Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Nawozy i opryski

    Nawóz z drożdży na pomidory i ogórki – zastosowanie w ogrodzie. Jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży piekarskich?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski4 maja, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    nawóz z drożdży na pomidory

    Nawóz z drożdży na pomidory usprawnia ukorzenianie młodych roślin, wspomaga ich sprawniejszy wzrost, a także chroni przed niebezpiecznymi chorobami. Domowy oprysk drożdżowy może nawet pomóc ci pozbyć się uporczywych szkodników z upraw.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Nawóz drożdżowy czy chemiczny preparat?
    2 Naturalny nawóz z drożdży na pomidory – właściwości
    3 Po co stosować oprysk z drożdży do ochrony roślin?
    4 Stwórz własny nawóz i oprysk drożdżowy ze zwykłych drożdży piekarskich

    Drożdże spożywcze dostępne są w każdym sklepie – w dodatku w niskiej cenie. Każdy zna ich właściwości powodujące wyrastanie ciasta z mąki. Niektórzy idą jeszcze krok dalej i wykorzystują je do domowej pielęgnacji. To jednak nie koniec ich niezwykle szerokiego zastosowania. Można bowiem używać ich także do roślin doniczkowych i ogrodowych. Sprawdź, co daje nawóz z drożdży na pomidory, ogórki oraz inne warzywa i owoce.

    Nawóz drożdżowy czy chemiczny preparat?

    Nawóz drożdżowy jest przede wszystkim ekologiczny i nietoksyczny. Można go bezpiecznie stosować do roślin, które będziesz spożywać. Taki naturalny, domowy preparat wykonasz samodzielnie niskim kosztem. Może być stosowany praktycznie do wszystkich roślin – owoców, warzyw, ozdobnych krzewów, drzew, kwiatów, a także do domowych doniczek. Ciężko go przedawkować, a w dodatku może być używany zarówno do podlewania ziemi, jak i wykonania zewnętrznego oprysku.

    Dbanie o odpowiednie nawożenie i pielęgnację roślin jadalnych jest szczególnie ważne. Do swojego prawidłowego rozwoju, potrzebują one nie tylko ziemi, wody i nasłonecznienia, ale też odpowiedniej ilości składników odżywczych. Sztuczne nawozy zawierają ich odpowiednią ilość, ale mogą doprowadzić do przenawożenia roślin i powstawania niekorzystnych zmian w podłożu. Co więcej, związki chemiczne nagromadzone w liściach, systemie korzeniowym i owocach transportowane są później do ludzkiego organizmu.

    Z powyższych powodów niezwykle ważne jest, aby nawozić swoje rośliny jadalne preparatami naturalnymi lub organicznymi. Są one bezpieczne dla roślin, ciężko je przedawkować, a także wykazują neutralne działanie dla ludzi. Dlatego warto wypróbować nawóz z drożdży na pomidory, który wykonasz samodzielnie w domu, a w dodatku niskim kosztem. Taki płyn możesz używać praktycznie do wszystkich roślin jadalnych.

    Zobacz też:
    Nawóz z odchwaszczaczem - jak działa i jaki wybrać?

    Naturalny nawóz z drożdży na pomidory – właściwości

    Drożdże to grzyby, które odżywiają się cukrami prostymi. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, minerałów (potasu, magnezu, wapnia, fosforu, selenu, chromu, sodu, cynku i żelaza), białek, aminokwasów i innych cennych związków organicznych.

    Nawóz z drożdży na pomidory przyspiesza wzrost roślin, wspomaga rozwój systemu korzeniowego, pomaga przyswajać składniki odżywcze z gleby, wspomaga rozwój siewek i ułatwia ukorzenianie. Roztwór drożdżowy sprzyja też piękniejszym kwiatom w roślinach ozdobnych. Wpiera też rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Tym samym nie tylko usprawnia wzrost, ale też chroni przed powstawaniem chorób grzybowych i innych chorobotwórczych czynników.

    Po co stosować oprysk z drożdży do ochrony roślin?

