Duże zachwaszczenie plantacji przekłada się na większe ryzyko chorób i zmniejszone plony. Z tego powodu oprysk na chwasty w ziemniakach wykonuje się stosunkowo często. Jak go przeprowadzić? Dlaczego jest ważny? Sprawdź!
Specyficzny sposób wzrostu ziemniaków powoduje, że uprawa jest szczególnie narażona na zachwaszczenie. Przy niewielkiej powierzchni, np. ogródku warzywnym, usuwanie mechaniczne roślin jest jak najbardziej możliwe. Przy większych plantacjach staje się nieopłacalne, a niekiedy wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Wtedy stosuje się oprysk na chwasty w ziemniakach. Jaki preparat wybrać i na co uważać? Sprawdź!
Oprysk na chwasty w ziemniakach – na co działa?
Aby herbicydy były skuteczne, muszą być stosowane na odpowiednie rodzaje roślin. Ziemniaka atakują zarówno chwasty dwuliścienne, jak i jednoliścienne; zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. W sumie odnotowano ponad 100 gatunków roślin, które mogą wzrastać na polu ziemniaków i tym samym utrudniać najpierw rośnięcie, a potem plonowanie warzywa.
Najpopularniejsze chwasty jednoliścienne w ziemniakach to:
- perz właściwy;
- włośnica zielona i sina;
- chwastnica jednostronna;
- palusznik krwawy;
- wyczyniec polny;
- psianka czarna;
- wiechlina roczna.
Najpopularniejsze chwasty dwuliścienne w planacji ziemniaków to:
- gwiazdnica pospolita;
- gorczyca polna;
- komosa biała zwana lebiodą;
- tasznik pospolity;
- fiołek polny;
- rdest;
- dymnica pospolita;
- tobołki polne;
- jasnota purpurowa;
- rdest powojowaty;
- przytulia czepna;
- maruna bezwonna;
- szarłat szorstki;
- żółtlica drobnokwiatowa;
- rumianek pospolity;
- rzodkiew świrzepa;
- przetacznik perski.
Oprysk na chwasty w ziemniakach – substancje aktywne
To, jakie substancje stosuje się w oprysku na chwasty w ziemniakach, zależy głównie od gatunków tych chwastów oraz fazy wzrostu rośliny uprawnej. Niektóre substancje nie mogą być stosowane w przypadku upraw wczesnych przede wszystkim z uwagi na okres karencji. Zawsze zwracaj na to uwagę.
Zazwyczaj stosuje się w fazie do 50% zwarcia międzyrzędzi:
- cykloksydym;
- ketodym;
- propachizafop.
Działają one na chwasty jednoliścienne. W przypadku obecności w glebie również chwastów dwuliściennych konieczne jest zastosowanie substancji, na które są one wrażliwe, w tym takich jak:
- metrybuzyna;
- rimsulfuronem.
Nie należy ich jednak stosować, gdy roślina ma więcej niż 8 czy 10 cm. W takim przypadku polecane sa inne preparaty np. bazujące na bentazonie.
Zwróć uwagę na okres karencji!
Pamiętaj, że wszystkie zabiegi herbicydowe powschodowe oznaczają czasowe skażenie bulw chemikaliami. Większość substancji ma długi okres karencji; w przypadku metrybuzyny wynosi on przykładowo nawet 42 dni. Z kolei inne preparaty działające na chwasty mogą mieć krótszy czas od oprysku na chwasty w ziemniakach do zbioru, np. 10 dni. To powód, dla którego ważne jest odchwaszczenie tuż przed wschodami. W takim przypadku można bowiem wtórne zabiegi przeprowadzać wcześniej i są one równie skuteczne.
Pamiętaj o środkach ostrożności
Jeśli stosujesz herbicydy doglebowe, to pora wykonywania zabiegu jest mniej istotna. Z kolei oprysk na chwasty w ziemniakach wymaga odpowiednich warunków:
- braku bezpośredniego nasłonecznienia;
- braku spodziewanych opadów w najbliższym czasie, przy czym zależy to również od preparatu;
- bezwietrznego dnia;
- optymalnej temperatury – informację na ten temat znajdziesz na opakowaniu herbicydu.
