jego działanie nie jest tak silne, jak chemicznych preparatów, jednak wyciągi i wywary są na pewno zdrowsze i pożądane przy uprawach ekologicznych. Wywar ma dłuższą trwałość, jeśli jest odpowiednio przechowywany – to dobry wybór do małego ogrodu. Możesz też zmniejszyć proporcje wykonywanych mieszanek i robić je częściej, jeśli charakterystyczny zapach preparatu czosnkowego ci nie przeszkadza. Pamiętaj, że oprysk z czosnku warto powtarzać raz w tygodniu, jeśli ma być wykorzystany do ochrony profilaktycznej.
Jeśli szukasz zdrowych i bezpiecznych metod zapobiegawczych, aby chronić swoje uprawy i rośliny w przydomowym ogródku, oprysk z czosnku to dobry wybór. W formie wyciągu lub wywaru działa na szkodniki, np. przędziorki i mączliki. Przeciwdziała też chorobom. Wystarczy stosować go regularnie!
Powiązane artykuły:
- Ile czosnku na litr wody dla kur? Zdrowie drobiu w twoich rękach
- Wywar z czosnku na choroby grzybowe – skuteczny domowy specyfik
- Nawóz z żywokostu – w jaki sposób pomaga Twoim roślinom? Naucz się robić go samodzielnie!
- Oprysk z czosnku na mszyce – wykonaj go samodzielnie w domu i ciesz się zdrowymi roślinami!
- Naturalny nawóz z pokrzywy – co podlewać? Przygotowanie i zastosowanie gnojówki z pokrzyw