    Pomidory są bardzo delikatne. To sprawia, że ich smak i konsystencja są tak wyjątkowe, ale też jest to powodem wielu chorób i problemów. Najczęstszymi z nich są mączniak, szara pleśń i zaraza ziemniaczana. W najgorszym wypadku oznaczają one spisanie całych zbiorów na straty. Nawóz z drożdży na pomidory może pomóc ci je wyleczyć, ale jest też bardzo skuteczny jako zapobieganie tego typu chorobom i innym zakażeniom grzybiczym.

    Stwórz własny nawóz i oprysk drożdżowy ze zwykłych drożdży piekarskich

    Istnieją dwa rodzaje nawozu z drożdży, a oba z nich możesz z łatwością wykonać samodzielnie w domu:

    • nawóz z drożdży na pomidory niefermentowany – użyj do tego jedną rozdrobnioną kostkę drożdży piekarskich (100 g) lub 32 gramy drożdży suszonych. Wsyp je do sporego wiadra i zalej 10 litrami wody (powinna być ciepła lub letnia – niezbyt gorąca ani nie za zimna). Dokładnie wymieszaj roztwór i odstaw go na 1 godzinę. Ostudzony płyn jest gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczenia;
    • nawóz z drożdży na pomidory fermentowany – wykonanie go zajmuje nieco więcej czasu, lecz jest równie proste, a otrzymany środek charakteryzuje się większą siłą działania. Jak zrobić taki skoncentrowany preparat? Jedną kostkę świeżych drożdży zasyp szklanką cukru. Po 1-2 godzinach, zalej 10 l ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj, aż do połączenia się składników. Odstaw do sfermentowania na tydzień. Gotowy płyn należy przed użyciem rozcieńczać z wodą w proporcji 1:40. Jego nierozcieńczona forma przyspiesza natomiast tworzenie się kompostu.
    Zobacz też:
    Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę? Nawożenie siewek, rozsady oraz gruntu. Przygotowanie ziemi pod warzywa

    Tak przygotowane preparaty z drożdży można używać do podlewania roślin uprawnych przez cały sezon. Nie zaleca się stosowania nawozu częściej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli natomiast chcesz stworzyć oprysk przeciwko chorobom i szkodnikom, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

    • rozpuść jedną kostkę 100 g drożdży piekarskich (lub jedną paczkę drożdży w formie suszonej) w 0,5 litrze pełnotłustego mleka;
    • rozcieńcz całość 10 litrami ciepłej wody, pilnując aby jej temperatura nie była zbyt wysoka;
    • dodaj do gotowego roztworu łyżkę płynnego szarego mydła;
    • środek przeciw chorobom grzybowym jest już gotowy! Należy nim opryskiwać zagrożone szkodliwymi mikroorganizmami rośliny (zarówno te użytkowe, jak i ozdobne). Możesz stosować ten organiczny, naturalny preparat nawet tak często jak raz na tydzień.

    Nawóz z drożdży na pomidory zapewnia ich zdrowy rozwój, piękny wygląd i smak. Stosowanie takiego domowego preparatu do lepszego wzrostu warzyw jest całkowicie bezpieczne dla człowieka. Przygotowanie nawozu jest szybkie, proste i tanie. Wystarczą ci do tego tylko drożdże piekarskie i woda. Warto więc wykorzystać drożdże w swoim ogrodzie lub na parapecie oraz nauczyć się w pełni korzystać z ich właściwości ochronnych i odżywczych na rośliny.

    Powiązane artykuły:

    • Oprysk z drożdży na maliny – jak wykonać go samodzielnie? Stwórz własny, naturalny środek ochrony do krzewów owocowych
    • Nawóz z drożdży – do jakich roślin wykorzystać drożdże piekarskie? Nawóz i oprysk z drożdży – zastosowanie w ogrodzie
    • Oprysk z drożdży na drzewa owocowe – działanie i zastosowanie. Stwórz własny, ekologiczny środek ochrony roślin
    • Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki to ekologiczna metoda wzmocnienia swojej uprawy. Jak dokładnie działa?
    • Oprysk z drożdży na mszyce – właściwości i zastosowanie. Stwórz własny, skuteczny preparat na szkodniki ogrodowe

    Archiwum: maj 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Nawóz pod iglaki: jak nawozić iglaki, żeby pięknie rosły i dobrze wyglądały

    Nawóz pod kukurydzę – jak zwiększyć plony?

    Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.