Pamiętaj zawsze o tym, aby oprysk na chwasty w ziemniakach wykonywać z odpowiednim zabezpieczeniem. Chodzi przede wszystkim o rękawiczki i okulary, w niektórych przypadkach również strój ochronny z maską. W ten sposób chronisz swoje zdrowie.
Kiedy wykonać oprysk na chwasty w ziemniakach?
Aby zwalczać chwasty w ziemniakach, trzeba przeprowadzić zabiegi w odpowiednim czasie. Tuż przed schodami wykonuje się zabezpieczenie roślin ziemniaka w sposób doglebowy. Kolejne zabiegi można przeprowadzać najpóźniej do momentu zwarcia rzędów. Im wcześniejsza jest jednak fraza wzrostu chwastów, tym skuteczniejsze wszelkie zabiegi chwastobójcze.
Nie tylko oprysk na chwasty w ziemniakach!
W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy termin jest zbyt późny w stosunku do etapu wegetacji ziemniaka, nie można zastosować oprysku na chwasty w ziemniakach. W innych przypadkach metody chemiczne nie są wybierane np. z uwagi na ekologiczny certyfikat gospodarstwa. Wówczas można wybrać alternatywne sposoby radzenia sobie z chwastami. Oto one.
Metoda mechaniczna
W przypadku tej metody konieczne jest powtarzanie zabiegów nawet do 6 razy przed wschodami i do 3 razy po nich. W rzeczywistości metoda mechaniczna jest polecana powschodowo, ale tylko na etapie siewek ziemniaka, kiedy jest najskuteczniejsza. W jej przypadku trzeba obredlić i bronować ziemniaki na głębokość ostateczną nawet do 12 cm.
Metoda mechaniczno-chemiczna
Obecnie jest ona uznawana za najskuteczniejszą. Łączy w sobie powyższe czynności, a także zastosowanie środków doglebowych i oprysku na chwasty w ziemniakach. Pierwsze zabiegi przeprowadza się po uformowaniu redlin. Tutaj należy jednak uważać. Tego rodzaju preparaty zazwyczaj zawierają metrybuzynę, a różne odmiany ziemniaków mają zróżnicowaną wrażliwość na tę substancję.
Dlaczego oprysk na chwasty w ziemniakach jest taki ważny?
Z uwagi na długi okres rozwoju roślin plantacja ziemniaka jest narażona na rozwój chwastów. Są to zazwyczaj samosiewy albo pozostałości po nieprawidłowej agrotechnice. Na tej podstawie wyróżnia się dwa rodzaje zachwaszczenia:
- pierwotne, czyli chwasty po wschodach i przez cały okres wczesnego rozwoju ziemniaków;
- wtórne, czyli chwasty rosnące na dalszych etapach formowania bulw.
Oprysk na chwasty w ziemniakach jest bardzo ważny z uwagi na wpływ szerokiego spektrum chwastów na uprawę. Nie tylko zmniejsza on rozwój rzędów roślin ziemniaka, ale również osłabia wzrost bulw. Powschodowe chwasty średnio zwalcza się najpóźniej do fazy 50% zwarcia międzyrzędzi, bo potem wszystkie zabiegi są po prostu nieskuteczne; zatrzymują się na ziemniakach, zamiast docierać do chwastów. Zaniedbanie zabiegu powschodowego może przyczyniać się do rozwoju wtórnego zachwaszczenia, a także zwiększa ryzyko występowania chorób i szkodników w plantacji ziemniaków.
Jak widzisz, oprysk na chwasty w ziemniakach ma kluczowe znaczenie dla zwalczania roślin na plantacji. Chwasty mogą nie tylko wpływać na rozmiar i rozwój bulw, ale również zwiększać ryzyko występowania chorób z uwagi na mniejszą przewiewność i zwiększoną gęstość roślin. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie terenu przed sadzeniem, a następnie wykonaj zabiegi w zalecanych przez producentów terminach.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na chwasty jednoliścienne w truskawkach
- Oprysk na dwuliścienne — jak skutecznie zwalczać chwasty?
- Oprysk na chwasty jedno- i dwuliścienne jako skuteczna ochrona upraw przed zachwaszczeniem
- Terminy oprysków pszenicy ozimej — kiedy najlepiej je wykonać?
- Cabrio Duo – ile na litr? Dawkowanie środka grzybobójczego