Truskawki to jedne z najbardziej popularnych letnich owoców. Jednakże są wyjątkowo podatne na liczne choroby. Oprysk na truskawki znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym mączniaka prawdziwego i szarej pleśni. Jesteś ciekawy, kiedy i jakie opryski stosować? Czytaj dalej.
Słodkie i soczyste truskawki to ulubione owoce nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Osoby, które decydują się na założenie własnego ogródka, zawsze znajdą nawet niewielką rabatę, aby móc posadzić nasiona. Jednakże, warto pamiętać, że o truskawki należy dbać ze szczególną starannością. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych są opryski.
Oprysk na truskawki zapobiega rozwojowi poważnych chorób, w tym m.in.:
- mączniakowi prawdziwemu — znacznie osłabia plon truskawek, pojawia się głównie w ciepłe i suche dni. Cechą charakterystyczną schorzenia jest mączysty nalot (w kolorze szarym) znajdujący się na dolnej stronie liści;
- szarej pleśni — jej rozwojowi sprzyja wilgotna pogoda z dodatnimi temperaturami. Typowe dla choroby są brunatne naloty, które z czasem pokrywają cały owoc. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ grozi rozprzestrzenieniu się na okoliczne rośliny i owoce;
- czarnej plamistości owoców (antraknozie) — choroba powodowana jest przez grzyba, który w Polsce podlega obowiązkowi zwalczania. Objawami schorzenia są ciemne plamy gnilne na owocach, a także ciemnienie kwiatów i liści.
Opryski na truskawki zapobiegają nie tylko chorobom o podłożu wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym, ale także popularnym chwastom, które ograniczają dostęp truskawkom do substancji mineralnych znajdujących się w glebie.
Jakie opryski na truskawki?
W przypadku owoców lepiej jest unikać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia sposobem jest wykorzystanie preparatów o naturalnym składzie. Zazwyczaj oprysków dokonuje się 2-3 razy na sezon. Najczęściej zabiegi powtarza się podczas kwitnienia i po zbiorach. Jest to jednak uzależnione od indywidualnych potrzeb.
Opryski na truskawki — szkodniki
Nie tylko choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze, czy też chwasty zagrażają plonom truskawek. Równie niebezpieczne są szkodniki. W przypadku truskawek jest to przede wszystkim przędziorek chmielowiec. Charakterystyczne dla inwazji tego owada są żółte plamy liściach, powodujące szybkie więdnięcie. Typowe jest także pokrywanie się liści delikatną pajęczyną. Naturalnym antagonistą przędziorka chmielowca jest dobroczynek gruszkowy. Można go wykorzystać zarówno na rabatach, jak i w szklarniach.
Insektycyd należy stosować na początku okresu kwitnienia. Zabieg powtarza się po 10 dniach. Warto jednak pamiętać, aby oprysk dokonywać w godzinach wieczornych. Zmniejsza się wówczas ryzyko zatrucia pszczół.
Na drutowce, opuchlaki i pędraki stosuje się silniejsze środki owadobójcze, przygotowane w odpowiednim rozcieńczeniu. Najczęściej należy je podać na wilgotne podłoże. Zwiększa to powiem szansę na zwalczenie szkodników.
Oprysk na truskawki to obowiązkowy zabieg wykonywany na domowych rabatach z tymi owocami. Ze względu na to, że roślina przeznaczona jest do spożycia, warto unikać stosowania środków chemicznych na rzecz tych o naturalnym składzie. Poza zastosowaniem oprysków, należy pamiętać o regularnym pieleniu i nawożeniu truskawek.
Powiązane artykuły:
- Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?
- Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?
- Oprysk na chwasty w truskawkach – ciesz się dużymi zbiorami owoców
- Oprysk na chwasty jednoliścienne w truskawkach
- Oprysk z drożdży na truskawki – właściwości, zastosowanie i wykonanie. Domowe sposoby na powszechne choroby truskawek